Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Nová dobrodružství Neználka a jeho kamarádů. Neználek, Knoflenka a Strakáček se s pomocí kouzelné hůlky vydají do Slunečního města. Jak už název napovídá, ve Slunečním městě je všechno dokonalé: stále svítí slunce, všechno funguje, všichni se na sebe usmívají, na každém kroku čekají noví přátelé, příjemná překvapení a spousta nejrůznějších vynálezů. Kniha, kterou podobně jako Neználkovy příhody, doprovodil veselými ilustracemi Jaromír Zápal je určena pro čtenáře od šesti let.Viz http://www1.vltava.cz/store/GoodsDetail.asp?sCGoodsID=SE01207750. Alespoň jsem se dozvěděl, kdo nakreslil původní ilustrace.
to by u me asi nefungovalo, protoze ten muj vi ze bych mu nic spatnyho neudelal, takze by se nebal. leda kdyby tam to kladivo polozil bracha, tomu by to urcite veril (ten do toho svyho triska aspon jednou za den)
Mě začal Ilja Muromec zajímat až teď. Vždycky jsem si myslel, že je to jen vymyšlená postava, ale v Kyjevě v tom podzemním kláštěře - Pečerská lavra, kde jsou Ti mrtví kněži, je jeden z nich Ilja Muromec (tedy pokud jsem dobře rozumněl - mluvili dost rychle). Zřejmě na základě jeho vzrůstu vznikla ta bylina, protože všichni ostatní měli vzrůst kolem 150 cm a on 170 cm. Působí tam jako obr.
Jeho život byl nějaký pohnutý. Byl zabitý - na ráně má položenou ruku. Nemůžu se ale zatím dobrat nějakých dalších informací. Ááááá tak se podařilo. Napadlo mě podívat se do ruské Wikipedie. Mrkněte sem: http://en.wikipedia.org/wiki/Ilya_Muromets a přepněte se na ruský. Tam je to víc popsáno a je tam i obrázek . Musím si to ještě pořádně pročíst.
Tiskni
Sdílej: