abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.2.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Společnost Cloudflare jej letos v únoru uvolnila pod licencí Apache 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.5. 19:11 | Nová verze

    Open source RDP (Remote Desktop Protocol) server xrdp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 0.10.0. Z novinek je vypíchnuta podpora GFX (Graphic Pipeline Extension). Nová větev řeší také několik bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    10.5. 04:11 | Nová verze

    Rocky Linux byl vydán v nové stabilní verzi 9.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Dellu byla odcizena databáze zákazníků (jméno, adresa, seznam zakoupených produktů) [Customer Care, Bleeping Computer].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    9.5. 21:11 | Zajímavý článek

    V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. Byl napevno svázán s Metalem. Situace se ale postupně mění. V aktuálním příspěvku Kdy Zed na Linuxu? na blogu Zedu vývojáři popisují aktuální stav. Blíží se alfa verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 43
    9.5. 14:33 | Pozvánky

    O víkendu 11. a 12. května lze navštívit Maker Faire Prague, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    8.5. 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    8.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (66%)
     (7%)
     (13%)
     (15%)
    Celkem 172 hlasů
     Komentářů: 11, poslední 10.5. 18:00
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    17.12.2014 17:15 Filip Jirsák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomoc s nastaveni firewallu
    Pokud máte nastaven firewall tak, že jenom blokuje vyloženě škodlivý provoz, se kterým si zařízení za firewallem neumí poradit, budete tam mít jen pár pravidel, nebo dokonce žádné, a nemusíte na konec přidávat zbytečné pravidlo, které ostatní provoz propustí.

    Přičemž zařízení připojená do sítě by měla být nakonfigurována tak a měly by na nich být jen takové aplikace, které umožní zařízení vystavit na internetu bez jakéhokoli firewallu, a to zařízení to bez úhony přežije. Pokud to pro nějaké zařízení neplatí, je chyba v něm a měl bych se snažit to opravit především na tom zařízení. V případě linuxového desktopu nebo serveru to může být způsobeno jen nevhodnou konfigurací nebo chybami v aplikacích. Pokud do internetu připojíte linuxový desktop nebo server s nějakou běžnou distribucí, běžně používaným software a nepokazíte na tom konfiguraci, není firewall potřeba. Taková ta mánie, že na každém počítači musí být firewall, je nesmysl, to platilo dříve o Windows, kde běžela ihned po instalaci spousta zbytečných a špatně nakonfigurovaných služeb.

    Něco jiného je, když chcete třeba DMZ ochránit firewallem jako další vrstvou obrany a nadefinujete přesná pravidla, že na tom a tom serveru má běžet jedna konkrétní služba, pak má smysl firewall nakonfigurovat opačně, tj. přesně definovaný provoz povolit a vše ostatní zakázat. Podobně když máte za tím firewallem jednoúčelové zařízení, u kterého máte silné podezření, že na tom se síťovou bezpečností nebude moc dobře, ale nemůžete to změnit (typicky různé kamery, televize, ledničky, teploměry...) Pak by ale tato zařízení měla být v oddělené síti a i provoz z vnitřní sítě na ně by měl jít přes firewall. To je dost typická chyba – server se takzvaně ochrání tím, že je povolen provoz jen na vybrané porty, jenže nic nebrání útočníkovi napadnout ten server přes nějaký počítač ve vnitřní síti. Proto jsem psal, že je potřeba nakonfigurovat především bezpečně jednotlivá zařízení, a firewall pak volitelně můžu nasadit jako druhou vrstvu obrany, což ale vyžaduje, abych opravdu věděl, co dělám. Jinak to skončí tím, že někdo „má firewall“, úplně stejně jako sítí neznalý uživatel Windows, a úplně stejně jako tomu uživateli Windows je mu ten firewall na nic, protože jen náhodně blokuje nějaký provoz, ale nemá to vůbec nic společného s tím, zda ten provoz je nebo není nebezpečný.

    A Pavlix to třeba odůvodní ještě jinak :-)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.