Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
#!/usr/bin/env php <?php Phar::mapPhar(); include 'phar://myphar.phar/index.php'; __HALT_COMPILER(); ... a tady následuje archiv
python3 -m zipfile -c foo.zip foo/*
funguje, kdežto zip foo.zip foo/*
ne?
Do zápisku by se pak hodil tenhle odkaz, zmíněn v prezentaci.
Proč ale python3 -m zipfile -c foo.zip foo/* funguje, kdežto zip foo.zip foo/* ne?protože takhle do archivu nacpeš i ten adresář, ale python očekává pouze jeho obsah, tohle by mělo fungovat:
zip -j foo.zip foo/*
Bez tejto vlastnosti by nebolo možné urobiť samorozbaľovacie zip (s príponou .exe).
cat $0 | tail -c +30 | tar xf
a pak je přilepený ten tarball. (btw. jak skipnout prvních N bajtů souboru? dd nefunguje a tail -c +N
IMHO není podporovaný všude)
S tarom musí človek vedieť presný offset. Na zip postačuje obyčajné unzip subor.exe.
S tarom musí človek vedieť presný offset.Přesně tak. Tyhle prasárny fakt miluju, ještě když je to nakombinovaný s naprosto dementním stahovacím systémem...
Jako mnohem větší prasárna mi přijde, že stáhneš soubor z Internetu po HTTP a ani nezkontroluješ jeho hash.
Nyní vytvoříme ze složky zip soubor:
Že by inspirace Javou? (JAR)
Nakonec obsah zipu zapíšeme na konec souboru foo a povolíme spuštení:
V Javě není potřeba ani nic takhle hackovat – použije se standardní mechanismus: binfmt_misc.
Vytvoříme si soubor Test.java
s obsahem např.:
import java.util.Arrays; public class Test { public static void main(String[] args) { System.out.println(Arrays.toString(args)); } }Zkompilujeme a spustíme:
#Zkompilujeme: javac Test.java #Vytvoříme JAR: jar cfe test.jar Test Test.class # nastavíme spustitelný příkaz chmod +x test.jar # spustíme jako běžnou binárku ./test.jar ahoj
binfmt_misc se řídí buď příponou nebo magickým číslem – takže přípona může být libovolná. Viz binfmt_misc: spouštíme javovské programy podobně jako nativní binárky
BTW: pro Python by to mělo fungovat taky:
$ cat /proc/sys/fs/binfmt_misc/python2.7 enabled interpreter /usr/bin/python2.7 flags: offset 0 magic 03f30d0a $ cat /proc/sys/fs/binfmt_misc/python3.4 enabled interpreter /usr/bin/python3.4 flags: offset 0 magic ee0c0d0a
Keďže jar súbory sú normálne zip súbory
Úplně normální ne – sice je tam na začátku taky PK
, ale další bajty jsou jiné. Můžeš si to vyzkoušet – příkaz file
dokáže rozlišit ZIP a JAR.
Tiskni
Sdílej: