DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Takže, vložil jsem instalační CD do mechaniky a nabootoval z něj. Objevilo se grafické logo a výzva, zda chcete instalovat GUI nebo jen server. Pro grafické rozhraní stiskněte pouze Enter. Pak si vyberete jazyk (češtinu) a českou klávesnici. Některé hlášky ale přesto zůstanou v angličině, ale není jich zase tolik. Pak začne rozpoznávání HW (CD-ROMy a síť). Je to několik obrazovek a je to plně automatické.
Pak Vás textový (?) instalátor vyzve, abyste nastavili síť. Já jsem si zvolil ruční konfiguraci, kde jsem nastavil IP adresu a masku sítě stejnou jako má Windows pod IP/TCP. Bránu a jména serverů jsem dal prázdné. Pak už jen zadáte jméno počítače (zadal jsem jako ve Windows, raději velkými písmeny!). Jsem úplný laik, ale zatím mi to bez manuálu šlo docela dobře. Pak si vyberete oblast disku, kam chcete instalovat. Doporučuji už předem si např. pomocí FDISKu (na novém HDD) připravit nějakou tu volnou partition. Nastavil jsem tedy tu 2.2 GB jako primární (disk Maxtor, podle instalátoru). Po Enteru si zvolíte formát (žurnálovací EXT3), přípojný bod (já zvolil znak "/"), příznak zavádění zapnutý, nějaký ten název (např. Linux = takto to pak bude vidět např. ve Ghostu, u Windows tam bude FAT32 Ext) a nakonec skončíte nastavování, dáte ANO a zapíšete změny na disk. Následuje asi 2 vteřinový formát (30x rychlejší než od MS ) a hned začne instalace (doufám, že správně).
Po 3 minutách nastavování (bez Vás) to bude asi 5-10 minut kopírovat soubory (jádro, jazyk a balíky nakonec). Pak se to bude nastavovat (několik minut) a zkopíruje se zbytek (má to prostředí GNOME, takže asi KDE nebude). Dostal jsem hlášku, že údajně chybí plná podpora českého jazyka, jestli ji nechci stáhnout, ale protože jsem na tomto PC internet neměl, dal jsem NE. Pak je nastavování hodin (zvolte, že nemáte GMT), a na dotaz, zda jste v Praze, odpovězte Ano.
Pak zadejte Vaše celé jméno (např. Martin Lux), pak uživatelské jméno (např. martin) a heslo (pokud ho nezadáte, nepustí Vás to dál a budete to opakovat, stačí jen Entery a pak 2x heslo). Tady se mi stalo, že mi minicam nějak odmítal fotit, takže jsem byl nervózní a je to trochu rozmazané. Když heslo nezadáte, můžete dát zpět a objeví se menu toho, co jste už udělali a případně, co Vám ještě chybí. Já jsem z menu vybral APT a pak se mi to kouslo. Divné. Tak jsem dal teplý restart (na klávesnici) a spustil instal znovu. Po nastavení sítě jsem dal Zpět a zvolil už rovnou instalaci zavaděče (je tam Lilo a GRUB, já dal LILO ). Pak už proběhla jen detekce HDD a systémů. Musíte znovu nastavit oddíl (když dáte EXT3, nastaví se to podle Vás z minula, kromě kořene). Pokud to bude hlásit chybu, vyberte síť, dejte Zpět a pak zase LILO. Musel jsem postupně projít instalem až do instalace základních balíků (to už ne), pak už LILO šlo. Nějak to ale nechápu. Dostal jsem 2 varování, že na cílovém disku už něco je, ale jinak se to nainstalovalo (prakticky už jen Ubuntu systém a to trvalo dalších několik minut). Pak jsem dostal na výběr, které chci jádro, tak jsem si zvolil Linux-Image-2.6.10-5-386. Celkem to dalo asi 1 hodinu.
Poté se vysune CD a po stisku Enteru se provede teplý reset. Ale spustil se mi zase Windows. Sakra. Ještě, že jsem měl připraveného Boot Managera z práce, tak jsem pro něj udělal tajnou 7 MB partition (to on sám) a nainstaloval ho do MBR. Po spuštění se mi objevila nabídka, kde jsem mohl vybrat Windows (ten šel nabootovat; Linux partition vidět nebyly, takže se D: vrátil tam, kde byl původně), nebo Linux, ale když jsem jej dal, objevila se červená obrazovka s General Protected Fault 13 a výpisem registrů. Kruci. Asi bude nutná nová instalace. Kde jsem udělal chybu? Dneska už to dělat nebudu, dávají dokument o Hirošimě...
Tiskni
Sdílej: