Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Stretol sa uz niekto s problemom neuvolnovania pamati v linuxe? Mam linux Debian testing, prostredie gnome a mam dost velky problem, pretoze mi programy absolutne neuvolnuju pamat. Teraz neviem, ci je to problem linuxu samotneho alebo programov, ktore pouzivam, ale zda sa mi velmi nepravdepodobne, zeby takmer kazdy program neuvolnoval pamat tak ako ma. Napriklad programujem stranky, zapnem firefox, operu, eclipse, parkrat gimp a hned mam pamat zaplnenu vyse 500 mb. To by bolo v poriadku, ale ked vsetko vypnem, tak mi tych vyse 500 mb ostane v pamati, co je velmi neprijemne. To iste sa deje aj pri inyc programoch... Co si o tom myslite?
Tiskni
Sdílej:
htop
po prechodu z KDE na GNOME, to se jen tak nevidi. S KDE se system swapu skoro nedotkne, pokud nedelate joooo prasarny. V GNOME to na nem pekne zije $ free -m total used free shared buffers cached Mem: 487 424 62 0 15 188 -/+ buffers/cache: 221 266 <-- tohle tě zajímá Swap: 767 314 453
/proc/sys/vm/swappiness
. Když se nastaví 100, bude se všechno hned odswapovávat, kdežto při 0 se redukuje cache až na minimum. Výchozí je 60. Pro ty, kdo si rádi hrají s uvolňovači paměti, je to jak stvořené Kdo už potřebuje, tak ať zkusí třeba kinfocenter - tohle mam v MDV, vidí to tam v grafice, kolik je paměti, cache atd.
Tak tak, to je věc implementace systému.
P.S. když mi něco spadne a mam obsazenou paměť ve swapu a swap vypnu a zase zapnu, tak součet obsazené pamětí bývá menší - vÿkládam si to dobře, když mám za to, že tam něco "vyhnilo" a takhle se paměť vrátí systému k používání? Tj. mam jí více použitelné?
Dík za příspěvek.