abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 6
    včera 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 33
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 810 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    15.7.2005 21:59 Predator
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FreeBSD a KDE
    Jednoduchý postup (ale ja som ho robil na FreeBSD 5.4):

    1. Nainštalujem FreeBSD

    2. Rozchodím sieť (najjednoduchšie cez sysinstall)

    3. Nahodím si packages, potrebné pre túto vec - pre istotu kompletný X-Org vrátane fontov, kompletné KDE aj s lokalizačnými balíkmi. Tie na CD nenájdeš, preto doporučujem packages inštalovať cez FTP pomocou sysinstallu. Doporučujem slovenské FTP, je to najrýchlejšie.

    4. Až je všetko nainštalované, spustím príkaz xorgcfg. Systém by mal zdetekovať monitor, kartu a myš. Ukončím cez Quit a nechám zapísať obidva konfiguráky, ktoré chce utilita uložiť.

    5. X by malo byť skonfigurované. Teraz treba zabezpečiť, aby bol KDE štandardne volaným window managerom. Urobí to príkaz echo "exec startkde" > ~/.xinitrc

    6. Po zadaní startx by už malo štartovať KDE. V ňom už urobíš ostatné zmeny (klávesnicu, jazyk prostredia, tému grafiky, kto smie z grafiky zhodiť systém a kto iba X session ....)

    7. Ak chceš, aby sa KDE spúšťalo samo s prihlasovacím oknom, kde sa dá zvoliť prihlásenie na lokál i vzdialený stroj, v adresári /etc/rc.d si vytvor súbor X.sh a do neho napíš kdm. Malo by to ihneď po reštarte fungovať.

    8. Poznámka na záver - ak má užívateľ administrovať systém z KDE, musí byť splnené, že je členom skupiny wheel a pred spustením Ovládacieho centra KDE zadá v xterme príkaz su

    Pár slov k FreeBSD.

    Nie je to nič ťažké používať ho, ja práve v rodinnej firme zavádzam FreeBSD ako serverovú platformu a som spokojný so systémom. Práve takto si človek predstavuje poriadny UNIX. Všetko má svoj presný poriadok, nie je to ako n Linuxe, kde je každé distro iné a akurát jadro je rovnaké, ovládanie je nekonzistentné a niektoré príkazy sú úplne iné ako v "ozajstných" Unixoch. Tu je systém vrátane utilít jeden celok vyvíjaný jedným tímom. Na dizajne a ovládaní systému to poznať. A to s ním iba začínam, dlho som robil ako Win admin a skúšal som aj Linux (Red Hat, Mandrake, Danix), ale toto je iná káva!

    Strašili ma, že konfigurovať BSD je otrasná pakáreň, že je to oproti Linuxu brutal hardcore, ale nie je to pravda, konfiguruje sa ľahko, keď človek vie, čo robí, a navyše všetko funguje podľa očakávania. Najviac som sa bál lokalizácie a spojazdnenia RAID 1 diskového poľa, ale pohoda, pár hodín googlovania, potom pár minút konfigurácie a je to v suchu, šlape ako švajčiarske hodinky. Ak má človek aspoň minimum technickej inteligencie a nie je tupý do problematiky OS, nie je to o nič ťažšie ako Linux, práve naopak. Človek si musí zvyknúť, ale na druhej strane sa mu nestáva trebárs to, že mu z neznámych dôvodov nebeží trebárs taká kompilácia jadra, aj keď tam má všetko, čo má mať nainštalované, a presne dodržal postup. Obyčajne potom vyjde najavo, že knižnica XY robená jedným tímom si nerozumie trebárs s iným komponentom AB od iného tímu a treba hľadať fintu (upravené binárky), ako to obísť (skúsenosť z RedHatu). Tým nepodceňujem Linux, akurát si myslím, že jeho vývoj je značne roztrieštený a je to viac "skladačka" ako systém s jednotným konzistentným dizajnom (no flame!!!, to môže mať aj výhody, aj nevýhody).

    Držím palce BSD aj Linuxu!

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.