Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Takže v czechcomputeru byli moc hodní a poslali mi druhej den HP nx7400 s Core solo (díky všem za rady, hlavně tomu co mi ho pak nakonec doporučil). Říkal jsem si že toho budu asi dost řešit, ale opak byl pravdou. Nahodil jsem Edgy.
Takže první dojmy z HP nx7400 a Core solo jsou vynikající. Absolutně tuhý kloubky, super zvuk repráčků, perfektní konstrukce a rozmíštění portu. Lesklej display je všelijakej, ale nebude to tak hrozný. Výdrž jsem nezkoušel teď nabíjím, ale updatuju tak za týden, aby to bylo objektivní. Práce s klávesnicí je lepší jak na mym Umaxu a ten je jednou z nej klávesnic co jsem měl v ruce. Touchpad je o zvyku a o nastavení, takže hodnotím jako normální touchpad.
A teď to hlavní... podpora v linuxu. Včera tu někdo psal o zklamání z Edgyho, a protože i připsal, že tam má podporovat nový book věci, tak jsem ho nahodil s tím, že budu aktualizovat každej den a nějak to snad bude fungovat. Jede mi všechno krom wifi včetně tlačítek pro hlasitost. Tlačítka s baterkou a nějaký na F3,F4 nejedou, ale to není tragédie. Edgy rozpoznalo že jde o booka a rozchodilo to i věci jako SpeedStep. Až na tu wifi jede vše hned po instalaci a nemůžu si na nic stěžovat. Wifi patrně nahodím přes ndiswrapper.
Edgy není vůbec zklamání. Default vzhled KDE mi připadal mnohem lepší jak předtím. Je takovej decentnější a nedělá ostudu. Bootování je možná o žďibíček rychlejší, ale zase je problém s framebufferem u widescreenu (nic hroznýho, parametr vga to snad spraví). Akcelerace mi jela hned z kraje. Xka naběhli do správného rozlišení. V default instalaci už snad pujde i kompilovat (rozuměj make i gcc je přítomno). O dalších věcech se pokusím napsat do dalšího blogpostu kde až budu mít trochu zkušeností. Zatím jsem velice potěšen.
Tiskni
Sdílej:
super zvuk repráčků
A to si ještě určitě neslyšel, jak to hraje pod windows (asi tak 5x líp než s alsou)...
Jak v tom vůbec může být rozdíl?
Kde soudruzi z alsy udělali chybu ti bohužel nepovím, ale věř, že když ten rozdíl v kvalitě (a maximální intenzitě) zvuku poznám já, tak je skutečně markantní...