Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Programů se píše a vyvíjí spousta. Zvláště v branži OpenSource. A zvláště tam, kde nejde v první řadě o komerční prodej produktů, se číslují verze zajímavým způsobem. Určitě jste si toho už všimli.
Takový IT-technologiemi a zvyklostmi nezatížený člověk mívá své problémy i s několika čísly najednou, proto se vymýšlejí snadno zapamatovatelné (jen kdyby jich nebylo tolik tolik stejných!) názvy jako SuperAgent 007, SuperHyperGigaMega XXL a podobně, jejichž sympatičtější odrůdou - alespoň pro ty z nás, kteří umí jakžtakž anglicky - jsou Hoary, Breezy Badger, Wombat atakpodobně. Víte, že jedna verze OpenOffice.org se jmenovala dokonce Praha (Prague)?
Zmatek se tím ovšem zdaleka neodstranil, neboť střídají-li se tato nápaditá pojmenování rychleji než obyčejní lidé stačí nové verze instalovat (pokrok nezastavíš), efekt zapamatovatelnosti se stírá. Raději se tedy vrátím k oblíbenějšímu číslování.
Zde můžeme rozlišit číslování megalomanská, jejichž cílem je za co nejkratší dobu vyprodukovat co nejvyšší číslo: taková začínají nejlépe rovnou číslem 1 i pro verze testovací a doufají v nekonečně narůstající aritmetickou řadu. Opakem jsou číslování skromňoučká: autor nesměle začne s 0.0.1
- a to nikoliv pro první náčrt, ale pro první verzi, kterou se odhodlá vystavit světovému obdivu, případně k testování dobrovolnými hazardéry. Ti se pak všichni těší na aspoň po roce a půl vydanou verzi 0.0.2
s kompletně přepsanými zdrojovými kódy a nadšeně hltají autorův příslib, že na léto (letošní) plánuje 0.0.2.1
s několika extra funkcemi navíc.
Hezký je třeba příklad aplikace zvane wine
, která po mnoha letech stále nedospěla ani k jedničce. Posledně pojmenované produkty také nezřídka dávají zabrat lidskému smyslu pro hierarchické číselné řady, a tak nezřídka mate, že se v jednom řádu vydané verze nevejdou do desítky, a tak je 0.9.9.4 hodne pozadu za 0.9.24.4 - ač to nevycvičenému oku na první pohled nepřipadá.
Život je boj a nemá asi cenu stavět násilně džungli do latě; stejně tak může vypadat logicky, že dokud se autor či autoři za své dítko stydí, prezentují je navenek jako verzi nultou... nicméně...
... nicméně i tento chaos vznikl asi původně ze snahy zavádět jasná, pokud možno standardizovaná a tudíž na první pohled čitelná označení, že ano? Týkají se hlavně zpětné kompatibility, nových funkcí a tak podobně. Nevím jak vám, ale mně připadá, že spousta projektů v tomto směru na logiku tak nějak kašle :)
PS. Tento zápis je čistá grafománie zaviněná touhou oddalovat dnes ráno určité jiné činnosti jak to jen jde. Zapříčiněn byl bezprostředně jednou zprávičkou a pohledem na stránku jednoho projektu, kde jsem se dočetl o plánech označení "nové verze:
0.9.14 (Ke dni 24.12.2005.) Toto ještě není slibovaná nová verze, ale jen aktualizace a drobná oprava. Uvedení novější verze (0.10.0?) bude pravděpodobně trvat delší dobu než jsem si myslel. Program je téměř kompletně přepisován. Nová verze bude mít například jádro programu oddělené od rozhraní, což by mělo umožnit vývojářům naprogramovat 'myšoidní' GUI.
No řekněte, nezasloužil by ten skok verze minimálně 0.20
?
Tiskni
Sdílej:
ver
, testovano na neake alfa-verzi.