abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Dellu byla odcizena databáze zákazníků (jméno, adresa, seznam zakoupených produktů) [Customer Care, Bleeping Computer].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 21:11 | Zajímavý článek

    V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. Byl napevno svázán s Metalem. Situace se ale postupně mění. V aktuálním příspěvku Kdy Zed na Linuxu? na blogu Zedu vývojáři popisují aktuální stav. Blíží se alfa verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:33 | Pozvánky

    O víkendu 11. a 12. května lze navštívit Maker Faire Prague, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    8.5. 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    8.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.5. 18:33 | IT novinky

    Apple představil (keynote) iPad Pro s čipem Apple M4, předělaný iPad Air ve dvou velikostech a nový Apple Pencil Pro.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    7.5. 17:11 | Nová verze

    Richard Biener oznámil vydání verze 14.1 (14.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 14. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 13:44 | Komunita

    Free Software Foundation zveřejnila ocenění Free Software Awards za rok 2023. Vybráni byli Bruno Haible za dlouhodobé příspěvky a správu knihovny Gnulib, nováček Nick Logozzo za front-end Parabolic pro yt-dlp a tým Mission logiciels libres francouzského státu za nasazování svobodného softwaru do praxe.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (63%)
     (8%)
     (13%)
     (16%)
    Celkem 146 hlasů
     Komentářů: 10, poslední 8.5. 17:35
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    4.11.2017 11:41 chinook | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak rozdelit disky na server, jaký RAID a co pouzit btrfs nebo zfs
    Jen info pro někoho, kdo by řešil stejný problém, píši kam jsem pokročil.

    Nakonec jsem se rozhodl pro HW raid. RAID 10 na 6X1,2TB 10 000RPM a raid 1 na SSD. Vím, že tu bylo dosti názorů, že v hw raidu je vždy chyba, ale podle mě jich tam je tak málo, že je nepravděpodobné, že se to se sype. Navíc windowsáři používají jen to :) (nechci zakládat flame o HW raidu...)

    Nad to jsem dal LVM a virtuálky zprovoznil na blokovém zařízení /dev/vg/lv-virtual-machine Virtuálka má velikost 8GB a k tomu pak přidávám disk na data formou /dev/vg/lv-virtual-machine-disk. Je to z důvodu, abych dělal snapshoty jen virtuálek. Data zálohuji zvlášt. Zatím přes rdiff-backup, ale udělám to pak tak, že na zálohovací server si dám BTRFS, tam přes rsync odliji data a udělám tam snapshot. Velká výhoda, že mám všechny zálohy živé.

    Měl jsem strach, že nepůjdou dělat snapshoty na zálohy, kvůli vytížení systému, ale je to pohoda. Dělám tedy jen v noci. Udělám snapshot virtuálky, přes dd udělám zálohu a zazipuji, poté zkopíruji na jiný stroj a snapshot smazu.

    Někde jsem na to dal ještě DRBD. Někdo tu zmínil, že to je pomalé či nespolehlivé, měl jsem z toho strach, nakonec to mám jen na webovém serveru a serveru, kde běží samba. Postgres má svoji replikaci, ta funguje skvěle, dovecot taky a ldap taky. To si myslím, že bude méně vytěžovat linku než DRBD. A pokud by se mně sesypal BTRFS systém, ke kterému ještě nemám důvěru, tak díky replikaci se nesesype na druhém serveru narozdíl od stavu který by nastal s DRBD.

    Pak ještě nevím jak dělat snapshot virt. machine, která běží na DRBD. Udělám snapshot na lvm, ale pak při obnově se k virt. machině musím dostat zase přes DRBD? Nezkoušel jsem, ale samotné LVM mně přijde pohodlnější, proto se snažím DRBD vyhnout. Ještě mě napadlo, držet jen data v DRBD, ale zase upravovat každou konfiguraci 2x se mně taky nechce.

    Každopádně díky KVM a snapshotům není problém předělat server na jinou strukturu vůbec problém a je to celkem rychlé. PošŤáka jsem insaloval snad 5x a nebylo to nic pracného diky virtualizaci.

    Jo a na serveru mám 4 síťovky, nevěděl jsem jak to využít, tak jsem 1 připojil do switche pro uživatele a zbylé tři spojil na přímo s druhým serverem a dal do bondu. Rychlost co jsem měřil kolem 2,8Gbps. Zatím vše funguje spolehlivě. Přes bond mně běhá DRBD a replikace.

    Jinak doteď jsem na virtualizaci používal ESXi, obrovská nevýhoda pro mě, že na serverech, kde nemám HW raid běží bez raidu. Další nevýhoda je, že to je černá bedna a když se tam něco rozbije horko těžko to zprovozním. Už to nechci vidět. Nezkoušel jsem na KVM tedy ještě rozběhat windows, ale co jsem čet, jedou tam pěkně.

    Pak jsem zkoušel proxmox, je to klíkátko postavené nad KVM, mně se to moc nelíbilo a nějak se mně nedařilo si dělat úpravy jak jsem chtěl, moc jsem se tím nezabýval.

    Pak jsem zkusil KVM a už nic jiného nechci. I když jsem to předtím nikdy neviděl, začal jsem přes virtmanagera a již to vesměs ovládám přes příkazy. Když chci nastavit server, udělám clone image, který mám vytvořený a za minutu mám předchystaný server s klíčema, nagiosem, balíkama adod. Pak stačí jen nainstalit službu jakou potřebuji. Bez KVM už server nebudu instalovat :) A kde mám ESXi předělám na KVM. Machine z esxi lze celkem jednodušše hodit na kvm, takže jak dodělám toto zbavím se esxi.

    Snad jsem popsal všechno a někdo to taky využije. Pročetl jsem toho hodně i hodně názorů, ale tato řešení mně přišla nejlepší :)

    Všem děkuji za pomoc hlavně díky tomtu foru jsem zvolil daná řešení.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.