Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Na fóru Ubuntu.cz často čtu, jak se Krusader stále liší v ovládání od Total Commanderu. Chybí zejména ikony zařízení pro každý panel zvlášť.
Nedalo mi to a podíval jsem se, zda-li by se to nedalo nějak vyřešit. Docela mě překvapilo, jak je řešení jednoduché.
Postup:
Vytvoření zástupců
Zvolte v menu Krusaderu uživatelské akce->uživatelské akce->nová akce
Vyplňte pole:
identifikátor = Název funkce. Nedá se později změnit, tak si dejte záležet. "doma_pravý"
ikona => Nastavte si libovolnou ikonu, dle vašeho gusta.
kategorie => třeba "user interface"
titulek => "doma_pravý"
bublina => "Domovská složka"
popis => Pokud zaškrtnete "použít bublinu", použije se text z pole "bublina". Jinak můžete napsat cokoli.
příkaz = Vybrat akci můžete tlačítkem "přidat". Pro nás k tomuto účelu poslouží funkce "pravý panel->přejít na umístění". V novém okně vyberete cestu, kam má odkazovat. Vyleze z toho textová hodnota, která se dá upravovat i ručně. Např.: "%rGoto("/home/pavel")%". Kde "r" označuje pravý panel.
pracovní adresář => Tam nevím co zadat, nechal jsem prázdné.
Zbytek můžete nechat tak jak je. Jedině snad, pokud si chcete nastavit klávesovou zkratku. Po dokončení potvrdit tlačítkem "OK" v pravo dole.
Takto postupujeme, dokud si neuděláme zástupce pro každou stranu panelu (levý i pravý) zvlášť!
Nastavení panelu:
"vzhled & chování->panely nástrojů->action toolbar"
Z levé části nataháme do pravé části panelu námi vytvořené zástupce. Srovnat si je můžete šipkama uprostřed tak, jak uznáte za vhodné.
Po potvrzení tl."použít" se změny uloží, i když Krusader mi vždy spadnul. :)
Ve výsledku to bude vypadat nějak podobně jako na 1. obrázku
Všichni zástupci jsou vloženy do jednoho panelu, takže pokud je chcete mít nad pravou i levou částí Krusaderu, musíte ji posunout na střed. Má to nevýhodu. Pokud změníte velikost okna, pak se lišta pohne ze svého místa. Vyřešit se to dá použitím dalšího panelu. Jelikož jsem nepřišel jak ho přidat, lze upravit jiný stávající panel "Maintoolbar" k obrazu svému.
Dávám k dispozici i své konfigurační soubor pro krusader. Stačí soubor krusaderrc nakopírovat do "~/.kde/share/config". Doporučuji udělat zálohu stávajícího.
Pokud z vás někdo bude mít nějaká vylepšení, prosím doplňte v diskusy.
Hezký den! Milhouse :)
Tiskni
Sdílej:
~
(společně s ..
, /
a =
).
/ a .. nie je to iste ako home...A proto jsem zmiňoval i
~
.