Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Tak som po dlhej dobe prišiel ku technickému problému. Ale po poriadku.
Začalo to narodením potomka a rozhodnutím manželky, že chceme videokameru. Rozhodnutie v poriadku, realizácia snáď dobrá, vybrali sme JVC GR-D270. Keď sa mi konečne podarí rozbehať všetko ako treba, pridám zápis do rubriky Hardware.
Ku kamere to však chce aj zabezpečiť komunikáciu s PC, tak som vybral firewire radič Kouwell 1582V. Prehrabal som diskusie, prehrabal som http://www.linux1394.org/ , skompiloval moduly jadra 2.6.11.12, nainštaloval knižnice a softy, a čakal kedy dorazí samotné železo. Btw. používam Slackware 10.0
Keď som konečne nabootoval aj s novým radičom, pekne natiahlo moduly ieee1394
a ohci1394
(a aj eth1394
). Vo vypise lspci
radič vidím, vyzerá to všetko v poriadku. Čo v poriadku asi nie je, je to, že sa nevytvorili žiadne zariadenia v /dev/
, čo sa mi pri udev ešte nestalo. Jednoducho nič. Pri zavedení modulov raw1394
, video1394
a dv1394
sa nestane nič, ak nerátam to, že sa naozaj zavedú a v logu sa objaví správa o inicializácii /dev/raw1394
, ktoré však neexistuje.
Ako postupovať ďalej? Teoreticky by to už malo všetko fungovať, ale nefunguje. Mám skúsiť vytvoriť všetky zariadenia ručne? Samotná karta je v poriadku, to som preveril.
Ak sa niekto s podobným problémom stretol, ocením každú radu.
Tiskni
Sdílej:
/dev/
. Skúsim, pokiaľ to bude fungovať, tak to nemusim riešiť ďalej, ale stačí mi vytvárať zariadenia v štartovacom skripte.
skompiloval moduly jadra 2.6.11.12, nainštaloval knižnice a softy, a čakal kedy dorazí samotné železo. Btw. používam Slackware 10.0Vzhledem k tomu, ze
/dev/raw1394
funguje s udev
az od jadra 2.6.12, tak...