abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    26.1.2019 21:04 Lubos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Linuxu - oddily
    Zkusenosti mam celkem pocetne s vice distry i HW konfiguracemi (PC, NTB, ruzne vykonne CPU, ruzne velke RAM a harddisky, ...), ale jen s 1 typem uzivatelu = instaloval jsem ruzna distra a verze Linuxu na hodne ruznych kompu, rodine, kamaradum, znamym, testovaci kompy, ... , ale vsechno to byli jen domaci uzivatele pouzivajici PC jen uzivatelsky = internet, (Open)office, stahovani fotek z digi.fotaku a mobilu a paleni na CD/DVD, filmy, hudba, ... , takze to jsem vzdy delal stejne jednoduse - jen 3 oddily: /, /home, swap - zadne extra speciality pri deleni.
    Ale to jsem driv jeste nevedel - teda plne vedel a uvedomoval jsem si ale v praxi neresil geometrii disku a jeji vliv na rychlost cteni a zapisu dat na urcite pozici na disku.
    Nechat disk rozdelit automaticky je casto ta nejhorsi, nejprisernejsi, nejnekvalitnejsi, nejneefektivnejsi a nejnebezpecnejsi varianta. Casto se stava, ze mnoho verzi ruznych dister v automatickem deleni disku udela nejakou psararnu a levarnu, napr. vse narve do 1 oddilu nebo nejake nestandardni neefektivni casto rizikove harakiri deleni. Osobne zastavam ten nazor, ze instalaci jakehokoliv systemu at uz Linuxu, Windowsu nebo cehokoliv jineho by mel delat jen clovek, ktery tomu aspon trochu rozumi, nemusi byt expert, ake mel by aspon trochu tusit co je co a ne byt jen tupa slepice ktera umi klikat jen na "Next" "Next""Next" "Automatic" "Next" "Next" "Next", protoze kdyz se to rozdrbe a ma to prijit nejaky ajtak opravit, tak ten nebohy ajtak se casto nestaci divit. Ja vim jak delit, ale samozrejme se dal ucim, tak me zajima kazde zlepseni, zvlast kdyz to mam delat na svem kompu, chci si to trochu vylepsit
    1.)
    2.) Minimalne / a /home bych urcite rozdelil, to ma nezanedbatelne a cetne vyhody, hlavne pri zalohovani, udrzbe, poradku, preinstalaci a opravach systemu. Mit /home bez samostatneho oddilu v / oddilu je hazard s daty a koledovani si o maler, minimalne kdyz ne hazard tak vzdy aspon zbytecne zeslozitovani a krkolomne pridavani si prace starosti a nervu.
    3.) Ted ale premyslim o swapu, pripadne i /boot . Pokud system zacne swapovat, vim, ze HDD je o nekolik radu pomalejsí nez RAM, tak se system logicky dost zpomali. Ale swapovani a swap oddil je uz prece stara spolehliva lety proverena vec pouzivana i na daleko pomalejsich kompech, tak to k necemu byt musi ne a RAM+swap je urcite lepsi nez samotna RAM+nic? Samozrejme idealni je vejit se pri praci jen do RAM a neswapovat kvuli zpomaleni vinou o rady pomalejsim diskum, ale kdyz dojde RAM, tak swap to aspon jisti, takze se hodi, ne? Samozrejme chytry uzivatel kdyz se mu zpomali komp tak pouklada a pozavira otevrene soubory ktere nepotrebuje a ukonci programy ktere nepotrebuje, ale Linux prece swapuje na rozdil od Widli ne parcialne a nahodne, ale nteligentne ze to co se nejvic pouziva setrvava v RAM a do swapu jdou data malo pouzivanych programu a souboru ne? Tak se swap urcite hodi, ne?

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.