Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
O víkendu jsem si vzal do vlaku na čtení Algoritmy, Datové struktury a programovací techniky od Computer Pressu. Ta kniha je plná chyb, popisky v textu nesouhlasí s obrázky, na mnoha místech nesmyslně přeložená a spousta dalších podobných nepříjemností. Část z toho vzniklo zjevně při překladu, ale dost hodně je také věcí velmi mizerné redakce. To je ale u Computer Pressu celkem obvyklé, skoro by se dalo říct, norma. Nicméně mě to přimělo si některé příklady zkusit vyřešit jen tak cvičně.
Ke kapitole 2:
-module(exer2). -compile(export_all). -define(DO8(X), X, X, X, X, X, X, X, X). -define(DO64(X), ?DO8(?DO8(X))). %%% 2.1 % reverse jako přirozená rekurze % Stupid and ineffective of course (čistě jen jako test) reverse_natural([]) -> []; reverse_natural([H|T]) -> reverse_natural(T) ++ [H]. % reverze s pomocnou proměnou % With Acc - realy fast reverse(L) when list(L) -> reverse(L, []). reverse([], L) -> L; reverse([H|T], L) -> reverse(T, [H|L]). %%% 2.2 % binární prohledávání seřazeného pole, nemaje pole, použito na tuple % udělat si seřazené tuple lze například: % list_to_tuple(lists:sort( % lists:map(fun(_)->random:uniform(100) end, lists:seq(1,10)) % )). binSearch(T, N) when tuple(T)-> binSearch(T, N, 1, size(T)). binSearch(T, N, P, P) -> N == element(P, T); % only speed up binSearch(T, N, S, E) when S < E -> P = (E+S) div 2, M = element(P, T), if M == N -> true; M < N -> binSearch(T, N, P+1, E); true -> binSearch(T, N, S, P-1) end; binSearch(_, _, _, _) -> false. %%% 2.3 % převod čísla do binární soustavy integerToBin(N) when integer(N) -> integerToBin(N, []). integerToBin(0, []) -> "0"; integerToBin(0, L) -> L; integerToBin(N, L) -> integerToBin(N div 2, [ N rem 2 +$0 | L ]). %%% 2.5 % největší společný dělitel % (elegantní, ale na dc verzi '?[dSarLa%d0<a]dsax+p' to stále nemá) bcd(A,0) -> A; bcd(A,B) -> bcd(B, A rem B). %%% Benchmarking % pár funkciček na měření časové náročnosti timeIt(X) -> timeIt(X, 1000). timeIt(X, N) -> statistics(runtime), for(1, N, X), element(2, statistics(runtime))/N/1000. for(S, E, F) when S < E-64 -> ?DO64(F()), for(S+64, E, F); for(S, E, F) when S < E -> F(), for(S+1, E, F); for(S, S, F) -> F(). % funkce na změření kolik zabere for % exer2:timeIt(fun exer2:empty/0, 10000000). % cca 60 ns na AMD Athlon 1.2 empty()->ok.
Tiskni
Sdílej: