abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:00 | IT novinky

    Společnost AMD na veletrhu Computex 2024 představila (YouTube) mimo jiné nové série procesorů pro desktopy AMD Ryzen 9000 a notebooky AMD Ryzen AI 300.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána ve verzi 4.10.0 . Přehled novinek v ChangeLogu. Vypíchnout lze Wayland backend pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | Zajímavý software

    Národní superpočítačové centrum IT4Innovations s partnery projektu EVEREST vydalo sadu open source vývojových nástrojů EVEREST SDK pro jednodušší nasazení aplikací na heterogenních vysoce výkonných cloudových infrastrukturách, zejména pro prostředí nabízející akceleraci pomocí FPGA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 2,32 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Ubuntu, Linux Mint a Manjaro Linux. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 45,34 %. Procesor AMD používá 75,04 % hráčů na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 11:33 | Pozvánky

    Blíží se léto, chladiče topí, tranzistory se přehřívají, novinářům pomalu docházejí témata a nastává klasická okurková sezóna. Je tomu tak i mezi bastlíři? Na to se podíváme na Virtuální Bastlírně! Tentokrát se strahováci podívají na zoubek velmi slibně vypadajícímu open-source EDM projektu - ne, nejde o taneční hudbu, ale o elektroobrábění. Ukáží taky, jak vypadá starší cykloradar zevnitř nebo jak se testuje odolnost iPhonů.

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Humor

    CEO Microsoftu Satya Nadella odstoupil z představenstva Starbucks [CNBC, SEC].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    2.6. 16:22 | Upozornění

    Společnosti Ticketmaster byla odcizena databáze s osobními údaji (jméno, adresa, telefonní číslo a část platebních údajů) 560 miliónů zákazníku. Za odcizením stojí skupina ShinyHunters a za nezveřejnění této databáze požaduje 500 tisíc dolarů [BBC].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    22.4.2015 21:59 Tomáš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Java 8 - Data Access vs. Entity Framework
    Zdravím

    Myslím, že vůbec nezáleží na tom jestli C# nebo Java. Klíč k výkonosti vidím spíše v pojetí ORM knihovny. Co očekávám od ORM knihovny? Dotazy vrací objekty, které podporují lazy loading a vrácené objekty (pokud mají unikátní klíč) jsou zapisovatelné . Prakticky vypadá lazy loading takto:

    Person.address
    se transparentně propíše jako
     select … from ADDRESS A where A.PERSON_ID = :PERSONID 
    a vytvoří se nová kolekce objektů adressa a vloží se do atributu Person.address. Zapisovatelnost objetů lze ukázat na příkladě:
    Person.name = "pepin";
    se mi propíše (na požádání nebo na konci transakce) na:
    update PERSONS P set NAME='pepin',… where P.ID =…

    Pokud má tyto požadavky ORM knihovna splňovat, tak jsou dvě cesty jak takových požadavků dosáhnout:

    1. Knihovna vrací proxy objekty. Příkladem jsou Hibernate/NHibernate, Entity Framework, … a 90% všech ostatních ORM.
    2. Knihovna vrací potomky nějakého generického ORM objektu. Nad ní jsou přes dědičnost definovány property (getter/setter) pro přístup k datům. Typickými zástupci této skupiny jsou Cayenne, Ujorm, Enterprise Objects Framework, Active JDBC. Žádný .NET ORM tohoto druhu neznám.

    Nyní se pokusím ukázat k jakým neblahým koncům vede přístup číslo 1. Metody (DAO) objektu (a ani jeho potomci) nemohou přímo přistupovat k vlastním datům(!). Kdyby metody udělaly, tak obejdou lazy loading hook implementovaný v proxy objektu. Veškerá business logika je pak vyšoupnuta do vyšších vrstev do kterých se data kopírují. Touto vlastností se zabije objektový přístup a cesta vede beznadějně k antipaternu anemického modelu. Programátoři si pro kopírování dat ulehčují práci a vznikají knihovny jako Automapper a jim podobné. Architektura je pak ukázkovým příkladem lasagne code a ke všemu se většinou nezadržitelně stává i kódem s Ravioli strukturou. Samotný kód business logiky pak tvoří pouze minoritní část, zbytek kódu je balast. Bezuzdné kopírování dat (deep copy) a vytváření objektů pak dává pěkně zabrat alokátoru paměti a garbage collectoru. Spotřeba paměti stoupá do závratných výšin a operations oddělení posiluje HW ;-)

    Další negativa proxy přístupu jsou jen kyselou špičkou na proxy ledovci:

    • typeof(vytvořený_DAO_objekt) vrací Proxy. Drobnost, která komplikuje zdánlivě jednoduché situace.
    • Obtížná práce s detached objekty. Množství výsledků google dotazu na LazyInitializationException asi mluví za vše.

    Abych nebyl úplně jednostranný, tak zkritizuji i druhou cestu.

    • Nefunguje code first přístup. Třídy DAO jsou generovány z modelovacího nástroje, které obvykle nepodporují verzování s možnostmi tfs/svn/git. Diff souborů modelovacího nástroje je většinou nepoužitelný a merge změn v generovaných DAO objektech se pak skoro nedá udělat. Řešení existují, ale zatím elegance code first nedosahují.
    • Protože nefunguje code first, tak nejdou dobře dělat inkrementální změny v databázi na bázi kódu. popis knihovny C# a knihoven Java.

    Žádná z výtek k cestě 2, ale nemá vliv na výkonnost a udržovatelnost aplikace. To že se nedá jít cestou code first a jde se cestou model first, já osobně považuji spíše za plus, protože se snáze odchytí pokřivené datové modely. Například teď jsem narazil na jeden projekt s přístupem code first, kde místo vazeb 1:N vytvářeli vazby M:N (s vazební tabulkou), protože jejich (homemade) ORM nepodporovalo vazby 1:N. Přirozeně taková chyba má velmi negativní výkonostní dopad a absence podstatných integritních kontrol v databázi navíc vytváří prostor pro datové chyby, které následně i vznikají. Osobně považuji důslednou kontrolu datového modelu jako velmi účiný a jednoduchý způsob jak zabránit zásadním chybám při analýze a následném vývoji SW. Taková kontrola se u přístupu database first mnohem lépe dělá.

    Ale zpět k dotazu C# vs. Java. To jestli se bude psát dotaz jen s pomocí konstrukcí Java 1.4 v Cayenne ( rok 2005 )

      SQLTemplate q = new SQLTemplate(Person.class, "select * from PERSON where name ='pepin'");
      // SelectQuery q = new SelectQuery(Person.class, ExpressionFactory.Equal(Person.nameProperty,"pepin")); // anti sql injection version
      List p = ctx.peformQuery(q);
    

    nebo LINQ ( rok 2007 )

      var query = from p in person
                where (p.name = "pepin")
                select p;
    
    nebo ve stylu Java 8 ( rok 2014 )
      Person.stream().filter(s-> s.name="pepin");
    

    považuji spíše za kosmetické než revoluční změny vedoucí ke zvýšení výkonu. Klíče k výkonné a udržovatelné aplikaci leží totiž úplně jinde.

    Mimochodem, asi jste zaregistrovali, že příklad z Cayenne je nejstarší - circa z roku 2005. Příklad pro Enterprise Objects Framework by byl ještě o 10 let starší, tedy cca z roku 1996(!).

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.