abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:44 | Pozvánky

    V Praze o víkendu proběhla bastlířská událost roku - výstava Maker Fair v Praze. I strahovští bastlíři nelenili a bastly ostatních prozkoumali. Přijďte si proto i vy na Virtuální Bastlírnu popovídat, co Vás nejvíce zaujalo a jaké projekty jste si přinesli! Samozřejmě, nejen českou bastlířskou scénou je člověk živ - takže co se stalo ve světě a o čem mohou strahováci něco říct? Smutnou zprávou může být to, že provozovatel Sigfoxu jde do

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    dnes 12:33 | Humor

    Kam asi vede IllllIllIIl.llIlI.lI? Zkracovač URL llIlI.lI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:00 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila svůj nejnovější AI model GPT-4o (o jako omni, tj. vše). Nově také "vidí" a "slyší". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Zajímavý článek

    Ondřej Filip publikoval reportáž z ceremonie podpisu kořenové zóny DNS. Zhlédnout lze také jeho nedávnou přednášku Jak se podepisuje kořenová zóna Internetu v rámci cyklu Fyzikální čtvrtky FEL ČVUT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Společnost BenQ uvádí na trh novou řadu monitorů RD určenou pro programátory. První z nich je RD240Q.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    včera 13:00 | IT novinky

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem nadále zůstává Frontier od HPE (Cray) s výkonem 1,206 exaFLOPS. Druhá Aurora má oproti loňsku přibližně dvojnásobný počet jader a dvojnásobný výkon: 1,012 exaFLOPS. Novým počítačem v první desítce je na 6. místě Alps. Novým českým počítačem v TOP500 je na 112. místě C24 ve Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Ostravská Karolina, GPU

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:11 | Nová verze

    GHC (Glasgow Haskell Compiler, Wikipedie), tj. překladač funkcionálního programovacího jazyka Haskell (Wikipedie), byl vydán ve verzi 9.10.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 09:22 | Nová verze

    Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.8 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.9. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna. Později také na Linux Kernel Newbies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    11.5. 18:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.2.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Společnost Cloudflare jej letos v únoru uvolnila pod licencí Apache 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.5. 19:11 | Nová verze

    Open source RDP (Remote Desktop Protocol) server xrdp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 0.10.0. Z novinek je vypíchnuta podpora GFX (Graphic Pipeline Extension). Nová větev řeší také několik bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (72%)
     (6%)
     (10%)
     (11%)
    Celkem 228 hlasů
     Komentářů: 16, poslední dnes 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    2.4.2005 03:39 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Už to háčkuje
    Moc díky za rady. Pokud jde o háčky v KDE, vyřešil to tento záznam v /etc/profile:
    export LANG="cs_CZ.iso88592"
    export LC_CTYPE="cs_CZ"
    export LC_COLLATE="C"
    
    Pořád netuším, k čemu je LC_COLLATE... Nikde v manuálových stránkách jsem se nějak nedočetl, jakých hodnot by měla taková proměnná nabývat a co se podle ní vůbec řídí. Zda je důležitá čí nikoliv, to je ve hvězdách. (I Linux má svá tajemství... :-))

    Co se týká konzole a češtiny, při načítání příkazem v rc.sysinit se bez potíží načte správné rozložení klávesnice, font i znaková sada. Jenže během přihlašovacího procesu (tj. agetty, který spustí login) nezůstane zachováno nastavení znakové sady. Zachová se pouze rozložení klávesnice a font, což samo o sobě není k ničemu, když se přistupuje ke špatné části toho fontu. (Je to font typu drdos, který má přes 400 znaků.) Samozřejmě jsem důkladně přečetl všechny inicializační soubory pro bash ve všech profilech, ale nic závadného jsem tam nenašel.

    Zatím jsem to (nouzově) vyřešil tak, že jsem to z bootovacích skriptů přesunul do /etc/profile. Při každém přihlášení se pak spustí (mimo jiné):
    /bin/loadkeys -q i386/qwertz/cz-us-qwertz.map.gz
    /usr/bin/setfont drdos8x16 -m 8859-2
    
    (Poznámka 1: Tohle je pro Arch Linux 0.7, jiné distro má třeba jinde jiné fonty...)

    (Poznámka 2: Kdybych totéž napsal do rc.sysinit, po přihlášení se zachová všechno kromě toho "-m 8859-2", které je pak nutné ještě jednou explicitně nastavit. Přitom ale pomocí -v (verbose) lze snadno ověřit, že se během bootu skutečně nastaví i ta znaková sada, která se pak během loginu záhadně vytratí.)

    Tohle ovšem není zrovna nejčistší řešení a přihlášení v některé z konzolí někdy ovlivní nastavení těch ostatních a jindy zase ne. (Nevysvětlitelné... :-D) Kdyby někdo věděl o lepším řešení, s nadšením bych to uvítal.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.