Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Včera jsem se podíval na svou oblíbenou rss čtečku orijinn a nestačil jsem se divit. Služba zrušena.
Možná, někdy, bude-li mít autor dostatek elánu a za správné konstelace hvězd bude služba obnovena a zpoplatněna. Provozovatel služby se projevil jako slušný člověk a přestože je služba zrušena, umožňuje stažení uživatelských dat. Tentokráte mne boží prozíravost ochránila velkého zklamání.
Zhruba před měsícem (možná o něco dříve), jsem narazil na zajímavý nástroj rsstool pro stahování rss a atom kanálů a jejich rozparsování. Jen tak pro sebe jsem si napsal shellový script, který vezme seznam kanálů, stáhne je do databáze (sqlite3) a následně přes maildrop mi je nahrne jako e-mail zprávy do muttu. Jednoduché účinné, celý script je tak jednoduchý, že obsahuje snad jen 10 příkazů a o něco málo více řádků protože rsstool umí stáhnout rss kanál, a rovnou jej vypíše jako sql příkazy insert. Jakmile jsou kanály v pracovní tabulce, už je pomocí sql příkazů manipulace směšně jednoduchá. To co jsem si kdysi parsoval v perlu z html a ukládal v dbm strukturách mi tyhle užitečné nástroje umožňují provést pomocí pár řádek na velmi vysoké úrovni abstrakce. Tomu říkám pokrok.
A tenhle script, napsaný víceméně ze zvědavosti, mne nyní zachránil od zklamání, opět mám svá data v bezpečí na lokále. Jako jednorázové služby používat on-line aplikace ano, ale svá data chci mít pěkně u sebe. Možná že je to zpátečnický názor, ale konec služby orijinn mne opět utvrdil v jeho správnosti.
Tiskni
Sdílej:
To co je popsané v odkazu nezní tak strašně, úložiště pro zálohy a hosting, to je vcelku běžné. Rád bych si 80GB svých záloh uploadoval na jiný kontinent do spolehlivého úložiště, to je snem mnoha administrátorů. Moje veřejná data tam budu rád zálohovat pomocí rsync. A ta soukromá jim tam klidně našoupu zabalená v .gpg souborech.
Pokud to nebude jejich primární uložení, pak to je docela dobrý nápad pro zálohu. Teď jde o to jaké to bude mít provedení (neočekávám žádný standard, windows only, cena apod.).
Podobné argumenty jsem očekával.
Ad důležitost dat: Ano je to jen rss čtečka, ale u pošty už by mne to zamrzelo mnohem více. A budiž to varováním pro případy až bude on-line textový procesor, tabulkový kalkulátor apod.
Ad zálohování: Nevím jak váš home, ale můj (nejen home) je zálohován. 1. Denně se zrcadlí na druhý disk (pomocí rsync), jednou týdně se zrcadlí na jiný počítač na jiném konci města. 2. Vybraná (podle důležitosti a velikosti) data pak jsou na ten počítač přenášena denně (pomocí flashdisku a unison, nejen z důvodu zálohy). 3. A jednou měsíčně jsou vybraná data vypalována. Samozřejmě, že první dva body jsou plnně automatické a u třetího mám script, který jen spustím a založím médium. To víte, já mám je svým datům poněkud osobní vztah . Ale k tomu musí dojít každý sám (u mne bohužel po jejich opakované ztrátě
).