V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Nemaje klasického informatického vzdělání byl jsem toho ve škole ušetřen. O čem mluvím? Všechny ty algoritmy pro třídění a tak. No a pak to člověk potřebuje a neví. Když už to zjistí, tak si to chce vytesat do kamene. Ehm do webu. Tak taky rozšířím zbytečně duplicitní stránky, na kterých je taková, nebo onaká implementace quicksortu. Až to zas někdy budu potřebovat a jestli bude abíčko ještě existovat, tak to třeba tady najdu.
#include <sys/time.h> #include <stdio.h> #include <stdlib.h> #define timedif(start, stop) \ (u_int)((stop)->tv_sec - (start)->tv_sec - ((stop)->tv_usec < (start)->tv_usec)) #define utimedif(start, stop) \ (u_int)((stop)->tv_usec - (start)->tv_usec + 1000000*((stop)->tv_usec < (start)->tv_usec)) #define N (10000000) #ifndef __u_char_defined typedef __u_int u_int; #endif u_int numbers[N]; #define swap(i,j) \ { register u_int pom=*i; *i=*j; *j=pom; } void quicksort(u_int *start, u_int *end) { u_int *i, *low=start; /* low is place for pivot */ for(i=start; i<end; i++) { if(*i<*end) /* end element is pivot */ { swap(i, low); low++; }; }; swap(low, end); /* place pivot to his place */ if(start<low-1) quicksort(start, low-1); if(low+1<end) quicksort(low+1, end); } int main(void) { u_int rand_seed; #ifdef __USE_BSD struct timezone foo_; struct timezone *foo=&foo_; #else void *foo=NULL; #endif struct timeval start, stop; gettimeofday(&start, foo); rand_seed = start.tv_usec; srand(rand_seed); { /* init numbers */ u_int i; for(i=0; i<N; i++) numbers[i]=rand(); } /* start measure */ gettimeofday(&start, foo); quicksort(numbers, numbers+N-1); /* measure time */ gettimeofday(&stop, foo); printf("#Sorting %d numbers consumed %d.%06dsec\n", N, timedif(&start, &stop), utimedif(&start, &stop)); { /* test result */ u_int i; char OK=1; for(i=0; i<N-1 && (OK &= numbers[i]<= numbers[i+1]); i++); printf(OK?"All OK.\n":"Something bad.\n"); return !OK; } }
P.S.: Tato implementace není vhodná pro částečně setříděné pole. Patch pro částečně setříděná pole:
@@ -20,6 +20,7 @@ void quicksort(u_int *start, u_int *end) { u_int *i, *low=start; /* low is place for pivot */ + swap(start+(end-start)/2, end); for(i=start; i<end; i++) { if(*i<*end) /* end element is pivot */
Tiskni
Sdílej:
for(i=start; i<end; i++) { if(*i<*end) /* end element is pivot */ { swap(i, low); low++; }; };Ta část jednoznačně provádí třídění na prvky menší než
*end
a na prvky nemenší. To je třídění jak vyšité. Je to třídící algoritmus na řazení rpvků.
start+(end-start)/2
lze napsat takto: (start+end)/2