Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Zákládám metalovou kapelu něco ve stylu KoRn a protože naše finanční prostředky jsou (zatím) vcelku omezené, snažím se přijít na to, jak mít za málo pěnez hodně muziky=))
Jsou nás 2x kytaristi (ich), zpěvačka, zpěvák, bubeník, provizorní basák, DJ (ich,mám již nějaké zkušenosti). Zatím společně sháníme zkušebnu, to jest největší problém Nevím kdy a jak budeme moci hrát v zařízené zkušebně s aparaturou, ale jisté je to, že plně nasadím Linux na studiový počítač. Co by se asi stalo, kdybysme nahráli nějakou pecku na woknech a přijeli softwaroví fízlové? Začal jsem hledat software pro registrované (naštěstí) Windows 98, ale mezi freewary jsem objevil jen pár kousků přes které by těžko šlo něco rozumného "namixovat". Jen tak si jednou po nocích brouzdám po internetu, hledajíc zajímavé prográmky pro audio (konkrétně pro příjem internetového streamu/rádia a jeho nahrávání), narazil jsem na několik stovek zajímavých a dobře propracovaných programů pro hudebníky. Sekl jsem se údivem, nikdy jsem ani netušil že pro Linux existuje takové množství aplikací šitých na míru. Sice jsem předtím používal Audacity a věděl jsem o provedení pro Linux. Hurrá!
Na náš budoucí počítač (PIII) příjde s největší pravděpodobností distribuce Fedora Core 5, kterou vyladím pro nejlepší výkon. KDE bude samozřejmostí, vždyť skoro všechny programy jsou pro KDE programované (nebo se mýlím?). Jako primární nahrávací program použiji asi Audacity, no to se ještě uvidí[jsem typ vizuální:], nevím jak na tom je v Linuxu se stabilitou (špatné zkušenosti z Win).
MUSÍTE NAVŠTÍVIT: KDE-Apps.org, LinuxSoft.cz
Pokud tu má někdo za cíl tvorbu hudby na Linuxu, nechť se mu daří!
Tiskni
Sdílej:
Vetsine lidi to staci, ale hudebnikovi moc ne.chtěl jsi říct "... ale snobovi moc ne."