abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:33 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 141 (pdf) a HackSpace 78 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 2.0.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Oficiálně bude představena ve čtvrtek na konferenci KotlinConf 2024 v Kodani. Livestream bude možné sledovat na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 27.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.8.0 svobodného multiplatformního softwaru pro konverzi video formátů HandBrake (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.5. 21:55 | IT novinky

    Microsoft představil nové označení počítačů Copilot+. Dle oznámení se jedná se o počítače poskytující funkce umělé inteligence. Vedle CPU a GPU mají také NPU (Neural Processing Unit). Uvnitř představených Copilot+ notebooků běží ARM čipy Qualcomm Snapdragon X Elite nebo X Plus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    20.5. 17:55 | Zajímavý článek

    Příspěvek na blogu Codean Labs rozebírá zranitelnost CVE-2024-4367 v PDF.js, tj. mj. prohlížeči PDF souborů ve Firefoxu. Při otevření útočníkem připraveného pdf souboru může být spuštěn libovolný kód v JavaScriptu. Vyřešeno ve Firefoxu 126.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.5. 12:55 | Nová verze

    Lazygit byl vydán ve verzi 0.42.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.5. 12:22 | IT novinky

    K open source herní konzole Picopad přibyla (𝕏) vylepšená verze Picopad Pro s větším displejem, lepšími tlačítky a větší baterii. Na YouTube lze zhlédnout přednášku Picopad - open source herní konzole z LinuxDays 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    17.5. 13:44 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová major verze 17 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.5. 12:22 | Komunita

    Sovereign Tech Fund, tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří vývoj FFmpeg částkou 157 580 eur. V listopadu loňského roku podpořil GNOME částkou 1 milion eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (80%)
     (5%)
     (8%)
     (7%)
    Celkem 445 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    15.10.2017 09:33 chinook | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Jaký FS do virtuálního PC na KVM
    V druhém vlákně jsem začal řešit rozdělení disku na serveru kde poběží virtuální PC na kvm. Po hodně dlouhé debatě jsme se dopracovali k tomu, že: Virtuálky poběží na blokovém zařízení. Tj.:

    HW Raid/dev/vg/lv-image-virtual/DRBD0

    Teď ještě někdo nadhodil, že by to mohlo běžet nad QCOW2, ale druhý, že je to zase další vrstva FS. Obou názorů si hodně vážím, tak nevím co zvolit. Zatím mně vyhovuje to řešení co jsem zvolil. Ale hlavní otázka zní, jaký systém dát do těch virtuálek. Hodně se mně líbí BTRFS. Operační systém mám debian 9. Mně by se nejvíce líbilo mít virt. disk, tam LVM a pod tím BTRFS. Vypadalo by to nějak takto:

    /dev/vg/lv-root/btrfs, se subvolumes.

    Někdo, ale namítá, že je tam zbytečně další vrstva a i sám tvůrce píše, že se sníží výkon. Jak moc se sníží, ví to někdo? Zase pak se strašně pohodlně resizuje disk na jakoukoliv stranu. Druhá varianta je to udělat rovnou na blokovém zarířzení. Tedy:

    /dev/sda1 - swap

    a

    /dev/sda5 - btrfs se subvolumes (root,data, home, log a tmp)

    Tady si myslím, že nebude tak pohodlný resize disku. Mám image o velikosti 10GB a běžně jej zvětšuji na 1000GB a pak třeba potřebuji zmenšit jen na 800GB. A nebo vůbec BTRFS ve virtuálce nepoužívat a mít LVM a tam ext4? A nebo dát data do BTRFS na fyzický server a přistupovat tam z virtuálky přes NFS? Do toho se mně už vůbec nechce. A jak se řeší DB? Někdo tu psal, že DB ve virtuálce je pomalé. Jak to tedy virtualizovat či jak to řešit? Přes nějaký kontejner? To se mně moc nechce, ale asi by to šlo udělat.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.