V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Právě jsem si trochu vyzkoušel známé příkazy diff
a patch
pěkně v praxi. Jak jednoduše na to, tak aby to opravdu fungovalo?
Jednoduše řečeno, diff
zkoumá rozdíly s souborech (difference) a patch
provádí na základě těchto rozdílů záplatu (patch). Nejčastěji se s tím setkáme u patchů do jádra, nebo do jiných programů, ale dá se to dobře využít téměř na jakékoli textové soubory, které se hodně mění a my o tom chceme mít přehled.
[pozadí] Mám tu lokalizaci jednoho známého publikačního systému (ano je Wordpress) a chci do ní aplikovat nové bezpečnostní záplaty. Před nějakým časem jsem ručně mergoval změny mezi verzí 1.5 a 1.5.1 do 1.5-cz za vzniku 1.5.1-cz. Možná to zní složitě, ale je to tak. A je to pracné. Tady moc patch a diff použít nešel, ale možná, že by mi ušetřil trochu práce. Jenže než jsem stihnul vydat 1.5.1-cz, objevily se bezpečností updaty - 1.5.1.1 a 1.5.1.2. Tentokrát jsem se rozhodl použít patch.[/pozadí]
Takže cílem bylo zanést změny mezi 1.5.1 a 1.5.1.2 do 1.5.1-cz za vzniku 1.5.1.2-cz. Ok? Nejdřív si tedy uděláme diff mezi 1.5.1 a 1.5.1.2:
wordpress$ diff -ruN 1.5.1 1.5.1.2 > 1.5.1.2.diff
Parametry: -r
= rekurzivně prohledá podadresáře. -u
= unified format, a defaultní počet (3) okolních řádků (jako kontext). -N
= neexistující soubory bereme jako prázdné.
Poté si zkopírujeme 1.5.1-cz do 1.5.1.2-cz a přesuneme se tam. Pak provedeme samotný patch:
1.5.1.2-cz$ patch -p1 --verbose < ../1.5.1.2.diff &> ../patch.log
Parametry: -p1
= počet lomítek na začátku, které se uříznou. --verbose
= ukecaný výstup. Ještě pro testování můžeme použít --dry-run
= neprovádět akci doopravdy, jen ukázat, co to udělá.
Patch načítá ze standardního vstupu, proto <
. Jinak můžeme použít rouru, máme-li diff soubor komprimovaný: bzcat neco.diff | patch -p1
. Nakonec si oba výstupy šoupnem do souboru patch.log
pomocí &>
.
Tím se provede sloučení změn, neboli merge. Občas se však vyskytnou kolize, které sám patch neumí vyřešit a nechá to na nás. Dá nám to alespoň vědět podobnými hláškami:
Hunk #1 FAILED at 2.
1 out of 1 hunk FAILED -- saving rejects to file wp-content/themes/default/header.php.rej
Zanechá nám ještě soubory *.rej
(jako rejected), kde se dozvíme, s čím si patch neví rady a co musíme sloučit ručně.
Pokud máte rádi trochu pohodlnější práci (nemyslím zrovna hromadné zpracování pomocí automatických skriptů), zkuste KDiff3, což je velice povedený program, který umí hodně, pokud jde o diffování a patchování v grafickém prostředí.
To by k jednoduchému příkladu použití patche a diffu snad stačilo. Více informací a příkladů použití najdete jako obvykle v manuálech, howto a jiných článcích. Možná tu mám někde chybu(y), tak se nehňevejte.
Odkazy:
man diff
man patch
Tiskni
Sdílej: