abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    23.6. 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.6. 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    23.6. 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    22.6. 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    22.6. 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1978 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    11.3.2012 10:14 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem (konečně) (z)kompiloval jádro
    Pokud používáte abs, tak konfiguraci distribučního jádra lze najít v /var/abs/core/linux/config nebo /var/abs/core/linux/config.x86_64.

    Případně můžete zkusit /proc/config.gz (ale nevím, jestli má Arch tuhle volbu zapnutou).

    11.3.2012 10:21 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem (konečně) (z)kompiloval jádro

    Díky za doplnění. Má ji zapnutou.

    11.3.2012 10:36 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem (konečně) (z)kompiloval jádro
    Ona je to hodně užitečná funkce hlavně když zkoušíte víc různých jader a potřebujete zkontrolovat konfiguraci toho, které zrovna běží.
    11.3.2012 12:38 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem (konečně) (z)kompiloval jádro
    Ono dneska ještě jde používat jádro bez initramfs?
    11.3.2012 13:08 Radovan Garabík
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem (konečně) (z)kompiloval jádro
    Ono dneska ještě jde používat jádro bez initramfs?
    Áno, používam, všetky moje skompilované jadrá sú bez initramfs. Keď sa už jadro kompiluje na mieru daného hw, nemá význam použiť initramfs. A bez initramfs sa pracuje, keď treba nejako nečakane bootovať... (napr. sa poškodí filesystém alebo tak).
    11.3.2012 13:15 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem (konečně) (z)kompiloval jádro

    Ano, lze. Jenom člověk nejdůležitější věci musí zkompilovat přímo do jádra, a ne jako modul.

    11.3.2012 18:50 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem (konečně) (z)kompiloval jádro
    Přesněji řečeno, v jádře musí být ovladač pro zařízení, na kterém je root, ovladač příslušného souborového systému a nutná infrastruktura okolo (napr. podpora SCSI a SCSI disků u čehokoliv mimo starých (PATA) IDE ovladačů (/dev/hd*) nebo obecná popora MTD pro interní flash paměti), plus všechno to, co je tam v pčipadě initramdisk/initramfs verze (mimo popory initramdisk/initramfs). Jak se připojí root a nastartuje udev, jádro si zbytek zavede samo.
    11.3.2012 19:01 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem (konečně) (z)kompiloval jádro

    Díky!

    11.3.2012 19:09 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem (konečně) (z)kompiloval jádro
    …a pokud nemáte kořenový filesystém na softwarovém RAIDu, LVM, iSCSI nebo NFS, tak to při troše štěstí bude i stačit.
    11.3.2012 20:18 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem (konečně) (z)kompiloval jádro
    I u SW RAIDu to bude stačit, jen se musí pozapínat nutné volby a nastavit správně oblasti disku (u DOS-style rozdělení je to typ 0xFD), aby je jádro automaticky detekovalo a sestavilo RAID ještě před tím, než ho namountuje. Ten zbytek potřebuje pomoct z uživatelského prostoru, i když u NFS to za určitých okolností a v omezené míře jde i bez něj.
    11.3.2012 20:57 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem (konečně) (z)kompiloval jádro
    I u SW RAIDu to bude stačit, jen se musí pozapínat nutné volby a nastavit správně oblasti disku (u DOS-style rozdělení je to typ 0xFD), aby je jádro automaticky detekovalo a sestavilo RAID ještě před tím, než ho namountuje.

    Tahle autodetekce je taková loterie, že je-li to jen trochu možné, je lepší se jí vyhnout.

    11.3.2012 23:31 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem (konečně) (z)kompiloval jádro
    …a pokud nemáte kořenový filesystém na softwarovém RAIDu, LVM, iSCSI nebo NFS, tak to při troše štěstí bude i stačit.
    Asi tak. initramfs prostě znamená dobrou flexibilitu, ať už při nasazení některé z tebou zmíněných technologií, nebo při změně hardware.

    Nevěřím, že bez initramfs startuje systém nějak pozorovatelně rychlejc...
    Gilhad avatar 11.3.2012 16:32 Gilhad | skóre: 20 | blog: gilhadoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem (konečně) (z)kompiloval jádro
    Taky na vsech strojich, co mam pod palcem, jedu bez initramfs. Neni duvod ho pouzivat, kdyz HW na kterem to pobezi znam a je snadne pro nej ten kernel usit na miru. Zda se mi lepsi mit vse potrebne v jadru a vse nepotrebne nemit. Pocet modulu se u me da typicky spocist na prstech (vetsinou jedne ruky)
    Bedňa avatar 11.3.2012 16:43 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem (konečně) (z)kompiloval jádro
    Čas kompilácie? Inak pokiaľ niečo v konfigu hľadám aj tak nakoniec používam cat .config | grep -i embedded

    V Debiane & CO sa konfig ukľadá do boot vo formáte config-číslo.jadra
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    Marián Kyral avatar 11.3.2012 17:26 Marián Kyral | skóre: 29 | blog: Sem_Tam | Frýdek-Místek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem (konečně) (z)kompiloval jádro
    Díky, make gconfig a nconfig jsem neznal. Já většinou používám menuconfig. Ale nconfig vypadá lépe.
    11.3.2012 17:29 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem (konečně) (z)kompiloval jádro

    Rádo se stalo.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.