abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:11 | Nová verze

    Rocky Linux byl vydán v nové stabilní verzi 9.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Dellu byla odcizena databáze zákazníků (jméno, adresa, seznam zakoupených produktů) [Customer Care, Bleeping Computer].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 21:11 | Zajímavý článek

    V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. Byl napevno svázán s Metalem. Situace se ale postupně mění. V aktuálním příspěvku Kdy Zed na Linuxu? na blogu Zedu vývojáři popisují aktuální stav. Blíží se alfa verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    včera 14:33 | Pozvánky

    O víkendu 11. a 12. května lze navštívit Maker Faire Prague, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    8.5. 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    8.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.5. 18:33 | IT novinky

    Apple představil (keynote) iPad Pro s čipem Apple M4, předělaný iPad Air ve dvou velikostech a nový Apple Pencil Pro.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    7.5. 17:11 | Nová verze

    Richard Biener oznámil vydání verze 14.1 (14.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 14. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (63%)
     (8%)
     (13%)
     (16%)
    Celkem 148 hlasů
     Komentářů: 10, poslední 8.5. 17:35
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    31.8.2014 23:23 Filip Jirsák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Historie v KDE
    Žádné takové tendence se tady neobjevují. To naopak vy jste si vymyslel, že něco budete dělat hloupě, a teď se tváříte strašně ukřivděně, že pro to vaše hloupé řešení není dostatečná podpora. A ještě se do toho snažíte nesmyslně zatáhnout válku Windows proti Linuxu. Aplikace na Linuxu i na Windows běžně ukládají uživatelská data do domácího adresáře uživatele, dočasná data pak ukládají do dočasného adresáře. Ale samozřejmě vám nikdo nemůže zabránit, abyste si nainstaloval program, který to dělá jinak. Pokud nechcete, aby nějaký program ukládal jinam, spouštějte jej s takovými právy, která mu to nedovolí. Pokud jde třeba o program na správu fotek, ten logicky náhledy ukládá do adresáře k fotkám, a nechá je tam i po ukončení. Jedině tak dávají náhledy smysl a může je použít i kterýkoli jiný program. Kdyby ty náhledy neměly být použitelné i po ukončení programu, nebude je přece vůbec ukládat na disk... Pokud pod jiným účtem pracuje kolega, máte vy své soubory, ke kterým máte přístupová práva jen vy a root, a kolega má své soubory ke kterým může přistupovat pouze on a root. Takže vás logicky vůbec nemusí zajímat, co kam jaký program ukládá, protože přístup k těm souborům řeší operační systém pomocí přístupových oprávnění. Unixové systémy to tak řeší už asi tak čtyřicet let, a řeší to celkem úspěšně. Ano, chápeme, o co vám jde. Chtěl jste se zeptat: "Jak je zařízeno, aby kolega, který se přihlásí pod jiným uživatelským účtem, neviděl moje soubory?" Dostal byste odpověď, že je to zařízeno pomocí přístupových práv na souborech. Místo toho řešíte nesmysly. K poslednímu odstavci jen zbývá zopakovat, že kam nemá práva uživatel, pod kterým je program spuštěn, tam si program nic neuloží, i kdyby tisíckrát chtěl. Takže když ten váš soukromý uživatelský účet (netuším, proč soukromý, existuje také nějaký veřejný?) nebude mít právo zápisu nikam jinam, než do toho domovského adresáře, nikam jinam určitě nezapíše. A pokud jde jen o obranu před kolegou s jiným účtem, ani nemusí být ten souborový systém šifrovaný. Samozřejmě pak existují další souvislosti, root může vidět všechna data, jádro také vidí všechna data, takže citlivá data může zapsat na disk třeba jádro (zapíše je do swapu). Ale tam si je kolega běžný uživatel určitě nepřečte. Hlavně jsou to dost pokročilá témata, která nemá smysl řešit do té doby, než se seznámíte s konceptem přístupových práv.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.