Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Konfigurace OpenVPN jako klient/server s certifikátem chráněným heslem.
Nejprve nainstalujeme potřebné balíčky.
apt-get install openvpn liblzo1 liblzo2-2
Certifikáty:
Zkopírujeme si skripty pro tvorbu certifikátů.
cp -R /usr/share/doc/openvpn/examples/easy-rsa/ /etc/openvpn
Nastavíme přístupová práva pouze pro roota.
chmod 0700 /etc/openvpn/easy-rsa
Nastavíme si proměnné pro vytváření certifikátů.
vim /etc/openvpn/easy-rsa/vars export KEY_SIZE=2048 export KEY_COUNTRY=CZ export KEY_PROVINCE="Czech Republic" export KEY_CITY="City" export KEY_ORG="OpenVPN-company" export KEY_EMAIL="vpn@domain.com"
Aktivace proměnných.
cd /etc/openvpn/easy-rsa . ./vars
Vymazání všech klíčů z adresáře ./keys.
./clean-all
Vytvoření certifikační autority.
./build-ca
Country Name (2 letter code) [CZ]: State or Province Name (full name) [Czech Republic]: Locality Name (eg, city) [City]: Organization Name (eg, company) [OpenVPN-company]: Organizational Unit Name (eg, section) []:company Team Common Name (eg, your name or your server's hostname) []:domain.com Email Address [vpn@domain.com]:
Vytvoření certifikátu a privátního klíče pro server.
./build-key-server server
Country Name (2 letter code) [CZ]: State or Province Name (full name) [Czech Republic]: Locality Name (eg, city) [City]: Organization Name (eg, company) [OpenVPN-company]: Organizational Unit Name (eg, section) []:company Team Common Name (eg, your name or your server's hostname) []:domain.com Email Address [vpn@domain.com]: Please enter the following 'extra' attributes to be sent with your certificate request A challenge password []: An optional company name []:
Vytvoření klientského certifikátu chráněného heslem. Soubory client1.crt, client1.csr, client1.key, ca.crt z adresáře ./keys nakopírujeme bezpečnou formou do /etc/openvpn na klienta.
./build-key-pass client1 ./build-key-pass client2 ...
Enter PEM pass phrase: password Verifying - Enter PEM pass phrase: again password Country Name (2 letter code) [CZ]: State or Province Name (full name) [Czech Republic]: Locality Name (eg, city) [City]: Organization Name (eg, company) [OpenVPN-company]: Organizational Unit Name (eg, section) []:company Team Common Name (eg, your name or your server's hostname) []:domain.com Email Address [vpn@domain.com]: Please enter the following 'extra' attributes to be sent with your certificate request A challenge password []: An optional company name []:
Vytvoření Diffie Hellman parametrů.
./build-dh
Kopírování z ./keys do /etc/openvpn a nastavení přístupových práv pouze na roota. (na straně serveru)
cp /etc/openvpn/easy-rsa/keys/{ca.crt,server.crt,server.key,dh2048.pem} /etc/openvpn chmod 600 /etc/openvpn/{ca.crt,server.crt,server.key,dh2048.pem} /etc/openvpn
Konfigurace pro server:
vim /etc/openvpn/vpn_server.conf
# server mode server # tls jako server tls-server # port, 1194 = default port 1194 # protokol, tcp/udp proto tcp-server # nastavi zarizeni dev tap0 # adresa serveru ifconfig 10.0.1.100 255.255.255.0 # rozsah adres pro klienty ifconfig-pool 10.0.1.1 10.0.1.20 255.255.255.0 # soucasne prihlaseni vice klientu duplicate-cn # certifikat certifikacni autority ca /etc/openvpn/ca.crt # certifikat serveru cert /etc/openvpn/server.crt # klic serveru key /etc/openvpn/server.key # parametry pro Diffie-Hellman protokol dh /etc/openvpn/dh2048.pem # logy serveru log-append /var/log/openvpn.log # status serveru status /var/run/vpn.status 10 # uzivatel pod kterym bezi server user nobody # skupina pod kterou bezi server group nogroup # udrzuje spojeni nazivu, 10 (ping) a 120 (ping-restart) keepalive 10 120 # komprese prenasenych dat comp-lzo # ukecanost serveru verb 3
Konfigurace pro klienta:
vim /etc/openvpn/vpn_client.conf
# server ke kteremu se pripojujeme remote domain.com # tls jako klient tls-client # port, 1194 = default port 1194 # protokol, tcp/udp proto tcp-client # nastaveni zarizeni dev tap # povoluje stazeni konfigurace ze severu pull # certifikat certifikacni autority ca ca.crt # certifikat klienta cert client1.crt # certifikat klienta key client1.key # uzivatel pod kterym bezi klient user nobody # skupina pod kterou bezi klient group nogroup # opakovani radku v logu mute 10 # logy klienta log-append /var/log/openvpn.log # status klienta status /var/run/vpn.status 10 # komprese prenasenych dat comp-lzo # ukecanost klienta verb 3
Testování:
Spustíme daemony OpenVPN na serveru a na klientovi.
/etc/init.d/openvpn start
Takto by měl vypadat start na straně serveru.
Starting virtual private network daemon: vpn_server(OK).
Na straně klienta po zadání správného hesla.
Starting virtual private network daemon: vpn_clientEnter Private Key Password: (OK).
Test spojení
ping 192.168.100.1
Tiskni
Sdílej:
/var/log/openvpn.log
na klientu se obevovala dve varovani
WARNING: you are using user/group/chroot without persist-key/persist-tun -- this may cause restarts to fail WARNING: No server certificate verification method has been enabled. See http://openvpn.net/howto.html#mitm for more info.Podle navodu zde a zde, je resenim pridat do
/etc/openvpn/vpn_client.conf
na klientu tyto tri radky
persist-key persist-tun ns-cert-type server
Koukam na to, ze v konfiguraci serveru se odkazuje parametrem dh na nejaky soubor *.pem. K cemu to tam je? Nemusi byt byt totez i v konfiguraci klienta?