Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »...
No, ten dokument nic moc. Tak jsem se dočetl, že Linux potřebuje dva oddíly. Tak jsem ze 7 GB zálohy pro Linux odebral 990 MB a udělal z něj další část, těch 6 jsem pak dal zase na FAT32. Spustil jsem znovu instalátor, nastavil dva oddíly (první jako minule, druhý jako SWAP), pak se asi 15 minut něco kopírovalo, a pak se objevilo zase APT. Řekl jsem si, že to nechám a šel se osprchovat. Když jsem se vrátil, už to bylo OK (u 50% to může váznout i několik minut, tak nepropadejte panice). Pak se to optalo na boota. Dal jsem do MBR GRUBa, pak se to hned restartovalo (bez instalace jádra). Hned naběhla startovací nabídka, kde byl 3x Linux (grafický, shell a test RAM) a 1x Windows. Ten šel nabootovat (minulý boot manager zmizel, i když jeho 7 MB jej stále obsahují). Tak jsem dal první Linux. Proběhlo dokončení instalace (to bylo několik set řádků textů, hodně minut uběhlo - tady bylo česky jen asi 30% textů).
Pak se instalovaly balíky a mě odešla miniCam . Jak jsem zjistili později, jen si jí vybila baterie
. Instalace byla tichá (asi to bude tím diskem), ale dlouhá. Asi to fakt chtělo ten SWAP (proč to ale nenapsalo?). Pak se zase instalovalo, ale nemusíte na to vůbec šahat. Balíků je halda. Už jsem popsal 10 stran A5 poznámek jen při instalaci Linuxu! Ještě nejsem ani v X systému (GUI). Linux si instaloval virtuální zařízení (Device) a já se jen díval. Pak se mě to zeptalo, která rozlišení chci používat. Ty nejmenší (640x480 až 1024x768) byly až dole už zaškrtnuté, tak jsem dal jen OK. A zase pokračovala instalace. Snad přes 1/2 hodiny. Pak už naběhla konzola (ta samá, když dáte v Bootu Recovery, jen to trvá asi 1 minutu, což je 2x kratší než náběh, když dáte GUI). Příkazy zatím ještě neznám, tak jsem stiskl CTRL+ALT+DELETE a Linux postupně uzavíral všechny aplikace na pozadí a pak udělal Restart.
Tiskni
Sdílej:
přikaz pro restart počítače je
init 6
a pro vypnutí to je
init 0