Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Věděl jsem, že podpora pro tento DVB-T přijímač je až v posledních verzích jader a tak jsem nejprve provedl update svého jádra na verzi 2.6.16 (mám Mandrivu 2006) ze Seerofouls. K mému překvapení však po zasunutí přijímače do USB karta nefungovala. Začal jsem pročítat diskuze a tam jsem zjistil něco o tom, že existuje několik variant těchto přijímačů. Přes lsusb
jsem zjistil, že můj je produktem 0x022a a tento je podporován až od jádra 2.6.17 Nu což, stáhnul jsem si vanilla jádro a chtěl jsem poprvé zkusit kompilaci vlastního jádra.
Protože o kompilaci jádra nic nevím a notebook jsem na víkend potřeboval, zkusil jsem pročítat zdrojáky od jádra 2.6.17 a zjistil jsem, že by nebyl problém přenést změny z modulu dvb-usb-dtt200u do zdrojáků staršího jádra 2.6.16. Zkusil jsem to a pomocí make SUBDIRS=drivers/media/dvb modules
a následného make SUBDIRS=drivers/media/dvb modules_install
se tak i zadařilo a nově zkompilovaný modul jsem pouze upravil do požadovaného tvaru dvb-usb-dtt200u.ko.gz
a DVB-T přijímač začal fungovat
Takže jsem teď ve stavu, kdy mi DVB-T funguje, ale přece jen ve mně hlodá průzkumník a chtěl bych si zkusit zkompilovat jádro vlastní, šité na míru mému notebooku (Acer Aspire 1524WLMi). Určitě to nebude problém a po stažení pár dokumentů to vypadá na docela jednoduchou práci. S jednou věcí si ale nejsem jistý - notebook obsahuje procesor AMD Athlon 64. V konfiguraci jádra si můžu zvolit Processor type na Opteron/Athlon64
tak, aby bylo optimalizované na můj procesor. Bude kompilace s tímto nastavením znamenat, že budu mít zkompilované 64-bitové jádro? Bude mi po nabootování s tímto novým jádrem fungovat moje stávající 32-bitová distribuce? Možná to jsou pro někoho pitomý otázky, ale já na ně odpověď opravdu neznám. Pokud mi to někdo objasní, popř. vysvětlí s jakou podporou procesoru zkompilovat své první vlastní jádro, budu mu moc vděčný.
Jinak tento DVB-T přijímač funguje ve spojení s Kaffeine naprosto bez problémů, jen jsem musel zaktualizovat soubor cz-Praha, protože moje verze Kaffeine obsahovala zastaralou konfiguraci.
DOPLNĚNO:
Uvedený přijímač stál cca 1800Kč,- s DPH. Umí pracovat s DVB-T signálem (televize + rádio). Vzhledem k absenci HW MPEG2 dekodéru, je potřeba trošku rychlejší CPU. I tak ale zatížení na AMD Athlon 64 3000+ kolem 15% a dá se při tom normálně pracovat (mluvím o přehrávání TV). Obraz bez problémů, ale je to dáno i kvalitou signálu v lokalitě mého bydliště (Vršovice). Za celý víkend ani jednou nepadl. Pro přehrávání používám Kaffeine. Zkoušel jsem úspěšně i MPlayer.Nahrávání v obou uvedených programech bez problémů.Rozměrově podobné obyčejnému USB Flashdisku. V balení anténa a USB prodlužovací kabel.
Tiskni
Sdílej: