abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 02:33 | Nová verze

    Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 01:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Zajímavý software

    Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Nová verze

    Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:33 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 02:33 | Nová verze

    Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:33 | Komunita

    Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.7. 16:55 | Nová verze

    Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.7. 16:22 | Komunita

    Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    2.7. 11:55 | Zajímavý software

    Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 40
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (28%)
     (7%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 351 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Ubuntu Linux - první (neúspěšná) instalace

    15.9.2005 10:56 | Přečteno: 1225× | Můj první Linux | poslední úprava: 15.9.2005 13:44

    Začínáme instalovat

    Takže, vložil jsem instalační CD do mechaniky a nabootoval z něj. Objevilo se grafické logo a výzva, zda chcete instalovat GUI nebo jen server. Pro grafické rozhraní stiskněte pouze Enter. Pak si vyberete jazyk (češtinu) a českou klávesnici. Některé hlášky ale přesto zůstanou v angličině, ale není jich zase tolik. Pak začne rozpoznávání HW (CD-ROMy a síť). Je to několik obrazovek a je to plně automatické.

    Pohyb v instalátoru

    Pak Vás textový (?) instalátor vyzve, abyste nastavili síť. Já jsem si zvolil ruční konfiguraci, kde jsem nastavil IP adresu a masku sítě stejnou jako má Windows pod IP/TCP. Bránu a jména serverů jsem dal prázdné. Pak už jen zadáte jméno počítače (zadal jsem jako ve Windows, raději velkými písmeny!). Jsem úplný laik, ale zatím mi to bez manuálu šlo docela dobře. Pak si vyberete oblast disku, kam chcete instalovat. Doporučuji už předem si např. pomocí FDISKu (na novém HDD) připravit nějakou tu volnou partition. Nastavil jsem tedy tu 2.2 GB jako primární (disk Maxtor, podle instalátoru). Po Enteru si zvolíte formát (žurnálovací EXT3), přípojný bod (já zvolil znak "/"), příznak zavádění zapnutý, nějaký ten název (např. Linux = takto to pak bude vidět např. ve Ghostu, u Windows tam bude FAT32 Ext) a nakonec skončíte nastavování, dáte ANO a zapíšete změny na disk. Následuje asi 2 vteřinový formát (30x rychlejší než od MS :-D) a hned začne instalace (doufám, že správně).

    Je to trochu na dlouho

    Po 3 minutách nastavování (bez Vás) to bude asi 5-10 minut kopírovat soubory (jádro, jazyk a balíky nakonec). Pak se to bude nastavovat (několik minut) a zkopíruje se zbytek (má to prostředí GNOME, takže asi KDE nebude). Dostal jsem hlášku, že údajně chybí plná podpora českého jazyka, jestli ji nechci stáhnout, ale protože jsem na tomto PC internet neměl, dal jsem NE. Pak je nastavování hodin (zvolte, že nemáte GMT), a na dotaz, zda jste v Praze, odpovězte Ano.

    Zadání údajů a dokončení instalace

    Pak zadejte Vaše celé jméno (např. Martin Lux), pak uživatelské jméno (např. martin) a heslo (pokud ho nezadáte, nepustí Vás to dál a budete to opakovat, stačí jen Entery a pak 2x heslo). Tady se mi stalo, že mi minicam nějak odmítal fotit, takže jsem byl nervózní a je to trochu rozmazané. Když heslo nezadáte, můžete dát zpět a objeví se menu toho, co jste už udělali a případně, co Vám ještě chybí. Já jsem z menu vybral APT a pak se mi to kouslo. Divné. Tak jsem dal teplý restart (na klávesnici) a spustil instal znovu. Po nastavení sítě jsem dal Zpět a zvolil už rovnou instalaci zavaděče (je tam Lilo a GRUB, já dal LILO :-D). Pak už proběhla jen detekce HDD a systémů. Musíte znovu nastavit oddíl (když dáte EXT3, nastaví se to podle Vás z minula, kromě kořene). Pokud to bude hlásit chybu, vyberte síť, dejte Zpět a pak zase LILO. Musel jsem postupně projít instalem až do instalace základních balíků (to už ne), pak už LILO šlo. Nějak to ale nechápu. Dostal jsem 2 varování, že na cílovém disku už něco je, ale jinak se to nainstalovalo (prakticky už jen Ubuntu systém a to trvalo dalších několik minut). Pak jsem dostal na výběr, které chci jádro, tak jsem si zvolil Linux-Image-2.6.10-5-386. Celkem to dalo asi 1 hodinu.

    První problémy

    Poté se vysune CD a po stisku Enteru se provede teplý reset. Ale spustil se mi zase Windows. Sakra. Ještě, že jsem měl připraveného Boot Managera z práce, tak jsem pro něj udělal tajnou 7 MB partition (to on sám) a nainstaloval ho do MBR. Po spuštění se mi objevila nabídka, kde jsem mohl vybrat Windows (ten šel nabootovat; Linux partition vidět nebyly, takže se D: vrátil tam, kde byl původně), nebo Linux, ale když jsem jej dal, objevila se červená obrazovka s General Protected Fault 13 a výpisem registrů. Kruci. Asi bude nutná nová instalace. Kde jsem udělal chybu? Dneska už to dělat nebudu, dávají dokument o Hirošimě...

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    15.9.2005 12:23 Usama
    Rozbalit Rozbalit vše LILO?
    Je na jenu věc. Nahov...
    15.9.2005 12:41 Elfman | skóre: 7 | blog: Poprvé v Linuxu | Vamberk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LILO?
    Také proto používám GRUB...
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.