Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Co se týče videa, hudby a zvuků, našel jsem MPLAYER, ale zatím mi nejde spustit (nemůžu do něj dostat SKIN, prý je poškozen archiv - sice jsem teď měnil CFG a ještě to nezkoušel spustit, ale uvidíme příště), podle návodu jsem také z Internetu stáhl XMMS přehrávač a v konzoli zadal:
sudo apt-get install xmms
wget -c (http://frankandjacq.com/ubuntuguide/xmms-wma_1.0.4-2_i386.deb)
sudo dpkg -i xmms-wma_1.0.4-2_i386.deb
A poslední krok: instalace sítě tak, aby Windows viděl disky v Linuxu a opačně. Oldovi se to povedlo, mě ne (tak se ho pak zeptám, až budu na ICQ v práci). Každopádně se musí nainstaloval Samba (můžete použít Správce balíčků) a nastavit ji (hlavně asi stejnou skupinu). V Linuxu vidím síť Windows a skupinu RPG, ale vždy tam je jen můj počítač (a Windows zase vidí jen sám sebe). No, další problém. To by ale měly být už poslední dvě věci, které jako uživatel "přecházející" z Windows na Linux určitě budete potřebovat a můžete s tím mít problémy. A co bych Vám ještě mezitím řekl nového? Např. že se mi v Počítači (okno Linuxu) už záhadně objevily i ikony na mé 3 namountované disky (to se hodí), že "Poznámkový blok" v Linuxu zvládá editovat i několik souborů najednou a že při procházení adresáři Vám Linux zobrazuje náhledy obrázků (jen mám zatím trochu problém odlišit - asi podle ikony - spustitelné soubory).
Tak, moje poznatky jsou zatím tyto: bez přímého připojení na Internet je instalace jakéhokoliv programu prakticky pohřeb, neboť jsou provázané na další balíčky, které jako na potvoru samozřejmě nemáte. Sice jsem si už sehnal RAR, MPlayer (a to včetně skinů a kodeků), XMMS (navíc ještě kodeky) a DosBOX (popř. DOSEMU - abych mohl spustit Dosové aplikace), ale instalace se nikdy pořádně nepodaří. Když už jsme u těch neúspěchů, tak už vím, proč mi nejde síť - z nějakého důvodu totiž Linux vidí jen 1 moji síťovou kartu a zrovna tu, která není připojená v síti (integrovaná PCI s TP). Snad přijdu na to, jak zprovoznit i tu ISA (s BNC).
A co jsem ještě zjistil? Panelů můžete mít kolik chcete (nejen 2 nebo 1), navíc si na ně můžete dát co chcete (hodiny, připojení k Internetu, různé nabídky, správce disků, atd.). Kdybyste chtěli více vědět, tak na Internetu je už i český manuál (http://chrool.wz.cz/), takže se tam můžete dozvědět spoustu zajímavých věcí (já si asi počkám, dokud nebudu mít nějaký ten Internet... ještě se uvidí). Jinak různé balíčky si můžete stáhnout ručně z http://packages.debian.org/, ale nejsou to ale všechny a budete s tím mít hodně práce.
Podařilo se mi také sehnat program EXPLORE2FS, který umožní si prohlížet data na Linux HDD i ze spuštěného Windows (na stejném počítači) ve WordPadu (že by to šlo i uložit?).
No, tak jsem ještě zjistil, že při té konverzi češtiny na HDD Vám Linux jen při startu nahlásí, že se to nedoporučuje, ale toho si nemusíte vůbec všímat (hlavně, že to chodí). Linux také podporuje takové věci, jako že uchopíte text ve "Wordu" a přetáhnete ho do konzole (a tou můžete různě posunovat, vracet se, kopírovat, atd.). No, zjistil jsem, jak také jde zprovoznit dioda NumLock při startu: v /etc/console-tools/config by mělo stačit odkomentovat jeden z posledních řádků.
Tiskni
Sdílej: