abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 21:11 | IT novinky

    Společnost Framework Computer představila novou vylepšenou verzi svého modulárního notebooku Framework Laptop 13 s Intel Core Ultra Series 1, displej s lepším rozlišením a novou webovou kameru. Přímo do Česka jej zatím koupit nelze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.16 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    28.5. 21:22 | Zajímavý software

    TerminalTextEffects (TTE) je engine pro vizuální efekty v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 41
    28.5. 17:11 | Pozvánky

    Od čtvrtka 30. 5. do soboty 1. 6. lze v Praze navštívit Veletrh vědy, tj. největší populárně naučnou akci v České republice, kterou každoročně od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR. Vstup zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    28.5. 14:11 | Komunita

    Canonical představil Ubuntu optimalizované pro jednodeskový počítač s RISC-V procesorem Milk-V Mars.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 21:22 | Nová verze

    Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.5.1 Havier. Přehled novinek v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 19:44 | IT novinky

    Společnost xAI založena Elonem Muskem a stojící za AI LLM modelem Grok získala investici 6 miliard dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1001 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    10.5.2015 23:28 pocestny05
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak v postgresql "zamknout pohled na resultset"

    To si nerozumíme. Databáze neslouží jako cache, spoustu věcí dělá za aplikaci právě postgresql. Jde mi o jinou věc: když převádím "řádek" či spíše relaci na objekt, tak provedu select z databáze. Když budu chtít s tím samým objektem pracovat znovu, tak bych chtěl použít cache, která by vlastně byla pole načtených objektů. Cílem je, abych místo 100 dotazů na ta samá data provedl jen jeden dotaz a vrácená data si cachoval na úrovni php.

    Celkově aplikace hodně moc pracuje s databází a mezi aplikací a db se přenáší dost dat. Proto je DB a aplikace na stejném systému. Je otázka, zda cache vůbec něco řeší (i když asi jo, třeba PropelORM ji používá). Minimálně si ušetřím čas znovusestavováním objektů.

    Dejme tomu, že v každém fetch vrátí databáze 20 sloupců, kdy "velikost dat řádku" je od 5 do 5000 KB. Co z následujícího je rychlejší? (tabulka je ve skutečnosti join několika tabulek)
    • Vybrat všechno (SELECT s1 ... s20 FROM tabulka WHERE xy LIMIT 500) a pak postupně řádek po řádku s daty pracovat (převádět na objekty případně nedělat nic a použít cache)
    • Vybrat primární klíče (SELECT s1 FROM tabulka WHERE xy LIMIT 500) a pak postupně řádek po řádku s daty pracovat (převádět na objekty). Pokud objekt není nacachován, pak SELECT s2 ... s20 FROM tabulka WHERE s1=PKHODNOTA
    Jde o to, jak rychlé je postgresql ve vracení většího množství dat a zda se vůbec vyplatí drobit to na selecty primárních klíčů a podle potřeby načítat ostatní sloupce. Rovněž je otázka, zda vůbec cachovat kvůli rychlosti komunikace php-postgresql - jak rychlé je N krát opakovat stejný dotaz? Při dotazování používám prepared statements, takže by to mělo být rychlejší a bezpečnější.

    Děkuji za jakékoliv postřehy k mým mnohým otázkám. Nedokážu to moc reálně posoudit, protože jak na straně php, tak postgresql se dá celkem čarovat s nastavením různých cachí a přidělené paměti.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.