Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Další zkušenosti a zajímavosti, či třeba pár blbostí, co jsem za těch pár měsíců zase posbíral. Avidemux už sice mam zprovozněnej, ale až příště budu hledat, ať si poradim, třeba. Stejně tak ať má Milá inspiraci, jak na nahrávání z televize. Plus pár poznámek. (Sbírám si zajímavé věci a až jich je dost, tak si je zveřejním, čili jsou tu i takové odkazy, jež už mi nejsou moc dobře uložené v paměti.)
Jak na instalování
Jak na přehrávání wmv ve firefixu - plugin, odkaz z roota
Jak na změnu verze gcc, když je třeba
Jak na nahrávání tv přes xawd
Parametry pro nahrávání tv od hodně dobrého kováře
proti mýtům - další odkaz z roota
Něco pro začátek o LFS
Další, kdo řeší dvb-t a phillips saa713* v linuxu
Přepínání klávesnice v MDV2006
Kompletní instalace Quantianu obsahuje: 404.149 souborů, 34.993 adresářů a to je celkem 6.953.640.945 bytů (6,5GB)
mount /tmp/spc-wrk.iso /mnt/cdrom2 -o loop
zařízeni: MATSHITA DVD-RAM UJ-830Sx /dev/hdc 660 colin,cdrom cdrdao 1.2.0 /usr/bin/cdrdao 0755 root, root cdrecord 2.1.1a03 /usr/bin/cdrecord 0755 root, root
Tiskni
Sdílej:
I proto to píšu, takové ty obecné věci, co každý jednou vyřeší a jsou pro něj časem moc jednoduché, ty začátečník ocení.
Teďka s noťasem už řešim všechno v linuxu, čili rychlost získávání zkušeností snad bude vyšší a taky už jsem přešel na vyhledávání (zadam chybovou hlášku a dost často najdu relevantní odpověď velice rychle) = takovéto jednorázové tipy mi už moc neříkají.
zadam chybovou hlášku a dost často najdu relevantní odpověď velice rychleJo jo, na to jsem taky už před nějakou dobou přišel. Chtělo to sice občas prohlídnout třeba až třetí i čtvrtou stránku googlu, kde se často řešení nalézalo, ale skoro vždycky jsem odpověď našel.
Na ftp.fi.muni.cz jsem objevil HOWTO a tak sosam.
V Kmailu mam nějaký kanály, tak mam co studovat. Dost dlouho to je, co jsem si jich nevšim.
Akce Příkaz Použití Vypnutí systému shutdown shutdown –h now Restart reboot reboot (init 6) Odhlášení logout logout Přepnutí uživatele su [user] su root Info o uživateli finger [user] finger tomas XWINDOW on startx XWINDOW off CTRL+ALT+backspace Probíhající procesy ps [volby] ps –au; ps –C apache Odstranění procesu kill PID kill 1250 Místo na disku df [parametry] df -h Nápověda man [příkaz] man ls Zobrazení cesty adresáře pwd Výpis adresáře ls [volby] [adresář] ls -alF |less ; ll strankovani vypisu more ll|more less ll|less Pohyb po stromu adresářů cd adresář cd /usr/tomas Vytvoření adresáře mkdir [dir] mkdir backup Smazání adresáře rmdir [dir] rmdir /usr/ghost Vytvoření souboru touch jméno_souboru touch text.txt Smazání souboru rm [volby] soubor rm /usr/tomas/graf.mod Přesun souboru mv [zdroj] [cíl] mv text.txt /usr/tomas Kopírování souboru cp [zdroj] [cíl] cp /usr/tomas/graf.mod /etc Výpis souboru more [file] more initab.cnf Hledání souboru find / -name passwd -print Hledani vyrazu grep vyraz soubor grep passwd /var/text.txt Vytvoření odkazu ln [volby] soubor odkaz link –s /etc/shadow hesla Připojení periférií mount [volby] ovladač adresář mount /dev/hdb /mnt Odpojení mount [volby] adresář mount /mnt Pripijeni Flash mount /dev/sda /mnt Nastaveni sitovky ifconfig ifconfig eth0 Vypnuti, zapnuti sitovky ifup ifdown Nastaveni HW sitovky ifconfig eth0 hw ether 00:00:00:00:00:01 kontrola bezicich sitovych sluzeb netstat -natup Sluzby pri startu serveru ntsysv musi byt balicek nastaveni site netstat musi byt balicek brana route print ip route ls musi byt defaultni brana!!!! default via 192.168.1.1 dev eth0 dotazovani na balicek rpm -qa instalace balicku RPM rpm -ivh balicek odstraneni balicku rpm -e balicek