Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Dnešním dnem jde do žhavého testu dlouho plánovaná nová funkce Abíčka - blogy. Jsou určeny pro dvě hlavní skupiny uživatelů. Za prvé pro zkušené uživatele, kteří chtějí publikovat své zkušenosti s Linuxem, různé rady a návody. Dosud měli možnost pouze jako autoři článků na hlavní stránce, což mnohé odrazovalo. Často mi chodily maily typu: rozběhal jsem XY, kam to mám napsat. Teď moje odpověď zní - pokud nechcete napsat článek, pak do svého blogu.
Druhou skupinou jsou začátečníci. Někteří si už teď dělali z diskusí své blogy . Mohou psát své pokroky s Linuxem a odkazovat se na/z diskusí. Myslím, že pak bude jednodušší jim radit, při odpovědi bude možné mrknout se na jejich blog a zjistit kontext. Co už umí, na čem uvízli, zda vyřešili staré problémy. Čtení jejich poznámek pak může být zajímavé i pro nás zkušenější uživatele, protože se budeme z jejich postesků lépe vcítit do jejich kůže. A v neposlední řadě, čtení blogů bývalých začátečníků může být poučné pro současné začátečníky. Najdou tak odpovědi na problémy, které je tíží a které se nám pokročilým zdají tak nepochopitelné.
Nicméně i když nespadáte do těchto skupin, blogy jsou zcela otevřené a můžete je vést na libovolné téma. Jen se držte pravidel slušného chování a zákonů této země.
V tuto chvíli jsem naimplementoval jen základní sadu funkcí blogů. Můžete blog vytvořit, přejmenovat, upravit vzhled, přidávat, upravovat či mazat zápisy, komentovat je a konečně procházet archiv. Yetiho učitě potěší hierarchická URL. Na druhou stranu spousta věcí chybí a budu je postupně přidávat. Jedná se namátkou o
Mějte prosím pochopení, pokud narazíte na nějakou chybu. V takovém případě mi ji prosím oznamte, jakmile budu mít čas, pokusím se ji odstranit. Podobně uvítám vaše tipy a náměty, jak blogy vylepšit. Věřím, že si blogy oblíbíte a napíšete spoustu zajímavého obsahu.
Tiskni
Sdílej: