Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jeden můj přítel, skutečně dobrý terapeut má takovou větičku, kterou velmi často říká svým klientům. "Láska je víc než pravda". Před lety, kdy jsem to slyšel poprvé byl jsem ochoten to považovat za jednu z těch rádoby hlubokomyslných sentencí, jakých jsem slyšel v životě stovky. Dnes vím, že je za tím hluboká zkušenost člověka, který dlouhá léta pracoval v manželské poradně a měl obrovskou zkušenost s partnerskou komunikací. Sám dnes se zabývám výukou asertivity a komunikace a jsem si vědom toho, jak mnoho mě tato věta ovlivnila.
Velmi často ke mě přicházejí lidé, kteří mají velký zájem pokračovat ve svém vztahu, ale díky trvání na požadavku "pravdy" se nemohou domluvit. Což je nakonec proti nim v celém důsledku. Stále a stále jim musím opakovat aby se nesnažili zvítězit a pokořit toho druhého svým požadavkem na uznání té jejich "pravdy".
Málokdy si uvědomují, že označit něco nebo někoho za hloupé, špatné, krásné atd není kritika a pravda, ale pouze vlastní hodnocení, které pravdou nemá co dělat. Mimochodem, hodnocení není názor. Hodnocení je projevem pýchy, která má demonstrovat naši převahu nad těmi druhými. Takže v konečném důsledku se hodnocení stává velmi často urážkou.
Hodnotící lidé nejsou schopni pochopit, že trvání na požadavku uznání pravdy a hodnocení je v konečném důsledku ani k lásce ani ke sblížení nevede. Vede pouze k vítězství, které nakonec přináší porážené straně jen a jen hořkost, vyvolává pokus a revanš a kolo "Zákona a pravdy" se roztáčí víc a víc.
Jediný výsledek je vždy to, že obě strany nedosáhnou nikdy víc než toho, že jedna má pocit zadostiučinění, druhá ponížení a pokud jsou dostatečně odolní , tak se rozjede další kolo hry na "pravdu a vítězství". Až do úplného zhroucení všech účastníků. Někdy tyto hry trvají celá léta a nechávají za sebou jen spoušť a zkázu.
To čemu se dá říkat nezpochybnitelná pravda se odehrává v rovině emocí. To co člověk prožívá je tou naprosto nezpochybnitelnou pravdou, protože to co prožíváme se v nás odehrává jako emoce, je reakcí organismu na vnější podněty, které nezměníme. Dějí se bez ohledu na naší mravnost, politické nebo náboženské přesvědčení, věk a postavení ve společnosti.
Emoce můžeme ventilovat, sdělovat je přijatelnou formou pro jiné lidi, můžeme je prožít ale je to jen a jen o nás, o našem prožívání a vidění světa, které je naše. Je takové jaké je a právě i když je pravdivé v tom smyslu prožívání je zároveň omezené v tom smyslu prožívání. A není závazné pro jiné lidi.
Nejbezpečnější způsob komunikace je asi ten že lidé mluví o svých emocích. Mluví o své radosti, potěšení, strachu , nejistotě, lhostejnosti či hnusu. Pokud tak činí, mluví o pravdě, sdělují li tuto pravdu přijatelným tónem pro druhé docházejí dříve nebo později sluchu a porozumění. T Trvají-li-li na tom, že jsou nositeli pravdy ocitají se často v izolaci. Pak buď změní svůj způsob komunikace a nebo se dostávají do velmi vážných osobních potíží.
Moje zkušenost je jedna. Pokud jsem v životě dosáhnul jakéhosi vítěství a z mého hlediska zadostiučinění, většinou jsem se svojí pravdou zůstal osamocen. A nebylo to nijak příjemné. A nakonec od toho samotného autora. "Laskavá pravda, pravdivá láska". Autorem obou těch vět je můj přítel Jan Lutera.
Tiskni
Sdílej:
Mně zase říká dost plakát, reklama, na "pánské zboží" s textem "nebojuj, ale miluj", přijde mi s tím vyzněním docela podobná.
Jedna kamarádka zase říkala "žij a nech žít" - to je přece pěkné, když se to domyslí do důsledku.
To znam jako "oko za oko a stát je mrtvý".
Za trest vám dnes již neřeknu nic o ježkovi, vy nehodní chlapci!
Omlouvám se autorovi blogu, v co se to zvrhlo. Prostě jsou Češi "smějící se bestie", jak zjistili i Němci, a to při povodních
Pokud jsem v životě dosáhnul jakéhosi vítěství a z mého hlediska zadostiučinění, většinou jsem se svojí pravdou zůstal osamocen. A nebylo to nijak příjemné.
Zase mi to připomíná Celestýnské proroctví, boj o energii. Případně to, že je potřeba při maximalizaci zisku stále spolupracovat - viz Čistá duše.