abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:33 | Nová verze

    OpenTofu, tj. svobodný a otevřený fork Terraformu vzniknuvší jako reakce na přelicencování Terraformu z MPL na BSL (Business Source License) společností HashiCorp, bylo vydáno ve verzi 1.7.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Vypíchnout lze State encryption.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:55 | Humor

    Spouštět webový prohlížeč jenom kvůli nákupu kávy? Nestačí ssh? Stačí: ssh terminal.shop (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 18:11 | Nová verze

    Yocto Project byl vydán ve verzi 5.0. Její kódové jméno je Scarthgap. Yocto Project usnadňuje vývoj vestavěných (embedded) linuxových systémů na míru konkrétním zařízením. Cílem projektu je nabídnou vývojářům vše potřebné. Jedná se o projekt Linux Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:56 | Nová verze

    Operační systém 9front, fork operačního systému Plan 9, byl vydán v nové verzi "do not install" (pdf). Více o 9front v FQA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:11 | Nová verze

    Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu. Řešeny jsou také 2 bezpečnostní chyby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:33 | Zajímavý software

    Lennart Poettering na Mastodonu představil utilitu run0. Jedná se o alternativu k příkazu sudo založenou na systemd. Bude součástí systemd verze 256.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    29.4. 23:22 | Nová verze

    Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové major verzi 3.0 postavené na Qt5/KDE Frameworks 5. Předchozí verze 2.9.0 vyšla před 6 lety a byla postavená na Qt4. Portace Amaroku na Qt6/KDE Frameworks 6 by měla začít v následujících měsících.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    29.4. 21:44 | Komunita

    Ubuntu 24.10 bude Oracular Oriole (věštecká žluva).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    29.4. 20:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.45.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 96 vývojářů, z toho 38 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze počáteční podporu repozitářů, ve kterých lze používat SHA-1 i SHA-256.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 13:33 | IT novinky

    Před 25 lety, ve čtvrtek 29. dubna 1999, byla spuštěna služba "Úschovna".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 891 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    31.8.2014 23:23 Filip Jirsák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Historie v KDE
    Žádné takové tendence se tady neobjevují. To naopak vy jste si vymyslel, že něco budete dělat hloupě, a teď se tváříte strašně ukřivděně, že pro to vaše hloupé řešení není dostatečná podpora. A ještě se do toho snažíte nesmyslně zatáhnout válku Windows proti Linuxu. Aplikace na Linuxu i na Windows běžně ukládají uživatelská data do domácího adresáře uživatele, dočasná data pak ukládají do dočasného adresáře. Ale samozřejmě vám nikdo nemůže zabránit, abyste si nainstaloval program, který to dělá jinak. Pokud nechcete, aby nějaký program ukládal jinam, spouštějte jej s takovými právy, která mu to nedovolí. Pokud jde třeba o program na správu fotek, ten logicky náhledy ukládá do adresáře k fotkám, a nechá je tam i po ukončení. Jedině tak dávají náhledy smysl a může je použít i kterýkoli jiný program. Kdyby ty náhledy neměly být použitelné i po ukončení programu, nebude je přece vůbec ukládat na disk... Pokud pod jiným účtem pracuje kolega, máte vy své soubory, ke kterým máte přístupová práva jen vy a root, a kolega má své soubory ke kterým může přistupovat pouze on a root. Takže vás logicky vůbec nemusí zajímat, co kam jaký program ukládá, protože přístup k těm souborům řeší operační systém pomocí přístupových oprávnění. Unixové systémy to tak řeší už asi tak čtyřicet let, a řeší to celkem úspěšně. Ano, chápeme, o co vám jde. Chtěl jste se zeptat: "Jak je zařízeno, aby kolega, který se přihlásí pod jiným uživatelským účtem, neviděl moje soubory?" Dostal byste odpověď, že je to zařízeno pomocí přístupových práv na souborech. Místo toho řešíte nesmysly. K poslednímu odstavci jen zbývá zopakovat, že kam nemá práva uživatel, pod kterým je program spuštěn, tam si program nic neuloží, i kdyby tisíckrát chtěl. Takže když ten váš soukromý uživatelský účet (netuším, proč soukromý, existuje také nějaký veřejný?) nebude mít právo zápisu nikam jinam, než do toho domovského adresáře, nikam jinam určitě nezapíše. A pokud jde jen o obranu před kolegou s jiným účtem, ani nemusí být ten souborový systém šifrovaný. Samozřejmě pak existují další souvislosti, root může vidět všechna data, jádro také vidí všechna data, takže citlivá data může zapsat na disk třeba jádro (zapíše je do swapu). Ale tam si je kolega běžný uživatel určitě nepřečte. Hlavně jsou to dost pokročilá témata, která nemá smysl řešit do té doby, než se seznámíte s konceptem přístupových práv.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.