Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Čtvrtek 8. března
V neděli jsme s přítelkyní navštívili slavnou brněnskou památku, vilu Tugendhat. Po nějakých deseti letech, co se vyskytuju Brně, už bylo na čase se tam podívat.... když je v tom UNESCO... než ji zavřou (kvůli rekonstrukci) nebo vrátí dědicům (a kdoví co bude pak).
Architektůře samozřejmě vůbec nerozumím, nedokážu dostatečně ocenit geniální myšlenky funcionalismu a správně se obdivovat jednoduchosti, ale... já chci taky takovej domeček! S velkou halou, s prosklenými stěnami, sexy červenou pohovkou, velkou terasou, zimní zahradou, anglickým parkem a onyxovou stěnou, co dělá žůžo světelný efekty, když na ni svítí sluníčko. A s domácím kinem!
Závěr: zeptat se šéfa, kdy dostanu přidáno, protože se současným platem na takovou vilku nenašetřím
Pak jsme se stavili na pozdní oběd v pizzerii Toscana. Nedali jsme si pizzu, což ale asi nebyl dobrý nápad, protože jídlo bylo takové ... řekněme lehce podprůměrné (a silně přesolené). Hodnocení přítelkyně: "Restaurace za míň."
Další závěr: najít konečně restauraci, kde dobře vaří, obsluha je příjemná, není tam věčně plno, není tam nakouřeno a člověk tam nenechá celou výplatu. Ještě že je v Brně těch hospod tolik!
Tiskni
Sdílej: