Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Psal jsem si průběžně zápisky o tom, co jsem zrovna zkoušel, takže tento zápis bude možná trošku zmatečný. Ale je to zkrátka pruběh mého snažení i s nacházením "slepých uliček"tm
Po vybalení přístroje jsem zjistil, že má kabel s USB konektorem. Nemám na PC ani infra ani bluetooth, takže jsem se vydal cestou propojení přes tento kabel. Myslím si, že to bude i šetrnější k akumulátoru. Můj kabel má označení CA-53. Je to napsáno na samolepce na USB konektoru. V návodu, podle ktrého jsem postupoval, se píše o kabelu DKU-2, takže jsem celou dobu netušil, zda nebude nějaký základní problém už v jiném typu kabelu. Na webu nokie píšou sice, že jsou kompatibilní, ale víme všichni co nám dokáží výrobci nabulíkovat.
Po připojení k Linuxu communicator informuje, že bylo připojeno datové příslušenství. Na straně Linuxu lze vidět z výpisu lsusb, že jej jádro vidí:
Bus 002 Device 002: ID 0421:0453 Nokia Mobile PhonesV logu se objeví následující řádky:
usb 2-1: new full speed USB device using uhci_hcd and address 2 usb 2-1: configuration #1 chosen from 1 choice cdc_acm 2-1:1.12: ttyACM0: USB ACM device usbcore: registered new driver cdc_acm drivers/usb/class/cdc-acm.c: v0.25:USB Abstract Control Model driver for USB modems and ISDN adapters
Mé nadšení, ale po určité době zchladil fakt, že USB Mass Storage to zkrátka nepodporuje. Ach jo, <težká ironie> není nad proprietární řešení</težká ironie>. Našel jsem k tomu i nějaké info na netu. Zajímavé, že před tím jsem si toho nevšiml.
Začali jsme tedy s panem googlem hledat jak na to. Nakonec jsem zakotvil u USB OBEX HOWTO
Na svém PC mám Fedora Core 5. Balíček openobex tu sice mám, ale existuje novější verze. Zkompiloval jsem verzi openobex-1.3. Do configure se musí přidat --with-apps, jinak se nezkompiluje obex_test. Naštěstí jde spustit i přímo ze src adresáře - nemusí se kvůli zkoušení instalovat. Blbý je, že ./obex_test -u nevypíše žádná zařízení. Ale příkaz lsusb ten komunikátor vidí.
Druhý den jsem se na to mrknul ještě jednou. Do configure jsem přidal
další volby:
./configure --enable-apps --enable-debug --enable-syslog --enable-dump
A pak jsem si ve výpisu configure všiml něčeho důležitého:
checking for USB... nopřitom ten šmejd obex_test -u si úplně v klidu vypisoval:
Using USB transport, querying available interfaces
Doinstalovávám libusb-devel. Sice jsem se pohnul dál, ale bohužel ne o moc
./obex_test -u
Using USB transport, querying available interfaces Interface 0: Interface 1: Interface 2: Interface 3:nic nevidí
Ha! Musí se to dělat pod rootem (myslím jsem někde tuhle informaci zahlédl)
./obex_test -u
Using USB transport, querying available interfaces Interface 0: Nokia Nokia 9300i SYNCML-SYNC-CLIENT-INIT Interface 1: Nokia Nokia 9300i SYNCML-SYNC Interface 2: Nokia Nokia 9300i PC Suite Services Interface 3: Nokia Nokia 9300i SYNCML-DM
Sakryš ta poslední verze nemá obex_ftp, tak teď nevím jak bych to mohl dál zkusit, aniž bych to musel instalovat a rozvrtat závislosti. Zkouším překompilovat a upgradeovat na verzi z repository development (momentálně openobex-1.2-2.src.rpm). Vevnitř jsou ještě nějaký patche. obex_test -u chodí. obex_ftp ale taky už neobsahuje. Aha, tak obexftp je samostatný balíček. Ve fedoře není, zkusím zkompilovat.
configure píše chybu:
checking for OPENOBEX... configure: error: Package requirements (openobex) were not met: No package 'openobex' found Consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if you installed software in a non-standard prefix. Alternatively, you may set the environment variables OPENOBEX_CFLAGS and OPENOBEX_LIBS to avoid the need to call pkg-config. See the pkg-config man page for more details.
No jo, klasika - nenainstaloval jsem openobex-devel.
Zase chyba:
gcc -g -O2 -W -Wundef -Wmissing-declarations -Wmissing-prototypes -Wall -o .libs/obexftp obexftp.o bt_discovery.o ../obexftp/.libs/libobexft p.so ../multicobex/.libs/libmulticobex.so ../bfb/.libs/libbfb.so -lopenobex -Wl,--rpath -Wl,/usr/local/lib bt_discovery.o: In function `discover_bt': /home/lisicky/src/obexftp-0.20/apps/bt_discovery.c:45: undefined reference to `hci_inquiry' /home/lisicky/src/obexftp-0.20/apps/bt_discovery.c:53: undefined reference to `hci_open_dev' ...
No tak to zkusíme bez bluetooth (stejně ho nemám) --disable-bluetooth
Tak jsem sice popolezl, ale ne o moc:
undefined reference to `sdp_connect'
google radí, že by to chtělo novější bluez-libs. Takže se zase mrknem
do development fedory. Stahuju bluez-libs-3.0-2.src.rpm, chce to ještě
glib-devel, stačí normální distribuční. Kompilace prošla, ale na staré
verzi bluez závisí bluez-pin a bluez-utils. Protože tu žádný modrozub
nemám dávám: yum remove bluez-pin bluez-utils. OK zase o kousek dál, jenže teď mi ještě řve nově nainstalovaný openobex-apps-1.2-2, který je
zkompilovaný se starou verzí bluez, že taky nutně potřebuje libbluetooth.so.1.
yum remove openobex
to řeší (stáhne sebou i závislé openobex-apps a openobex-devel).
Instaluju nové bluez:
rpm -Fvh bluez-libs-3.0-2.i686.rpm bluez-libs-devel-3.0-2.i686.rpm.
Teď bych tedy měl znova překompilovat openobex:
rpmbuild --rebuild --target=i686 openobex-1.2-2.src.rpm
rpm -ivh openobex-1.2-2.i686.rpm openobex-apps-1.2-2.i686.rpm openobex-devel-1.2-2.i686.rpm
Furt to píše stejné chyby Tady už to vypadlo beznadějně, ale přišel bod z,omu. Přišel jsem na to, že v příkazu pro linkování chybí -lbluetooth
Po /.configure jsem musel v appd/Makefile odpoznamkovat na 190
řádku lbluetooth o řádek výš dát \ jako že řádek pokračuje. A konečně
se to zkompilovalo.
Abych to mohl vyzkoušet musím linkeru podstrčit cesty ke knihovnám:
ldconfig /home/lisicky/src/obexftp-0.20/obexftp/.libs/ /home/lisicky/src/obexftp-0.20/multicobex/.libs/ /home/lisicky/src/obexftp-0.20/bfb/.libs/
Chvilku jsem se zamotal s parametrama - psalo mi to
Unknown UUID 2 Connecting...Neoprávněný přístup do paměti (SIGSEGV)A už jsem pomalu propadal depresi, ale najednou to přišlo - připojil jsem se k mému communicatoru a konečně jo, JO, JO! Prorazil jsem to.
Takže správné parametry:
./obexftp -u
vypíše co vidí - nás zajímá číslo interface s description "PC Suite Services". U mě je to 2.
./obexftp -u 2 -l
vypíše obsah C:
./obexftp -u 2 -c "C:/Moje soubory" -l
záleží i na pořadí některých parametrů. Napřed udělá cd do adresáře "C:/Moje soubory" a pak udělá výpis adresáře.
./obexftp -u 2 "D:/data" -p soubor.txt
Do "D:/data" v communicatoru pošle soubor soubor.txt z aktuálního adresáře v Linuxu
Vše jsem musel dělat pod rootem, ale snad půjdou nastavit práva i pro normálního uživatele.
SUPER! Další krok je zprovoznit ObexFS, abych si mohl Communicator pěkně "přimountovat".
Taky bych se měl pokusit sesmolit nějaký bugreport. No to zas bude porod s tou mojí angličtinou
Tiskni
Sdílej:
emerge siefs && mount /mnt/mobil
obexautofs#user@host:/ /mnt/phone fuse allow_other,defaults,noauto 0 0