abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:11 | Nová verze

    Open source RDP (Remote Desktop Protocol) server xrdp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 0.10.0. Z novinek je vypíchnuta podpora GFX (Graphic Pipeline Extension). Nová větev řeší také několik bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 04:11 | Nová verze

    Rocky Linux byl vydán v nové stabilní verzi 9.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Dellu byla odcizena databáze zákazníků (jméno, adresa, seznam zakoupených produktů) [Customer Care, Bleeping Computer].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 21:11 | Zajímavý článek

    V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. Byl napevno svázán s Metalem. Situace se ale postupně mění. V aktuálním příspěvku Kdy Zed na Linuxu? na blogu Zedu vývojáři popisují aktuální stav. Blíží se alfa verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    včera 14:33 | Pozvánky

    O víkendu 11. a 12. května lze navštívit Maker Faire Prague, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    8.5. 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    8.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.5. 18:33 | IT novinky

    Apple představil (keynote) iPad Pro s čipem Apple M4, předělaný iPad Air ve dvou velikostech a nový Apple Pencil Pro.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (63%)
     (8%)
     (14%)
     (16%)
    Celkem 152 hlasů
     Komentářů: 11, poslední dnes 18:00
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    26.2.2015 20:48 Ondrej Santiago Zajicek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak do DOSBOXu dostat MIDI?
    V dobách dávno minulých bylo běžné, že zvuková karta obsahovala hardwarový MIDI synthesizer, neboť výpočetní výkon procesorů byl tak mizerný, že sotva stačil na nekomprimovaný WAV. Hry pod DOSem tedy měly k dospozici takový malý orchestr a doslova stačilo posílat do zvukovky noty.

    Jak čas plynul, procesory stíhaly víc a víc až někoho napadlo ušetřit kopec křemíku a udělat ze zvukovky jen hloupý DA převodník. MIDI se prakticky přestalo používat. Jednu dobu byly populární různé "trackery", kdy jednotlivé zvuky nástrojů se mixovaly na CPU, ale každá skladba si nesla s sebou vlastní sadu nástrojů (v případě MIDI jsou samply nástrojů uloženy přímo ve zvukovce). To mělo dvě výhody: Větší volnost v produkovaném zvuku, ale přitom relativně malá velikost oproti WAVu (v té době hardware ještě slušnou MPEG kompresi neutáhl, tedy pokud mělo CPU dělat ještě něco jiného, a na disky se toho moc také nevešlo).
    Trochu si tu minulost prikraslujes. V dobe DOSu maloktera zvukova karta mela hardwarovy MIDI synthetizer. Tehdy popularni SB-kompatibilni karty mely v zasade tri slozky: klasicky softwarove pristupny D/A (a A/D) prevodnik, OPL2/3 kompatibilni FM syntetizer a MPU-401 kompatibilni MIDI port. Na hrani hudby v hrach se obvykle pouzival prave ten OPL2/3 FM syntetizer, ktery byl programovan primo (skrz registry nastavit parametry oscilatoru a filtru, mikoliv pres MIDI abstrakci). MPU-401 MIDI port byl obvykle jen vyvedeny port, bez syntetizeru (i kdyz byly i karty, ktere na nem mely poveseny hardwarovy sytetizer, napr. Roland MT-32, ale ty nebyly caste).

    Proc nakonec OPL2/3 FM syntetizer ze zvukovek zmizel, duvodu bylo vice, rozhodne bych to neredukoval jen na usporu kremiku. V prve rade zvukova vernost FM syntezy byla nic-moc. V druhe rade cele to rozhrani bylo svazane s DOSem a ISA a prirozene zmizelo pri prechodu na PCI a Windows.

    Takze: nemichat OPL2/3 FM syntezu a MIDI. Dosbox umi primo prehravat hudbu poslanou na OPL2/3 (emulaci techto chipu) ci dumpovat do souboru (DRO format), zatimco hudbu poslanou na MPU-401 posila jako MIDI ven do OS.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.