Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Takže, vložil jsem instalační CD do mechaniky a nabootoval z něj. Objevilo se grafické logo a výzva, zda chcete instalovat GUI nebo jen server. Pro grafické rozhraní stiskněte pouze Enter. Pak si vyberete jazyk (češtinu) a českou klávesnici. Některé hlášky ale přesto zůstanou v angličině, ale není jich zase tolik. Pak začne rozpoznávání HW (CD-ROMy a síť). Je to několik obrazovek a je to plně automatické.
Pak Vás textový (?) instalátor vyzve, abyste nastavili síť. Já jsem si zvolil ruční konfiguraci, kde jsem nastavil IP adresu a masku sítě stejnou jako má Windows pod IP/TCP. Bránu a jména serverů jsem dal prázdné. Pak už jen zadáte jméno počítače (zadal jsem jako ve Windows, raději velkými písmeny!). Jsem úplný laik, ale zatím mi to bez manuálu šlo docela dobře. Pak si vyberete oblast disku, kam chcete instalovat. Doporučuji už předem si např. pomocí FDISKu (na novém HDD) připravit nějakou tu volnou partition. Nastavil jsem tedy tu 2.2 GB jako primární (disk Maxtor, podle instalátoru). Po Enteru si zvolíte formát (žurnálovací EXT3), přípojný bod (já zvolil znak "/"), příznak zavádění zapnutý, nějaký ten název (např. Linux = takto to pak bude vidět např. ve Ghostu, u Windows tam bude FAT32 Ext) a nakonec skončíte nastavování, dáte ANO a zapíšete změny na disk. Následuje asi 2 vteřinový formát (30x rychlejší než od MS ) a hned začne instalace (doufám, že správně).
Po 3 minutách nastavování (bez Vás) to bude asi 5-10 minut kopírovat soubory (jádro, jazyk a balíky nakonec). Pak se to bude nastavovat (několik minut) a zkopíruje se zbytek (má to prostředí GNOME, takže asi KDE nebude). Dostal jsem hlášku, že údajně chybí plná podpora českého jazyka, jestli ji nechci stáhnout, ale protože jsem na tomto PC internet neměl, dal jsem NE. Pak je nastavování hodin (zvolte, že nemáte GMT), a na dotaz, zda jste v Praze, odpovězte Ano.
Pak zadejte Vaše celé jméno (např. Martin Lux), pak uživatelské jméno (např. martin) a heslo (pokud ho nezadáte, nepustí Vás to dál a budete to opakovat, stačí jen Entery a pak 2x heslo). Tady se mi stalo, že mi minicam nějak odmítal fotit, takže jsem byl nervózní a je to trochu rozmazané. Když heslo nezadáte, můžete dát zpět a objeví se menu toho, co jste už udělali a případně, co Vám ještě chybí. Já jsem z menu vybral APT a pak se mi to kouslo. Divné. Tak jsem dal teplý restart (na klávesnici) a spustil instal znovu. Po nastavení sítě jsem dal Zpět a zvolil už rovnou instalaci zavaděče (je tam Lilo a GRUB, já dal LILO ). Pak už proběhla jen detekce HDD a systémů. Musíte znovu nastavit oddíl (když dáte EXT3, nastaví se to podle Vás z minula, kromě kořene). Pokud to bude hlásit chybu, vyberte síť, dejte Zpět a pak zase LILO. Musel jsem postupně projít instalem až do instalace základních balíků (to už ne), pak už LILO šlo. Nějak to ale nechápu. Dostal jsem 2 varování, že na cílovém disku už něco je, ale jinak se to nainstalovalo (prakticky už jen Ubuntu systém a to trvalo dalších několik minut). Pak jsem dostal na výběr, které chci jádro, tak jsem si zvolil Linux-Image-2.6.10-5-386. Celkem to dalo asi 1 hodinu.
Poté se vysune CD a po stisku Enteru se provede teplý reset. Ale spustil se mi zase Windows. Sakra. Ještě, že jsem měl připraveného Boot Managera z práce, tak jsem pro něj udělal tajnou 7 MB partition (to on sám) a nainstaloval ho do MBR. Po spuštění se mi objevila nabídka, kde jsem mohl vybrat Windows (ten šel nabootovat; Linux partition vidět nebyly, takže se D: vrátil tam, kde byl původně), nebo Linux, ale když jsem jej dal, objevila se červená obrazovka s General Protected Fault 13 a výpisem registrů. Kruci. Asi bude nutná nová instalace. Kde jsem udělal chybu? Dneska už to dělat nebudu, dávají dokument o Hirošimě...
Tiskni
Sdílej: