Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Mít "chytré" hodinky a používat SMS ze 70. let je asi něco jako hovno na zlatém podnose nebo jízda trabantem po závodním okruhu.
Každopádně jsou vibrace dost otravné. Dnes se zdá až úsměvné, že původním smyslem vibrací byla jakási "diskrétnost", tj. aby se o notifikacích uživatele telefonu nedozvědělo okolí. Tak nevím, kde udělali soudruzi chybu. Dopadlo to asi jako "šifrování" WEP — ten akronym byl taky velmi ambiciózně nabubřelý a kde nic tu nic.
Do roku 2015 jsem žádný mobilní telefon nepoužíval. Od té doby jsem sice nějaký "pracovní" mít musel, ale zásada číslo 1 pro mě vždycky byla: bez vibrací. Prostě se jednou za čas, když se mi to hodí, podívám, co mi kde přišlo. Když jsem v práci, telefon mám na stole, takže kdyby mi (poslední dobou cca jednou za půlrok) chtěl někdo přes ten či onen "messenger" zavolat, rozsvítil by se mi display. Samozřejmě bez vibrací. No a pokud mám telefon v kapse, znamená to, že někam jdu nebo jedu a o vibrace dvojnásob nestojím.
Samozřejmě je důležité být online, když se na tom s někým předem dohodnu, ale stejně důležité taky je mít pro sebe dost offline času.
Asi nemáš děti, rodinu, přátelé. Pro mě to jsou osoby, co se musí dovolat kdykoliv je to aspoň trochu možné. Stát se může cokoliv.Přesně (a jinak lol na tu předchozí odpověď).
Asi nemáš děti, rodinu, přátelé.
Přesně tak. Nemám, nechci a nikdy mít nebudu.
Pro mě to jsou osoby, co se musí dovolat kdykoliv je to aspoň trochu možné.
Ano, kdokoliv mě potřebuje sehnat "nouzově", tak nějak real-time či jak to nazvat, ten ví přesně, jak na to. (Hovor ani nic podobného to není.)
Od toho aby neprudil někdo s pracovním telefonátem ve volném čase je dualsim, pracovní číslo vypnu, soukromé je tajné.
Inu, pokud ta práce používá telefonní čísla jako ve 20. století, pak se dual SIM asi hodí. (Jenom mi pak není jasné, jak to je třeba na služebních cestách v zahraničí s eSIM nebo s náhodou datovou SIM z letiště. (Mít původní číslo je těžké, protože onen "zrušený" (== necestujícími chudými lidmi dotovaný) roaming "funguje" jenom v EU, kde nejsem.))
Vibrace lze samozřejmě vypnout, požadavek "aby je telefon nemel" je nesmysl.
Žádný takový požadavek jsem nikde nevyslovil. Termínem bez vibrací samozřejmě myslím, že jsou vypnuté. Samozřejmě si je rád zapnu, když jsem s někým domluvený, že budu online; nic proti tomu.
Inu, pokud ta práce používá telefonní čísla jako ve 20. století, pak se dual SIM asi hodí. (Jenom mi pak není jasné, jak to je třeba na služebních cestách v zahraničí s eSIM nebo s náhodou datovou SIM z letiště. (Mít původní číslo je těžké, protože onen "zrušený" (== necestujícími chudými lidmi dotovaný) roaming "funguje" jenom v EU, kde nejsem.))Spousta operatoru ma dotovany roaming i pro Svycarsko :-P
Pár švýcarských operátorů zase má „zdarma“ (ehm, paušál není zdarma) roaming pro EU — navíc s tím rozdílem, že to zázračně funguje navíc taky v USA a Kanadě (příklad: Salt). Ale ten paušál je … no, nejde nakonec vůbec o to, co si kde „můžou dovolit“, ale spíš o to, jestli to vypadá přiměřeně. Pro někoho, kdo cestuje 20-krát do roka, se to asi vyplatí, ale pro mých chabých ~5 zahraničních cest (včetně dovolených a zakázaných) je to trochu moc.
Inu, pokud ta práce používá telefonní čísla jako ve 20. století, pak se dual SIM asi hodí. (Jenom mi pak není jasné, jak to je třeba na služebních cestách v zahraničí s eSIM nebo s náhodou datovou SIM z letiště. (Mít původní číslo je těžké, protože onen "zrušený" (== necestujícími chudými lidmi dotovaný) roaming "funguje" jenom v EU, kde nejsem.))To je problém zaměstnavatele. Zatím tedy neměl problém platit roaming včetně dat ani v USA ani v Japonsku. Skutečně po mě nikdy nechtěl, abych používal "náhodnou sim z letiště".
Pravda, po mně taky ne.
Jenom mám takový zlozvyk používat prostředky svého zaměstnavatele stejně opatrně, jako bych používal své vlastní. Tudíž třeba netrvám nutně na tom, aby můj zaměstnavatel jakkoliv spolufinancoval můj hodinový videohovor z Golden Gate. Proto v některých případech řeším připojení zcela odděleně / soukromě.
V USA je teď super, že po šílených zoufalstvích typu ZipSim a podobných přišel T-Mobile s tarifem, kdy si za $110 koupím SIM, která je na měsíc neomezeně, a to fakt a opravdu n.e.o.m.e.z.e.n.ě. Jo, za přiměřenou cenu za toto bych sice považoval tak $20 (a Singapur by mohl vyprávět a poučovat), no nicméně jistý pokrok tam je.
Nooo… Benefit je takový ošklivý český termín a zlozvyk. Jestliže mi něco platí zaměstnavatel, je to sice pro pracovní účely „neomezené“, ale pro soukromé účely bych se asi vyhýbal čemukoliv, co zásadně ovlivňuje celkovou cenu služby — jako třeba datům na „roamingu“, hlavně pokud jde o jejich využití k účelům ryze soukromým. Vždycky si kladu otázku, jestli by tohle obstálo v myšlenkovém experimentu „co kdyby se tak choval každý“. Mám-li tušení, že by v takovém případě bylo nutné „benefit“ omezit, nejspíš moje využití toho „benefitu“ není úplně cajk.
Se signálem v USA jsem měl zkušenost, která se zásadně změnila: 2015 — zoufalství, 5+ let za Evropou, obrovské rozlohy to nemůžou omluvit; 2019 — tvl, ten signál je všude a je to málem 5G!!! Takže časy se mění. Ale to samozřejmě mluvím o Bay Area, ne o Prdelicích nad Prdelnou kdovíkde.
To s těmi auty je divný benefit. Jak se to kompenzuje tomu, kdo neřídí? Nebo se v takové firmě nedá pracovat, aniž by člověk řídil? No dobře, tak já tam asi pracovat nebudu, no. To je ale kopec smůly.
Falešná analogie.
Až si budeš moct každý měsíc říct, jakou výplatu chceš, jestli tu „běžnou“ nebo třeba její pětinásobek, pak to bude princip srovnatelný s benefity typu placená data na roamingu.
Ne, pořád tam máš tu samou falešnou analogii. Nad výplatou máš mnohem menší kontrolu než nad „benefity“. Výplata je takový „mandatorní“ výdaj zaměstnavatele, aby pro něj nějaký jedinec pracoval. Data na roamingu, kde se platí za každý 1 GB nebo něco podobně směšného, mi až tak „mandatorní“ nepřipadají — hlavně když třeba ten zaměstnavatel platí a/nebo provozuje hotely s prvotřídním WiFi a když každá libovolná pobočka poskytuje WiFi.
No, možná alternativa by byla dát všem místo toho benefitu vyšší plat, aby se sami rozhodli, jestli dají přednost komunikaci s rodinou (kterou nemá každý) nebo třeba nějaké luxusní restauraci.
To může každý tak nebo tak.
Nebo je řeč o placeném pornu? Jo, tak to sice může kdekdo stahovat, ale pokud se udělá už u toho bezplatného „preview“, tak potom stejně nemá co stahovat; ještě by si zapatlal display.
Analogové, protože se nemusí čas-hodnote "číst".
Ve firmě (malosérivá výroba) jsme museli nastavovat elektroniku. Ve dvou skupinách po 4 lidech. Jedna měla digitální (číselné) zobrazení a druhá analogové (ručička/pruh). Větší produktivity, přesnosti a spokojenosti (menší únava) byla u skupiny s analogovým zobrazením.
Nezáleželo, zda analogové zobrazení bylo ručičkové/pruhové/kruhové na mini-displeji, mechanické či na LCD (kvalitního).
Však jsem uvedl, že jde o zobrazení analogové a neuvádím, že jde o mechanický strojek.
According to secret documents issued to interrogators at Guantanamo Bay, obtained and released by The Guardian, "the Casio F-91W digital watch was declared to be 'the sign of al-Qaeda' and a contributing factor to continued detention of prisoners by the analysts stationed at Guantanamo Bay. Briefing documents used to train staff in assessing the threat level of new detainees advise that possession of the F-91W and the A159W – available online for as little as £4 – suggests the wearer has been trained in bomb making by al-Qaeda in Afghanistan." United States Military intelligence officials have identified the F-91W as a watch that terrorists use in constructing time bombs.
Klasické mechanické hodinky nijak neoposkakují ale běží plynule. Poskakují quartzky, ale lepší a dražší také ne.Zjevne jsi nikdy nevidel jak "klasicke" hodinky vypadaji uvnitr. Takt pohybu hodinkam udava setrvacka, ktera kmita a zastavuje pohyb krokoveho kola, ktere pres prevody roztaci pruzina. U drazsich hodinek kmita s vetsi frekvenci, vetsinou 8-12HZ coz samozrejme zpusobi poskakovani rucicek. Nejvic jsem videl hodinky s 20Hz a i na tech bylo poskakovani videt. Neskace spring drive, protoze odvijeni pruziny se nebrzdi mechanicky na krokovem kole, ale magnetickou brzdou, ktera je rizena vlastnim quartzovym strojkem. Protoze magneticka brzda krokove kolo jen zpomaluje, misto toho, aby ho uplne zastavila, rucicky se pohybuji plynule.
Velmi důležíté při cestování český vlaky. Nebo při zjištění času parkování na největším českém parkovišti.
A ne, neviděl jsem tlacitkovy mobil s dobrým foťákem.
Pod to bych se klidně podepsal - po vynechání slova "tlačítkový".
Z mého mobilu na 20cm velkém printu, pokud to není typ fotky využívající malou hloubku ostrosti, což malý čip pořádně neumí, nepoznáš, že to není z kvalitní zrcadlovky.
U šikovně zvolené fotky udělané za dobrých světelných podmínek je to možné. Ale ještě jsem neviděl mobil, který by dokázal rozumně zvládnout trávník, korunu stromu nebo obecně nějakou jemnější texturu. Doostřit hrany, to software umí, ale domyslet si správnou kresbu tam, kde není (a ona tam není, protože to nedovoluje fyzika), tak daleko (naštěstí) ještě nejsme. A viděl jsem fotky i z těch mobilů, o kterých se tvrdí, že patří k nejlepším; často jsou ty nedostatky vidět i na propagačních fotografiích, kterými výrobce dokládá, jak ten mobil skvěle fotí.
A 99 procent fotek na víc než 20cm netisknu.
Mám to přesně naopak: když už chci mít nějakou fotku na papíře, tak aspoň 30x20 cm.
30x20 je těch mých 20 (analogicky 720 řádku atd). Můj mobil to zvládá, kupodivu i v ne zcela dobrém světle. Od toho má 40 mpx (že kterých udělá 12, ale algoritmy mají s čím pracovat) a 4 ruzne čipy, ze kterých může informace také spojit. S běžnou zrcadlovkou ve srovnatelné ceně se to v tomto rozměru může směle měřit.
No a vzhledem ke snadnosti manipulace, pohotovosti a nenapadnosti z typického výletu udělám lepší fotky mobilem než stejně zkušený fotograf zrcadlovkou za stejné peníze. Výrazně. Vím to, protože běžné s takovým parťákem cestuju - a výbavu má dokonce o něco dražší asi za 30 k. On je prostě rozdíl fotit takřka bez námahy nebo vytahovat těžký foťák. On jistě zvládne technický lepší krajinu , ale živé, akční fotky jsou většinou u mne.
Noa když chci dokonalou fotku nebo třeba dělat pozovane portréty s dokonalým bokehem, tak si holt vezmu ten těžký a dráhy krám, cíleně. Cca 1x měsíčně. A v této kombinaci mám lepší fotky než kdybych ten krám tahal (nebo taky netahal) pořád a mobilem nefotil. BTW s tou fyzikou opatrně. Snad 100 let se tvrdilo že existuje fyzikální limit rozlišení světelného mikroskopu daný vlnovou delko světla. Dnes to dávno neplatí, právě kvůli různým chytrým trikum (super resolution). Fotomobily jdou podobnou cestou.
Sensory, sensory, sensory...Nechcem tvrdiť, že smartfón/smart hodinky nie sú zaujímavý kus HW s kopou senzorov, ale... k čomu vlastne? Pomocou senzorov nazbieram kopec informácií. A čo s nimi ďalej? Niektoré info použijeme pri samotnom používaní zariadenia (otáčanie/zapínanie obrazovky podľa polohy zariadenia), ale to ostatné mi pripadá také... zbytočné. Načo mi je napríklad vedieť, koľko krokov som urobil? Môže to byť síce zaujímavé, ale čo s tou informáciou ďalej? Chcem tým povedať, že hodnotiť, čo všetko zvládne človek pomocou zariadenie len podľa množstva senzorov naňho pripojených je hlúposť, obzvlášť, keď sa nám zo senzorov sypú zbytočné údaje.
Načo mi je napríklad vedieť, koľko krokov som urobil?Například se chceš udržovat fit a tak vyrazíš na procházku, pokud zjistíš, že jsi ušel málo. Nebo zjistíš, že v novém zaměstnání máš mnohem méně pohybu a nezůstaneš tam. GPS, barometr - to asi netřeba komentovat. Akcelerometr - navigace v tunelu, zmáíněný krokoměr, ale třeba i různé pokusy pro děti. Luxmetr - pro focení s analogovým fotoaparatem. Atd atd... jen otázka nápadů a invence.
Lenže to, či som mal málo pohybu cez deň alebo nie viem akosi sám od seba - na to predsa nepotrebujem hodinky. To isté hypotetický problém "menej pohybu v novom zamestnaní"Jo stejně tak cítím, zda mám teplotu a od oka vidím, jak je dlouhý prkno nebo kolik mám mouky. Ale exaktni měření má své výhody. Já například zjistil že v novém zaměstnáni ujdu 3x více kroku během dne než ve starém. Stejne programování, jen jiné kanceláře a jiná kultura na pracovišti. A odhadem by mi vůbec nepřišlo, že je tam rozdíl. A 3000 vs 9000 kroku to už má zdravotní implikace.
Veci ako fotenie analógom a pokusy pre deti sú okrajová záležitosťAno. Ale většina lidí kromě robotu má své okrajové záležitosti a možnosti využití senzoru jsou nepřeberné.
Akože - mám smart hodinky s luxmetrom, tak začnem fotiť analógom, aby som to využil? To si myslel tými nápadmi a invenciami?Naopak. Vytáhnu analogový foťák a zjistím, že potřebuji merak na světlo. Takže buď vysolim několik tisíc za merak nebo si zadarmo stáhnu aplikaci do smart zařízení. Nehlede na to, že měření světla využiji třeba i při pěstování rostlin nebo záznamu hodnot z reálných biotopů v terénu.
Ale exaktni měření má své výhody.Ak sa v tomto prípade jedná o exaktné meranie... V každom prípade, osobne nevidím žiadnu pridanú hodnotu v tom, mať exaktne zmeraný počet krokov za deň. Samotný počet krokov o zdraví nič nepovie - na zdravie má vplyv kopec iných vecí a všetko zo všetkým súvisí. Alebo si snáď meriaš a vyhodnocuješ exaktne všetky možné aspekty? Ak áno, príde mi to trochu... prehnané (ale chápem - každý ma nejaké tie obsesie.) Ak sa meranie týka len krokov (lebo smart zariadenie toho - zatiaľ - viac neumožňuje), tak mi to príde ako "just because we can" a v skutočnosti to nejakú výpovednú hodnotu nemá.
Ale většina lidí kromě robotu má své okrajové záležitosti...Iste. Ale keď sa niekto venuje foteniu analógom a po čase spozoruje potrebu luxmetru, prečo by si mal kupovať zariadenie s kopec senzormi, ak potrebuje len jeden? Ibaže by mal viacero hobby na takej profi úrovni, že potrebuje väčšinu senzorov zo smart hodiniek - vtedy sa mu to oplatí. Zaujímalo by ma však, čo si myslíš, koľko používateľov smart hodiniek spadá do tejto kategórie? Ja si myslím, že menšina - drvivá väčšina si hodinky kúpi z iných dôvodov a senzory začne používať dodatočne, keďže ich už má...
Naopak. Vytáhnu analogový foťák a zjistím, že potřebuji merak na světlo. Takže buď vysolim několik tisíc za merak nebo si zadarmo stáhnu aplikaci do smart zařízení.Ak predpokladáš, že človek si najprv zoženie smart zariadenie s kopou senzorov a potom začne na ne hľadať využitie. Celá táto diskusia je o tom, že ma skutočne zaujíma, na čo tie smart veci a senzory ľudia používajú. Zaujíma ma to ako človeka, ktorý už má nejaké hobby a zabehnutý život a premýšľa, či by vedel niektoré veci zlepšiť pomocou senzorov - nie veci vymeniť/zmeniť na základe senzorov.
A napríklad barometer som nikdy v živote nepoužil (snáď len na nejakom pokuse na základnej škole). K čomu je neustále vedieť, aký je tlak okolitého vzduchu?Předpověď počasí. Jsou místa, kde si ji nemůžeš stáhnout z netu - neni signal, nebo se ani nikdo nenamaha pro danou oblast dělat lokální předpověď. Na horách ti takový barometr může i zachránit život.
Takisto si neviem predstaviť, k čomu by som denno denne využíval GPS.Pokud je tvůj každodenní život totální rutina a pohybuje se stále po stejně trase, tak to chápu. Já si neumím představit, že bych vedl takový život.
Na horách ti takový barometr může i zachránit život.Ak Ti vydrží batéria samozrejme. Na horách Ti môže zachrániť život kadečo - barometer (a power banka, ako iste poznamenáš) je niekde v poslednej tretine relatívne dlhého zoznamu. Problém je ten, že si väčšinou nemôžeš zo sebou zobrať všetko.
Pokud je tvůj každodenní život totální rutina a pohybuje se stále po stejně trase, tak to chápu.No áno - akosi chodím do práce stále na rovnaké miesto, čiže po väčšinu týždňa je to stále jedno mesto (aj keď nie presne tá istá trasa, ale nejaké tie orientačné schopnosti mám dostatočne rozvinuté na to, aby som sa nestratil). A keď sa idem niekde prejsť, zase sa rád len tak niekde "stratím"... Skrátka, áno - môj život je taká "rutina", že nepotrebujem mať neustále GPS na ruke. Ale opäť - koľko je používateľov smart hodiniek, ktorý to tak nemajú?
Načo mi je napríklad vedieť, koľko krokov som urobil?
Ve svete hodinek snadno koupim 10x levnejsi, ktere na jednu vymenu baterky pobezi nekolik let a nebudou prudit s nabijenim vubec, natoz s powerbankama a solarama.Naprostý souhlas. Ale protože hodinky zároveň používám i jako budík a jednou za pět let se stalo, že mě hodinky nevzbudily, protože došla baterka a hodinky přešly do úsporného režimu ve kterém přestaly vydávat zvuky (včetně budíku
sem jednou na smeťáku našla takovýho starýho plechovýho budíka jak má nahoře takový ty dva jakože zvonečky a cinkátko a ten je děsně chytrej protože má uplně stejnej zvuk jako školní zvonek. von teda vlasně vubec nefunguje ale když se do něj do nataženýho kopne nohou když je třeba v tašce tak normálně začne cinkat. a uplně je nejchytřejší když už pomalu jako končí odpolko poslední hodina a všichni se už nuděj a už se viděj jak jdou jako domu ;D
jóóóóóóóóóó tak proto furt dostávám ke svačině mrkev jenom strouhanou :D
a když ho hodim někomu do xiftu tak rozbiju cifernik ;D
Chytré?
1. Buď elegantní, nebo módní či luxusní. Co by tak na nich mohlo být chytrého?
2. Nebo angličani chtěli použít slůvko SMRT, ale neumí to vyslovit, tak si přidali 'a' vzniklo SMaRT.
Tiskni
Sdílej: