Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Pak jsem v Bootu znovu spustil 1. možnost Linuxu. Zase několik textových hlášek a pak už naběhl grafický režim. Ozval se zvuk bubínku (automatická instalace zvukovky), ale na černé obrazovce byl jen kulatý kurzor myši (a obrazovka zabrala jen asi 1/2 monitoru, asi nějaké rotzlišení 640x480 nebo 1024x768 s divnou frekvencí, protože AEditor mi s 800x600 jede přes 3/4 monitoru jakožto DOSová aplikace). Pak se to už přeplo na celou obrazovku, ale monitor zůstal černý. Jen kontrolka disku sem tam (po 10 vteřinách) krátce problikla. Dal jsem tvrdý reset (na nic jiného to nereagovalo), dal Recovery, ale tam nevím, co s tím, tak zase GUI a dopadlo to stejně. A myslím, že se už neozval ani ten bubínek. Teď ještě zjistit, v čem je problém. Zeptám se na fóru a až na to přijdu, budeme pokračovat.
Jinak jsem udělal raději zálohu Windows (po instalaci, takže mám čistou instalaci s programy a teď nečistou s hrami, foťáky, USB disky, atd.) a Linuxu (kupodivu Ghost zná jeho typ partition). Ptal jsem se na Internetových fórech (děkuji všem na www.ZIVE.cz a www.PCSVET.cz), a dostal jsem odpovědi na svou otázku (během pár hodin). Prý je to dost častá chyba a stane se Vám, pokud si v instalaci dáte češtinu (teď už je o tom zmínka i na www.ubuntu.cz). Prý máte dát angličtinu a češtinu doinstalovat později. Jinak se prý dá ale X server přepnout do konzole, pak zase zpět a už by měl chodit (když už, tak třeba jen do dalšího restartu). Pokusím se to vyřešit úplně tak, abych nemusel celý Linux instalovat znovu (jde hlavně o čas).
Dozvěděl jsem se, že buď mám po nastartování stisknout CTRL+ALT+F1, čímž se dostanu do konzole a po chvíli zase ALT+F7, čímž se vrátím do GUI, a mělo by se to spravit. Já používám zatím druhou možnost: teď už mi nenastartuje tmavá obrazovka, ale hnědá, popř. se objeví (bylo to rozlišení 1024x768 60 Hz) rozházený obraz (i s myší), tak stisknu levý CTRL+ALT+BACKSPACE a provede se restart konzole (ale bohužel se objeví přihlašovací obrazovka, kde musím zadat jméno a heslo, což mám (asi) vypnuté). Naštěstí si to pak už pamatuje rozlišení (800x600 72 Hz), takže obraz vyplňuje 9/10 obrazovky (oproti Windows, kdybych obraz nastavil pomocí tlačítek na monitoru, zabral by asi celý). To ale není řešení. Byl jsem vyrozuměn, abych zeditoval jisté soubory, popř. přejmenoval ten či onen, avšak na rozdíl od Recovery módu (kde naběhne Linux jako Root) mi naběhne v GUI jen účet "martin" a ten nemá právo editovat soubory uživatele "root" (a u něj je heslo o 8 znacích, které jsem ovšem nenastavoval a nejde změnit - navíc to ani nic nenapíše). Navíc jsem zjistil, že nevidím ani jeden disk s FAT32 (CD-ROM a CD vypálená ve Windows ale ano, jen nepočítejte s tím, že tady spustíte EXE soubory - na to potřebujete nějaký emulátor, který zde bohužel chybí (alespoň pro DOS by tam mohli nějaký dát)). Tak uvidíme zítra (snad se to povede, protože odjíždím na týden na dovolenou). No jo, začátečník. Alespoň zatím využívám ten 20 GB prostor pro 512 MB swap soubor pro Windows (a opakované spuštění aplikace je tiché a rychlé, jako ostatně všechny činnosti v Linuxu, asi to bude tím diskem). Zatím jsem alespoň přeinstaloval balíky Angličtiny a Češtiny (nutno vložit CD) ve správci balíčků (člověk nikdy neví, co může pomoci).
Tak, další hodinová mini diskuze je za mnou a já jsem chytřejší. Takže nejprve změnit heslo uživatele ROOT. Nabootujeme do Recovery módu a prostě zadáme PASSWD, pak zadáme 2x heslo (ideálně to samé, co u uživatele). A pozor, Linux rozlišuje malá a velká písmena (hlavně u souborů a adresářů si na to dávejte pozor). A když už jsme tady, tak jsem rovnou provedl přejmenování daného souboru a ještě zakončení instalace. To se provede takto:
sudo mv /etc/inittab.real /etc/inittabTak ta změna rozlišení se ukázala jako blbina, protože pak nešlo vůbec nastartovat GNOME prostředí (X server). Protože zatím ještě neovládám textový editor v konzoli, provedl jsem prosté obnovení disku s Linuxem. Zase jsem tedy změnil heslo a provedl ty dva příkazy. Tentokrát jsem se musel zalogovat, opět to napsalo, že nemůže nastartovat HAL (čemu to vadí, zvuk šel, jen se musí vytáhnout hlasitost vpravo nahoře do 1/2 a v Aplikacích/Zvuk/Nastavení hlasitosti se musí dát u PCM plná), ale to se objevilo jen 1x (pak už ne). Nevím proč, ale musel jsem tentokrát nastavit i znovu rozlišení a vůbec všechno (že by to bylo tím, že jsem neobnovil Swap disk?). Když jsem se nalogoval do Rootu (bez odhlášení), tak jsem ho opět nastavil a po odhlášení jsem zase dostal černou obrazovku.
Naštěstí po stisku C+A+F1, A+F7 a zalogování už jsem se vrátil. Divné. Moc divné. Ale hlavně, že to chodí. Navíc se už neobjevuje zpráva o konfiguraci PalmPilota, která mne otravovala před těmi dvěma příkazy neustále... Ale zatím Linux v pohodě startuje (i po resetu) hned do mého Profilu. Textový start trvá asi něco málo přes minutu, grafický pak necelou minutu. Díky novému HDD (na 90%) ani neslyšíte, že se něco startujte. Ale to se už opakuji. Teď, v čem je Linux oproti Windowsům jiný, resp. v čem je stejný.
Tiskni
Sdílej: