Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dlouho jsem neměl kodeky pro přehrávaní videa v proprietárních formátech, hlavně WMV. Někdy dřív jsem si zkoušel nainstalovat kodeky ze stránek MPlayeru, ale nepodařilo se mi to, takže jsem prostě na taková videa nekoukal, o život nikdy nešlo.
Ono ale WMV je bůhvíproč tak oblíbené na všelijakých zpravodajských serverech a ostatně i na serverech se srandičkami, na jaké mi každou chvíli někdo posílá odkaz.
Dneska jsem narazil na další takové video, které jsem chtěl vidět - ve FF se mi otevřel MPlayer plugin, chvilku stahoval, co bylo potřeba, a pak se pustil do přehrávání, ale ouha, měl jsem jen zvuk. A moje trpělivost přetekla
Nejdřív jsem zkusil ty metody, jako i v minulosti (které mi nefungovaly): sudo apt-get install w32codecs hlásí E: Balík w32codecs nemá kandidáta pro instalaci (a zdroje universe i multiverse mám povolené). Kodeky stažené z webu mplayeru jsem neměl kam rozbalit (MPlayer mi neřekne, odkud svých 91+241 kodeků načítá, "obvyklý "adresář /usr/lib/codecs neexistuje a když ho vytvořím a kodeky dám tam, stejně o nich MPlayer ani jiný přehrávač neví).
Dneska ale nejsem v náladě, abych takovou věc nechal jen tak být, a i když musím dělat jiné věci (blíží se zkouška z fyziky), ten čas jsem tomu věnoval a uspěl jsem.
Pomohla mi tato stránka z wiki.ubuntu.cz, pomocí níž jsem do svého Kubuntu 6.06 nainstaloval všechno, o čem jsem usoudil, že bych k přehrávání videa někdy "jednou" mohl potřebovat:
sudo apt-get install gstreamer0.10-ffmpeg gstreamer0.10-gl gstreamer0.10-plugins-base gstreamer0.10-plugins-good gstreamer0.10-plugins-ugly gstreamer0.10-plugins-ugly-multiverse libxine-extracodecs ffmpeg lame faad sox mjpegtools libxine-main1
wget -c ftp://ftp.nerim.net/debian-marillat/pool/main/w/w32codecs/w32codecs_20050412-0.0_i386.deb
sudo dpkg -i w32codecs_20050412-0.0_i386.deb
A je po ptákách, videa šlapou a já nemám stresy z toho, že něco nemůžu
Jen si tu tak ještě pro sebe poznamenám, kdyby mi zase někde nešly přehrávat DVD, stačí:
sudo apt-get install libdvdread3
sudo /usr/share/doc/libdvdread3/exampes/install-css.sh
sudo apt-get install regionset
regionset
Tiskni
Sdílej:
sudo apt-cache search mplayer
, dokonce i sudo apt-cache search codec
, ale sudo apt-get install w32codecs
: E: balík nemá kandidáta pro instalaci.
Inu, dobře jsme si pokecali