Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Zajímavá by byla sada návodů, které by nabídly v první fázi nejzákladnější funkce příslušného programu - krok za krokem od začátku nastavení do konce,
zde by nestačil jen poslat kvalitní konfigurák, ale kompletní základní nastavení se vším, co je k fungování služby potřeba.
Z počátku by se neřešilo vnitřní zabezpečení, ochrana dat před kolegou apod - to až po té, co by základní služba běžela a admin získal určité zkušenosti.
Až by byl postup hotov, samozřejmě by se později přidaly další vychytávky, například: Samba - sdílení SHARE versus USER, atd.
Co taková malá firma (ordinace, advokátní kancelář, apod.) potřebuje?
Chtěl bych zopakovat, že by se neměly dublovat existující návody na webu, kterých je dost (díky za návody od
Zdeňka Burdy), spíš by šlo o základní kuchařku pro člověka, který se v celkové problematice příslušné služby neumí orientovat (složité návody, vhodné pro velkou organizaci jej zastraší), ale má zájem (něco jako vezmete deset deka mouky a čtvrt kila másla ). Nejdříve základní nastavení, aby to fungovalo, pak eventuálně odkaz na net pro sofistikovanější nastavení, jakmile ten "admin amatér" pochopí principy.
Pokud tento nápad připadá někomu zbytečný, omlouvám se za zdržení. Ale ve své praxi se s těmito případy setkávám, moji známí se bojí do Linuxu jít, i když jsou ve Windows relativně uživatelsky zběhlí, když si uvědomím, kolik platí za licence, je to škoda. Pokud budou vědět, že mají srozumitelný návod na zprovoznění svých (základních a v podstatě málo náročných) služeb, snáž se do toho pustí.
Tiskni
Sdílej:
Vyjadřuji pro tuto myšlenku plnou podporu.
Může to být, ač se na to někdo dívá jinak, velmi přínosné. Jsou dvě skupiny začátečníků:
Uvedu jednoduchý příklad. Před X lety jsem byl na školení, které pořádal můj zaměstnavatel, které se týkalo Windowsích domén. Ty informace, jak stvořit PDC na WinNT, mi sice byly k ničemu, ale zjistil jsem, k čemu je to dobré, jak to funguje v praxi, co to umí, co mám od toho očekávat, měl jsem možnost si to ošahat. Potom už nebyl problém najít pro to využití a zprovoznit to pod Sambou.
Návod Step-by-step umožní člověku, který má zájem, vyzkoušet a osahat si problematiku, která ho zajímá. Potom, když už chápe základ, si může prostudovat odbornější články a informace a realizovat to v praxi