abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    29.7.2016 12:09 Ignotus | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompilace programů
    Ahoj,
    Řekněme, že se chystám kompilovat se zdrojového kódu nějaký velký program, třeba Libreoffice a chtěl bych si jej sestavit tak, aby obsahoval pouze věci nezbytné pro kompilaci Writeru a Calcu, protože se jej chystám použít pouze na psaní textu a tabulek a nic dalšího.
    na toto potrebuješ mať stiahnutý tzv. ports tree. Ak si nemenil predvoľby inštalácie, bude dostupný v adresári /usr/ports/ . Pre zistenie, kde hľadať konkrétny program, stačí príkaz echo */nazov-programu (treba spúšťať z /usr/ports/).

    Pri hľadaní libreoffice dostaneš síce niekoľko adresárov, kde sa tento nachádza, ale po vylúčení všetkých s lokalizáciou získaš jediný - /usr/ports/editors/libreoffice.

    Na úpravu konfiguračných parametrov slúži make config - ale zabudni na veci ako chcem calc, writer, a nič iné - takto to nefunguje.

    Po make config už stačí make install clean, ktorý program skompiluje, nainštaluje a vyčistí pracovný adresár. Taktiež, ak program vyžaduje nejaké závislosti, skompiluje a nainštaluje aj tieto. Samozrejme sa ťa opýta na konfiguračné predvoľby (ak ich závislosť obsahuje).

    Kvôli aktualizáciám odporúčam nainštalovať subversion (/usr/ports/devel/subversion/) a zmeniť celé /usr/ports na repository (ako zdroj môžeš použiť napríklad https://svn.freebsd.org/ports).
    Prosím, berte tento post z jistou rezervou, systém kompilovaný se zdrojového kódu je pro mne nový svět a zatím se v něm nevyznám, takže uvítám i jakoukoli relevantní informaci. Rovnou chci říct, že se neženu za rychlostí systému dosaženou pomocí nějaké krkolomné optimalizace pro daný HW. Můj cíl je mít v systému minimum nepotřebných prvků.
    Na takéto vypiplanie je dobé si skompilovať vlastné jadro. Keďže píšeš, že nemáš záujem, nebudem sa tým teraz zaoberať, ale je to možno ešte jednoduchšie ako vyššie uvedený postup. Keby si na to odhodlal, napíš, poradím.

    No a posledná vec, všetky tieto veci sú uvedené na https://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/ports-using.html, respektíve https://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/kernelconfig.html

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.