abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 2
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 792 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    22.4.2015 21:59 Tomáš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Java 8 - Data Access vs. Entity Framework
    Zdravím

    Myslím, že vůbec nezáleží na tom jestli C# nebo Java. Klíč k výkonosti vidím spíše v pojetí ORM knihovny. Co očekávám od ORM knihovny? Dotazy vrací objekty, které podporují lazy loading a vrácené objekty (pokud mají unikátní klíč) jsou zapisovatelné . Prakticky vypadá lazy loading takto:

    Person.address
    se transparentně propíše jako
     select … from ADDRESS A where A.PERSON_ID = :PERSONID 
    a vytvoří se nová kolekce objektů adressa a vloží se do atributu Person.address. Zapisovatelnost objetů lze ukázat na příkladě:
    Person.name = "pepin";
    se mi propíše (na požádání nebo na konci transakce) na:
    update PERSONS P set NAME='pepin',… where P.ID =…

    Pokud má tyto požadavky ORM knihovna splňovat, tak jsou dvě cesty jak takových požadavků dosáhnout:

    1. Knihovna vrací proxy objekty. Příkladem jsou Hibernate/NHibernate, Entity Framework, … a 90% všech ostatních ORM.
    2. Knihovna vrací potomky nějakého generického ORM objektu. Nad ní jsou přes dědičnost definovány property (getter/setter) pro přístup k datům. Typickými zástupci této skupiny jsou Cayenne, Ujorm, Enterprise Objects Framework, Active JDBC. Žádný .NET ORM tohoto druhu neznám.

    Nyní se pokusím ukázat k jakým neblahým koncům vede přístup číslo 1. Metody (DAO) objektu (a ani jeho potomci) nemohou přímo přistupovat k vlastním datům(!). Kdyby metody udělaly, tak obejdou lazy loading hook implementovaný v proxy objektu. Veškerá business logika je pak vyšoupnuta do vyšších vrstev do kterých se data kopírují. Touto vlastností se zabije objektový přístup a cesta vede beznadějně k antipaternu anemického modelu. Programátoři si pro kopírování dat ulehčují práci a vznikají knihovny jako Automapper a jim podobné. Architektura je pak ukázkovým příkladem lasagne code a ke všemu se většinou nezadržitelně stává i kódem s Ravioli strukturou. Samotný kód business logiky pak tvoří pouze minoritní část, zbytek kódu je balast. Bezuzdné kopírování dat (deep copy) a vytváření objektů pak dává pěkně zabrat alokátoru paměti a garbage collectoru. Spotřeba paměti stoupá do závratných výšin a operations oddělení posiluje HW ;-)

    Další negativa proxy přístupu jsou jen kyselou špičkou na proxy ledovci:

    • typeof(vytvořený_DAO_objekt) vrací Proxy. Drobnost, která komplikuje zdánlivě jednoduché situace.
    • Obtížná práce s detached objekty. Množství výsledků google dotazu na LazyInitializationException asi mluví za vše.

    Abych nebyl úplně jednostranný, tak zkritizuji i druhou cestu.

    • Nefunguje code first přístup. Třídy DAO jsou generovány z modelovacího nástroje, které obvykle nepodporují verzování s možnostmi tfs/svn/git. Diff souborů modelovacího nástroje je většinou nepoužitelný a merge změn v generovaných DAO objektech se pak skoro nedá udělat. Řešení existují, ale zatím elegance code first nedosahují.
    • Protože nefunguje code first, tak nejdou dobře dělat inkrementální změny v databázi na bázi kódu. popis knihovny C# a knihoven Java.

    Žádná z výtek k cestě 2, ale nemá vliv na výkonnost a udržovatelnost aplikace. To že se nedá jít cestou code first a jde se cestou model first, já osobně považuji spíše za plus, protože se snáze odchytí pokřivené datové modely. Například teď jsem narazil na jeden projekt s přístupem code first, kde místo vazeb 1:N vytvářeli vazby M:N (s vazební tabulkou), protože jejich (homemade) ORM nepodporovalo vazby 1:N. Přirozeně taková chyba má velmi negativní výkonostní dopad a absence podstatných integritních kontrol v databázi navíc vytváří prostor pro datové chyby, které následně i vznikají. Osobně považuji důslednou kontrolu datového modelu jako velmi účiný a jednoduchý způsob jak zabránit zásadním chybám při analýze a následném vývoji SW. Taková kontrola se u přístupu database first mnohem lépe dělá.

    Ale zpět k dotazu C# vs. Java. To jestli se bude psát dotaz jen s pomocí konstrukcí Java 1.4 v Cayenne ( rok 2005 )

      SQLTemplate q = new SQLTemplate(Person.class, "select * from PERSON where name ='pepin'");
      // SelectQuery q = new SelectQuery(Person.class, ExpressionFactory.Equal(Person.nameProperty,"pepin")); // anti sql injection version
      List p = ctx.peformQuery(q);
    

    nebo LINQ ( rok 2007 )

      var query = from p in person
                where (p.name = "pepin")
                select p;
    
    nebo ve stylu Java 8 ( rok 2014 )
      Person.stream().filter(s-> s.name="pepin");
    

    považuji spíše za kosmetické než revoluční změny vedoucí ke zvýšení výkonu. Klíče k výkonné a udržovatelné aplikaci leží totiž úplně jinde.

    Mimochodem, asi jste zaregistrovali, že příklad z Cayenne je nejstarší - circa z roku 2005. Příklad pro Enterprise Objects Framework by byl ještě o 10 let starší, tedy cca z roku 1996(!).

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.