Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Věděl jsem, že podpora pro tento DVB-T přijímač je až v posledních verzích jader a tak jsem nejprve provedl update svého jádra na verzi 2.6.16 (mám Mandrivu 2006) ze Seerofouls. K mému překvapení však po zasunutí přijímače do USB karta nefungovala. Začal jsem pročítat diskuze a tam jsem zjistil něco o tom, že existuje několik variant těchto přijímačů. Přes lsusb
jsem zjistil, že můj je produktem 0x022a a tento je podporován až od jádra 2.6.17 Nu což, stáhnul jsem si vanilla jádro a chtěl jsem poprvé zkusit kompilaci vlastního jádra.
Protože o kompilaci jádra nic nevím a notebook jsem na víkend potřeboval, zkusil jsem pročítat zdrojáky od jádra 2.6.17 a zjistil jsem, že by nebyl problém přenést změny z modulu dvb-usb-dtt200u do zdrojáků staršího jádra 2.6.16. Zkusil jsem to a pomocí make SUBDIRS=drivers/media/dvb modules
a následného make SUBDIRS=drivers/media/dvb modules_install
se tak i zadařilo a nově zkompilovaný modul jsem pouze upravil do požadovaného tvaru dvb-usb-dtt200u.ko.gz
a DVB-T přijímač začal fungovat
Takže jsem teď ve stavu, kdy mi DVB-T funguje, ale přece jen ve mně hlodá průzkumník a chtěl bych si zkusit zkompilovat jádro vlastní, šité na míru mému notebooku (Acer Aspire 1524WLMi). Určitě to nebude problém a po stažení pár dokumentů to vypadá na docela jednoduchou práci. S jednou věcí si ale nejsem jistý - notebook obsahuje procesor AMD Athlon 64. V konfiguraci jádra si můžu zvolit Processor type na Opteron/Athlon64
tak, aby bylo optimalizované na můj procesor. Bude kompilace s tímto nastavením znamenat, že budu mít zkompilované 64-bitové jádro? Bude mi po nabootování s tímto novým jádrem fungovat moje stávající 32-bitová distribuce? Možná to jsou pro někoho pitomý otázky, ale já na ně odpověď opravdu neznám. Pokud mi to někdo objasní, popř. vysvětlí s jakou podporou procesoru zkompilovat své první vlastní jádro, budu mu moc vděčný.
Jinak tento DVB-T přijímač funguje ve spojení s Kaffeine naprosto bez problémů, jen jsem musel zaktualizovat soubor cz-Praha, protože moje verze Kaffeine obsahovala zastaralou konfiguraci.
DOPLNĚNO:
Uvedený přijímač stál cca 1800Kč,- s DPH. Umí pracovat s DVB-T signálem (televize + rádio). Vzhledem k absenci HW MPEG2 dekodéru, je potřeba trošku rychlejší CPU. I tak ale zatížení na AMD Athlon 64 3000+ kolem 15% a dá se při tom normálně pracovat (mluvím o přehrávání TV). Obraz bez problémů, ale je to dáno i kvalitou signálu v lokalitě mého bydliště (Vršovice). Za celý víkend ani jednou nepadl. Pro přehrávání používám Kaffeine. Zkoušel jsem úspěšně i MPlayer.Nahrávání v obou uvedených programech bez problémů.Rozměrově podobné obyčejnému USB Flashdisku. V balení anténa a USB prodlužovací kabel.
Tiskni
Sdílej: