abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    29.5. 21:11 | IT novinky

    Společnost Framework Computer představila novou vylepšenou verzi svého modulárního notebooku Framework Laptop 13 s Intel Core Ultra Series 1, displej s lepším rozlišením a novou webovou kameru. Přímo do Česka jej zatím koupit nelze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.5. 15:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.16 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    28.5. 21:22 | Zajímavý software

    TerminalTextEffects (TTE) je engine pro vizuální efekty v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 43
    28.5. 17:11 | Pozvánky

    Od čtvrtka 30. 5. do soboty 1. 6. lze v Praze navštívit Veletrh vědy, tj. největší populárně naučnou akci v České republice, kterou každoročně od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR. Vstup zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    28.5. 14:11 | Komunita

    Canonical představil Ubuntu optimalizované pro jednodeskový počítač s RISC-V procesorem Milk-V Mars.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1011 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    19.10.2017 21:45 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: perspektiva reiserfs vs btrfs či zfs
    Není náhodou nutné CoW u databází vypnout?
    Doporučené to je, například dokud PostgreSQL nebude umět vhodně používat API, které se skrývá za cp --reflink a podobnou funkcionalitou. Nutné to samozřejmě není, ale může to mít negativní vliv na výkon (v případě rotujících disků; v případě SSD to není až tolik podstatné).
    A co RAID v LVM? Je lepší nebo horší ve srovnání s RAID v BtrFS?

    Pozor na věc, v LVM žádný použitelný RAID není. Technologie typu dmraid i (starší) mdraid vytvářejí pseudo-RAID, který (stejně jako hardwarový pseudo-RAID) nechrání proti chybám dat na jednotlivých discích. Chyby můžou vzniknout nechtěným přepsáním části disku při údržbě systému, případně jako důsledek řady různých hardwarových a softwarových chyb.

    Pokud je poškozená RAID1 replika u Btrfs, filesystém to zjistí, opraví to podle funkční repliky a nikdy nevrátí špatná data. U pseudo-RAIDu dojde k tomu, že se budou náhodně vracet nesmysly, jak se z toho RAID1 pole prokládaně čtou bloky. Jednou z jedné repliky, pak zase z jiné. Takže jakmile dojde k poškození dat, dokonce ani není zaručeno, že dvě čtení téhož souboru vrátí totéž.

    RAID5 v LVM (nebo ve starém mdraidu nebo i hardwarový) je ještě horším rizikem. Dokáže se prý vyrovnat s úplným selháním jednoho disku. Ano, ale jedině za předpokladu, že ten disk přestane fungovat zcela náhle a nevrací už pak žádná data, natož neplatná. Jenže co když se na jednom disku poškodí data? Znám případ, kdy došlo k přepsání části jednoho disku nulami. Části, která neobsahovala RAID5 metadata, takže metadata tam zůstala a disk se dál tvářil jako součást RAID5 pole. A pak (bohužel) nastal resilvering, který kvůli poškození jednoho disku zničil všechna (všechna!!!) data na celém poli. Tohle by se s Btrfs nikdy nestalo, protože Btrfs má checksumy. Pozná, který blok vrací nesmysly, a ať už je ten blok pro daný stripe paritní nebo datový, problém dokáže opravit (nebo prohlásit za neopravitelný, je-li to jeden disk, RAID 0 a podobně). Nebude ale vracet náhodné smetí.

    Samozřejmě to není dokonalé — jistě bude v Btrfs checksumech hashovací kolize, že ano. :-) Ale Btrfs prostě pomáhá tím, že snižuje pravděpodobnost vrácení poškozených dat filesystémem o nějakých deset desítkových řádů nebo víc. Takže z jevu, který by se ve větším (PB až EB) datovém centru stával často (kdyby tam byl klasický FS), se najednou stane cosi prakticky nemožného (při dnešních technologiích a kapacitách disků).

    (Ještě je pro zajímavost dobré dodat, že i na jednom rotujícím disku je Btrfs bezpečnější než jiné filesystémy, protože může mít (atomicky udržované) repliky metadat. Poškozená data jsou sice neopravitelná, ale poškozená metadata se (automaticky) obnovit dají, pokud je druhá replika v pořádku. Pokud jde o SSD, tam se v Btrfs repliky metadat nedoporučují a implicitně jsou vypnuté, protože SSD má zpravidla ve svém řadiči deduplikační algoritmus, takže replikované bloky metadat by beztak nikdy nesplnily svůj účel (redundance) a řadič SSD by musel dělat copy-on-write ošklivosti při pozdější změně těch metadat.)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.