Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Zákládám metalovou kapelu něco ve stylu KoRn a protože naše finanční prostředky jsou (zatím) vcelku omezené, snažím se přijít na to, jak mít za málo pěnez hodně muziky=))
Jsou nás 2x kytaristi (ich), zpěvačka, zpěvák, bubeník, provizorní basák, DJ (ich,mám již nějaké zkušenosti). Zatím společně sháníme zkušebnu, to jest největší problém Nevím kdy a jak budeme moci hrát v zařízené zkušebně s aparaturou, ale jisté je to, že plně nasadím Linux na studiový počítač. Co by se asi stalo, kdybysme nahráli nějakou pecku na woknech a přijeli softwaroví fízlové? Začal jsem hledat software pro registrované (naštěstí) Windows 98, ale mezi freewary jsem objevil jen pár kousků přes které by těžko šlo něco rozumného "namixovat". Jen tak si jednou po nocích brouzdám po internetu, hledajíc zajímavé prográmky pro audio (konkrétně pro příjem internetového streamu/rádia a jeho nahrávání), narazil jsem na několik stovek zajímavých a dobře propracovaných programů pro hudebníky. Sekl jsem se údivem, nikdy jsem ani netušil že pro Linux existuje takové množství aplikací šitých na míru. Sice jsem předtím používal Audacity a věděl jsem o provedení pro Linux. Hurrá!
Na náš budoucí počítač (PIII) příjde s největší pravděpodobností distribuce Fedora Core 5, kterou vyladím pro nejlepší výkon. KDE bude samozřejmostí, vždyť skoro všechny programy jsou pro KDE programované (nebo se mýlím?). Jako primární nahrávací program použiji asi Audacity, no to se ještě uvidí[jsem typ vizuální:], nevím jak na tom je v Linuxu se stabilitou (špatné zkušenosti z Win).
MUSÍTE NAVŠTÍVIT: KDE-Apps.org, LinuxSoft.cz
Pokud tu má někdo za cíl tvorbu hudby na Linuxu, nechť se mu daří!
Tiskni
Sdílej:
Vetsine lidi to staci, ale hudebnikovi moc ne.chtěl jsi říct "... ale snobovi moc ne."