Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
sed -i.older 's/^cdrom/# &/' /etc/apt/sources.list
's/^cdrom/# &/'
The replacement may contain the special character & to refer to that portion of the pattern space which matchedpripadne to muze byt treba takto:
sed -i.older '/^deb cdrom/s/^/# /' /etc/apt/sources.listtedy: na miste zmen (a udelej puvodniho zalohu s priponou older), pouze pokud radek zacina 'deb cdrom', tak na zacatek radku pridej '# '
deb cdrom:[Debian GNU/Linux 9.8.0 _testing_ - Official amd64 NETINST 20190216-11:59]/ testing main
NEEEEE to nemozes mozes si poskodit system!!1system sa poskodi tak ci tak (ved je to konieckoncov linux) Ale uznavam ze to s tym zakomentovanim ma nenapadlo a mas pravdu je to rychlejsie
grep -v cdrom
alebo by som to odklikal cez synaptic.
Teda, tak by som to poradil. Sám by som si počas inštalácie zapol internet aby takáto situácia nenastala. Ale ako cviko na spracovanie textu cez podmienky je to dobré. Len zbytočne prácne.
grep -v '^deb cdrom'nicmene stejne bys narazil na to, ze tak si to grepnes do terminalu, nebo jineho souboru ale ne to zdrojoveho, takze do 3rd file kterej pak presunout do zdrojoveho, ale proc to delat takto komplikovane, kdyz to jde pres ten sed rovnou
ten zdroj se tam jakoby přidá jenom když se instaluje z těch jejich obrazů dvdček ne?? noa nemělo by to jako správně vzit hnedka další zdroj vpořadí v sources.list když první selže?? :O :O :O :O
Tiskni
Sdílej: