Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
– studijní materiály a testy jsou v deseti jazycích (čeština mezi nimi není),
– CNA je určena pro studenty od 15 let Během července/srpna (CNA1 a CNA2) a listopadu/prosince (CNA3 a CNA4) budou nabízeny nové verze kurzů. Ve dvou větvích (s pracovním označením CCNA–A a CCNA–B). Jedna z těchto větví už bude předpokládat určité vstupní znalosti, tzn. např. už nebudou probírány převody mezi číselnými soustavami apod. :), takže se patrně změní i ten údaj o věku uchazečů,
– jak pomohou znalosti Linuxu nevím, spíše bych vsadil na všeobecné povědomí o síťové problematice,
– konkrétně kurzy CCNA stojí v komerční formě (tedy ne pro studenta školy pořádající LCNA či RCNA) 60 000,– Kč plus DPH 19 % za CNA1–4 dohromady Certifikát se dělá mimo LCNA/RCNA a stojí cca 100 USD — pokud student vykoná tzv. Voucher test, tak má nárok na 50 % slevu,
– zaměstnavatelé k CCNA přihlížejí; pokud máte CCNP, tak vám líbají ruce (a pokud jste CCIE, tak jste za vodou a máváte ze své jachty),
Smysl to má, ale jak pro koho. Pokud si to někdo může udělat při škole a pak si hned udělá certifikaci, má bobra k dobru. Zrovna tak pokud to zaplatí zaměstnavatel. Jako rekvalifikace v komerční formě studia to je ale drahá sranda CCNA představuje skutečně jen základ, zázračné procitnutí dřímajících schopností nečekejte.
Jako trénink reading-skills je to ovšem neocenitelné.
Pokud má někdo u nás zájem, přihlášení do kurzu probíhá přes AMOS. No a samozřejmě nejvíce informací lze zjistit u zdroje, tedy zde.Není semestr jako semestr. CNA lze studovat až dva roky, tzn. opravdu 4 „VŠ semestry“, ale obvykle se takto děje na středních školách. University/vysoké školy mají na CNA1–4, tedy 4 semestry, povětšinou vyhrazeny dva, občas tři semestry. Odhaduji, že o tom právě mluvil ten kamarád z USA.
Rozhodnutí, zda LCNA/RCNA bude nabízet své kurzy jako jednoleté, dvouleté nebo ještě jiné, je čistě na ní. Cisco omezuje pouze maximální délku studia.
Tiskni
Sdílej: