abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 6
    včera 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 815 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    28.9.2014 02:57 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HDD a jeho rychlost
    Tak jistěže ano.

    a) obnovit ze záloh (hahaha)

    b) můj rituál jak dostat i z velmi zničených disků data (a vcelku úspěšný):

    1. dát do igelitového pytlíku a na noc do mrazáku a pak ještě zmrzlý ho nacpat do stroje a začít hned obnovovat (to není vtip, skutečně to někdy trošku zlepší vlastnosti toho disku, nikdy mi to žádný disk nezkurvilo... pravděpodobně se mrazem trošku zvětší mechanické vůle. U tvého disku těžko říct, jestli to bude mít nějaký efekt, ale rituál je rituál... neboj se orosení, to je ok... ale tak pokud se bojíš, tak to přeskoč no).

    2. připojit do pc, kde je nějaký jiný disk / exterňák a provést: ddrescue /dev/partisna /mnt/druhy_disk/zaloha.iso /mnt/druhy_disk/zaloha.iso.log.

    Vskuvka: Pokud nevidíš partišny, ale jen to zařízení, třeba /dev/sda místo /dev/sda1, /dev/sda2..., máš problém, protože je disk tak dojebaný, že je rozbitá i tabulka oddílu. Pak přes ddrescue vyklonuj celý disk a zkus něčím ty partišny opravit... třeba ulita testdisk? nevím, nikdy jsem tak v hajzlu disk neměl. Zkus i pogooglit. Pokud se nepodaří, přeskoč na krok 4. Vždycky pracuj s tím image, ať ten disk ještě víc nepojebeš.

    Ulita ddrescue se snaží číst disk, i když jsou chybné sektory a to dokonce několikrát. Nech ji puštěnou tak dlouho, dokud nedoběhne nebo dokud neztratíš nervy. Ona pracuje v cyklech, první cyklus nech dojet celý (to je nějaký copy něco), ten chybné sektory přeskakuje. V dalších cyklech se k nim vrací a zkouší z nich vydolovat ještě něco, ale to může trvat v nejhorším případě i týdny. Nechat to tak 3 dny je ok, dál už mačkám CTRL + C (tím to ukončíš a image zůstane). Jinak díky logu (poslední parametr) se ten příkaz dá pustit i znova (dle logu se automaticky obnoví, kde skončil).

    3. když máš iso partišny, tak ho můžeš zkusit přimountovat. Pokud to nepůjde, tak pokud je to linux partišna, použiješ klasické linux nástroje (fsck.ext4 a spol), pokud je to ale win oddíl (mám zkušenost s ntfs), nejlépe to fixne windows. Nedávno jsem řešil, musíš připojit ten image ve win, použil jsem třeba http://www.ltr-data.se/opencode.html/#ImDisk, pokud je poškozený, tak mi ho win nechtěl otevřít ani opravit (říkal že jednotka neexistuje), ale pomohlo v cmd (pusť jako správce) použít příkaz chkdsk /F jednotka: a ten už disk sežral a pofixoval. A voila, disk jsem připojil pak i v linuxu.

    4. pokud mount selže (nebo ani není co mountovat, bo jsi nevydoloval partišny a máš jen image celého disku), pořád z disku můžeš vytáhnout docela dost dat. Já na to používám ulitu foremost, ale není jediná, testdisk taky obsahuje něco. Tyto ulity skenují celý obsah disku a snaží se najít hlavičky známých formátů jako .doc, .pdf, .jpg, atd... a obnovit je. Filesystém už je v háji, takže ty obnovené soubory budou bez názvů, bez adresářové struktury, bude to děsný mishmash a navíc to nezvládne větší soubory většinou (typicky filmy) kvůli fragmentaci. Ale třeba fotky to obnoví spolehlivě. Akorát prohrabovat se tím je pak na dlouho :).

    5. good luck ;-)
    Baník pyčo!

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.