abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 5
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 31
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 801 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    17.11.2014 20:28 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak přepsat volné místo na disku
    Samozřejmě. Nevidím ale důvod, proč by něco podobného nemohl umět i klasický RAID nad blockdevices.

    Já taky ne. Jistě to nějaký proprietární RAID má. Ale je podstatný rozdíl mezi proprietárním a nepřenositelným řešením a mezi open-source filesystémem, který se dá používat (a případně troubleshootit) na téměř kterémkoliv hardwaru.

    Například pokud ho chci zašifrovat, tak přece nebudu šifrovat patnáct disků každý zvlášť a pak nad nimi stavět RAID&hellip

    To je ten důvod, proč se pořád někde rojí nápady na šifrování na úrovni filesystému. Reiser4 ho měl, ale po dlouhých hádkách o začlenění do kernelu musel v podstatě celý systém svých rozšíření zahodit. (Dnes už samozřejmě není Reiser4 na pořadu dne — jeho hlavní autor některé věci poněkud pokazil. Fakt, že filesystém, který všechny ostatní (ve své době) porazil snad v každém existujícím benchmarku, se nakonec nedostal do kernelu, je jakési memento, které ukazuje, jak špatně může skončit dobrý projekt.)

    …klienty nezajímá, že došlo místo a přidal jsem proto dva další disky, nebo jsem naopak místo starých terových disků koupil čtvrtinové množství čtyřterových, a kvůli tomu by si *oni* měli přebalancovat/reshapovat svoje filesystémy.

    Tak tam by pomohl ten ZVOL, který by klienti taky viděli jako jedno transparentní zařízení. (Pak ale přístup od klientů nebude RAID-friendly, když o RAIDu nevědí nic.)

    To pak funguje jako checksumovaný blokový RAID, jehož možnost jsi na začátku příspěvku popřel, ne?

    Já tu „existencí“ vnímám v trochu širším kontextu. Představoval bych si, že ten filesystém zprovozním na mobilu, na mém notebooku i na farmě serverů a že bude nějakým způsobem přenositelný. Pokud ty checksumy závisí na proprietárním firmware konkrétního RAID řadiče vhodného do konkrétního typu serverů, zkrátka nějak unikají mé pozornosti. ;-)

    Jo, už jsem si říkal, že bych mohl přestat dávat virtuálům blockdevice, a místo toho jim exportovat rovnou filesystém třeba přes NFS.

    Pokud chceš live migratioin, bez sdíleného souborového systému se často neobejdeš. Například virt-manager live migration podporuje, ale disky musí být na výchozím i cílovém systému přístupné na stejném místě. Když jsem live migration naposledy zkoušel, myslím si, že se dokonce požadovalo, aby byly disky v souborech ve stejném mountpointu. Možná se ale dalo dosáhnout téhož efektu pomocí nějakých iSCSI zařízení přístupných na všech strojích — to jsem nezkoušel. (Tam by to ale chtělo, aby se ta zařízení sama on-demand připojovala.)

    A nebo použít LXC ;)

    ;-) Tak jasně, ten sdílený /proc je k vzteku a vůbec toho ještě zbývá spousta vyřešit. Ve srovnání s něčím jako zóny v Solarisu působí LXC dojmem pravěku. Nezbývá než doufat, že se to časem změní. Neumím si ovšem představit, jak se teď LXC bude vyvíjet, protože postupné přidávání izolace bude stále dokola způsobovat, že nějaké existující LXC kontejnery přestanou správně fungovat po každém upgradu kernelu. Svým způsobem jsem rád, že na projektu typu LXC nepracuju. :-D

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.