abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:55 | Komunita

    24. září 2024 budou zveřejněny zdrojové kódy přehrávače Winamp.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 23:33 | Nová verze

    Google Chrome 125 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 125.0.6422.60 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:11 | Nová verze

    Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.10 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.3 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.15.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | IT novinky

    Dnes ve 12:00 byla spuštěna první aukce domén .CZ. Zatím největší zájem je o dro.cz, kachnicka.cz, octavie.cz, uvycepu.cz a vnady.cz [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    JackTrip byl vydán ve verzi 2.3.0. Jedná se o multiplatformní open source software umožňující hudebníkům z různých částí světa společné hraní. JackTrip lze instalovat také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | Pozvánky

    Patnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 4. – 6. října 2024 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytváří všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 0
    včera 03:11 | Nová verze

    Program pro generování 3D lidských postav MakeHuman (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 1.3.0. Hlavní novinkou je výběr tvaru těla (body shapes).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    15.5. 23:11 | Bezpečnostní upozornění

    Intel vydal 41 upozornění na bezpečnostní chyby ve svých produktech. Současně vydal verzi 20240514 mikrokódů pro své procesory řešící INTEL-SA-01051, INTEL-SA-01052 a INTEL-SA-01036.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.5. 16:22 | IT novinky

    Společnost Raspberry Pi patřící nadaci Raspberry Pi chystá IPO a vstup na Londýnskou burzu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (74%)
     (5%)
     (10%)
     (10%)
    Celkem 291 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    19.11.2003 23:34 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Ako lustit zdrojove kody ?
    Jj, na základy C je Herout asi to nejlepší, co je. Pokud člověk začne programovat, tak z něj sice tak za tři týdny vyroste, ale i tak rozhodně stojí za to. Kompilátor a linker na Linuxu mají samozřejmě svá specifika, nicméně těmi bych se zabýval až po pochopení základů. Je samozřejmě dobré umět alespoň základ od všech možných jazyků (a jejich obvyklých systémů distribuce a instalace -- Java, Perl, Python, etc. mají každý svoje jary, MakeMakery, distutilsy, etc.), aby na to člověk nekoukal jako tele na nová vrata, ale to je na roky... Jsou schopnosti, jako např. nacházení toho, co je vlastně ta důležitá chyba v těch dvaceti obrazovkách, co to na mě právě vyplivlo, které člověk asi musí získat praxí. Pokud jde o problémy s kompilací, tak zásadní je porozumět make -- v Heroutovi něco myslím je, už si nevzpomínám co přesně. Ale řekl bych, že sekce Introduction v info stránkách make je dost srozumitelná. Většina programů (v C, C++) dnes ovšem používá GNU auto- nástroje (automake, autoconf, libtool, příp. další), které tvoří jakousi nadstavbu nad make, kompilátorem, linkerem a dalšími programy. K nim existuje kromě info stránek např. GNU autobook, která je sice mírně zastaralá, ale nějaké základy poskytuje. A v poslední době k nim přibyl ještě pkg-config, ale k tomu nevím, jestli existuje rozumná dokumentace. Když něco selže, tak se kromě zkušeností hodí: editor se zvýrazňováním syntaxe pro všechny myslitelné jazyky (tj. vim ;-) grep, ctags (pokud už se do zdrojáků skutečně zanořuji, je nedocenitelný), diff & patch (příp. gvimdiff). Nejčastějším problémem jsou nicméně špatně nastavené cesty nebo chybějící hlavičkové soubory/knihovny -- k řešení těchto situací je třeba vědět, co je CFLAGS, LDFLAGS a spol., k čemu jsou optiony -L a -I gcc, jaké jsou obvyklé optiony configure, ... a asi 100 dalších věcí. Ve výše uvedeném jsou sice na všechno odpovědi, ale universální metodu kdybych měl, tak si ji nechám patentovat.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.