Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Dnešním dnem jde do žhavého testu dlouho plánovaná nová funkce Abíčka - blogy. Jsou určeny pro dvě hlavní skupiny uživatelů. Za prvé pro zkušené uživatele, kteří chtějí publikovat své zkušenosti s Linuxem, různé rady a návody. Dosud měli možnost pouze jako autoři článků na hlavní stránce, což mnohé odrazovalo. Často mi chodily maily typu: rozběhal jsem XY, kam to mám napsat. Teď moje odpověď zní - pokud nechcete napsat článek, pak do svého blogu.
Druhou skupinou jsou začátečníci. Někteří si už teď dělali z diskusí své blogy . Mohou psát své pokroky s Linuxem a odkazovat se na/z diskusí. Myslím, že pak bude jednodušší jim radit, při odpovědi bude možné mrknout se na jejich blog a zjistit kontext. Co už umí, na čem uvízli, zda vyřešili staré problémy. Čtení jejich poznámek pak může být zajímavé i pro nás zkušenější uživatele, protože se budeme z jejich postesků lépe vcítit do jejich kůže. A v neposlední řadě, čtení blogů bývalých začátečníků může být poučné pro současné začátečníky. Najdou tak odpovědi na problémy, které je tíží a které se nám pokročilým zdají tak nepochopitelné.
Nicméně i když nespadáte do těchto skupin, blogy jsou zcela otevřené a můžete je vést na libovolné téma. Jen se držte pravidel slušného chování a zákonů této země.
V tuto chvíli jsem naimplementoval jen základní sadu funkcí blogů. Můžete blog vytvořit, přejmenovat, upravit vzhled, přidávat, upravovat či mazat zápisy, komentovat je a konečně procházet archiv. Yetiho učitě potěší hierarchická URL. Na druhou stranu spousta věcí chybí a budu je postupně přidávat. Jedná se namátkou o
Mějte prosím pochopení, pokud narazíte na nějakou chybu. V takovém případě mi ji prosím oznamte, jakmile budu mít čas, pokusím se ji odstranit. Podobně uvítám vaše tipy a náměty, jak blogy vylepšit. Věřím, že si blogy oblíbíte a napíšete spoustu zajímavého obsahu.
Tiskni
Sdílej: