Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
ctorrent
byl nejlepší ale teď už je dávno mrtvý...
rtorrent
a transmission
. No a pak jsou tady ty další jako ktorrent až k těm obyčejným jako bittorent a azureus.Zbytek se doučím postupně. Jo jo.Mě spíš děsí tohle, ono se taky může stát, že zbytek už se nedoučítě nikdy - obzvláště v případě torrentu. :-p
Ono mi to, ale zas až tak lehko nešlo. Vlastně celý onen princip jsem více pochopil až po nalezení prostinkého parametru, který se dopíše. ktorrent file.torrent A pak už to jede. Jak to začlo stahovat už jsem věděl, že mám vyhráno. Zbytek se doučím postupně.Stejnou službu udělá spuštění ktorrentu jen tak a otevření toho souboru z Soubor -> Otevřít. Eventuelně pokud máš k dispozici odkaz na ten .torrent soubor z prohlížeče, tak si můžeš ulehčit práci tím, že dáš Soubor -> Vložit URL torrentu. URL se automaticky zkopíruje ze schránky, pokud tam je. Ktorrent si potom zvolený .torrent soubor stáhne sám a uloží do /tmp - má to tu výhodu, že to člověk nemusí promazávat.
Pro woknaře. Pidgin je něco jako ICQ, ale jinak vypadá a má malinko jiné ovládání a používá se v Unixových a Linuxových systémech. Na Abíčku samosebou všichni vědí o co jde.
Pro linuxáky. Pidgin existuje i ve verzi pro Windows, ale na těch jej prakticky nikdo nepoužívá, neb pro Windows existuje (stejně jako u většiny desktopových aplikací) spousta lepších variant.
Zkrátka stejně jako "uživatel linuxu" != "uřvanej uhrovatej puberťák", tak "uživatel windows" != "nesvéprávnej omezenej klikač"...
Tiskni
Sdílej: