Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Tak jsem resizoval. Měl jsem sda6 (15GiB ext2), sda7 (15GiB - nepoužívané), sda8 (nevím kolik,ale málo - SWAP. Na sda6 docházelo místo a tak jsem to chtěl sloučit se sda7, protože už jsem ji nepoužíval.
Vzal jsem live CD Ubuntu 5.10, vybral jsem si distro s GNOME, abych mohl použít Gparted, raději tuhle citlivou záležitost udělám v grafice, abych viděl rozdělení disku a po úpravě a následné kontrole dal "Udělej to!". Možná by si někdo byl jistější v grafice, ale já ne;)
Tak jsem si pustil Gparted a všiml si, že sda8 (swap) je zamčené. Hm. To znamená, že žádný oddíl před tím, nebudu moct smáznout, nemohlo by se to přečíslovat. OK, předělal jsem sda7 na swap a zmenšil velikost na 500MiB. Volné místo jsem dal před oddíl a následně ho přidal k sda6. Alespoň mi zůstane původní rozdělení disku, pak si přehodím swap na sda7 a sda8 si budu moct za běhu smáznout.
Dal jsem programu příkaz k provedení a jal se na jiné ploše hrát Mahjong. Po jedné hře bylo vše hotové a tak jsem restartoval. Trošku divné mi přišlo, že připojené místo se mi nezapočetlo jako volné. Hmm. Ještě jsem neměnil /etc/fstab, chtěl jsem zkusit, jestli se s tím systém popere. Nepopral. Nabootoval jsem slax a změnil /etc/fstab, zatím jsem pouze zakomentoval sda7. Systém naběhl.
Vše proběhlo ralitivně v pořádku, data jsou, kde mají být, ale systém mi neukazuje volné místo na disku:( Čím to zkontrolovat - dát do pořádku?
cfdisk ukazuje velikost 30GiB, ale df ukazuje 15GiB... Jdu zkoumat dál, co s tím..
Opět boot do Slaxu. Resize2fs to jistí. Stačí zadat správnou cestu. Ale prvně umount /dev/sda6
, poté zadat resize2fs -f -p /dev/sda6
, pokud bych chtěl nějakou přesnou velikost, stačí zadat nakonec nějaký číslo +: M - mega; G - giga; K - kilo (to budou asi nejpouzivanejsi). Bez té velikosti to dá maximum. -p ukáže průběh v procentech, -f je force. Natáhne to fs na celou partition. Super!
Tiskni
Sdílej: