Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Opět bych se s vámi rád podělil o jeden ze svých objevů.
Před nějakou dobou jsem propadl Pythonu a začal jsem prozkoumávat všechny možné oblasti, ve kterých může Python najít uplatnění. Jednou z takových oblastí je bezesporu web development. PHP umím celkem obstojně, ale Python má svoje plus.
Možností, jak provozovat Python na webu, je dost. Chystám se zkusit a pochopit Zope, ale prozatím si vystačím s běžným CGI. Jednoduše nastavitelné, přímočaře programovatelné, prostě Python. Což o to, mít to na localhostu, to je sice pěkné, ale kam to pověsit na web? Najít free hosting s podporou obyčejného pythonýrského CGI byl docela porod. A nebo jsem jenom já jelito Našel jsem. http://www.globalweb.com.ru/
Když si u nich zřídíte free hosting, budete mít na každé běžné stránce nahoře Googlí reklamu. Nic neobvyklého. Na stránkách umístěných a volaných z podadresáře cgi-bin
(Python jede pouze tam) ale žádná reklama není, tam vám ji nenacpou! (Ono to ani asi není až tak jednoduché, mít systém, který nacpe automaticky reklamu do CGI skriptu, ať už je v čemkoliv, ne?) Takže pokud chcete Python CGI hosting zadarmo a úplně bez reklam (a nemáte, nechcete nebo nemůžete mít svůj server), jste od něj jen pár kliknutí.
Tiskni
Sdílej:
print
...ten HTMLgen vypada dobre, ale na vsechno bych ho asi nepouzival, v nekterych pripadech by to bylo drbani se pravou rukou na levem uchu, ne? Na webu s Pythonem v podstate zacinam.
mod_python
import web urls = ( '/(.*)', 'hello' ) class hello: def GET(self): web.header("Content-Type","text/html; charset=utf-8") print 'Hello world' # web.render('template.tmpl') # obsah generovany cez template. def POST(self): web.header("Content-Type","text/html; charset=utf-8") print 'Tento text sa zobrazi pri metode POST' if __name__ == "__main__": web.run(urls, globals())Obidva frameworky su skalovatelne, je mozne vyuzivat napr. rozne templatovacie enginy napr. Cheetah, Kid ... apod.. Moznosti je skutocne vela. Preto zrejme ani hostingove firmy nevedia, ktore riesenie si vybrat. Flexibilita a skalovatelnost pythonu je podla mna pricinou, preco sa este nerozsiril v ramci hostingovych sluzieb. Skoda.