Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Máme tu další víkendovou spršku změn. Novou funkcí je možnost odložit publikaci rozepsaných zápisů v blogu.
Kdybych nebyl líný, prohledal bych diskuse u blogů a našel, kdo tuto funkci žádal. Ve zkratce jde o možnost uložit si rozepsaný zápis, aniž by byl publikován. Zobrazí se pouze vám, odkaz na něj je v menu ve vašem v blogu. Zápis můžete libovolně editovat (či smazat) a až budete s jeho podobou spokojeni, prostě zvolíte tačítko Publikuj. Časem by se asi hodilo možnost určit čas, kdy jej má systém sám zveřejnit, jako to máme u článků a plánujeme u zpráviček.
Další menší změnou je jiný způsob výpisu aktuálních zápisů na titulní stránce. Díky dvousloupcovému formátování jsme mohli zdvojnásobit počet zápisů, po čemž hodně lidí volalo. Obětí se stalo jméno blogu, které jsem přesunul do tooltipu. Podle mně to tolik vadit nebude, většinou vás zajímá, co je nového a tak si jen přejetím myší ověříte autora nového zápisu. To je vlastně další změna, před tím jste viděli jen jméno blogu, teď je zde uvedena i přezdívka či jméno autora. Takže už nemusíte hádat, komu daný blog patří.
Velkou změnou je striktní kontrola validity a bezpečnosti HTML. Důvodem byl páteční incident uraženého uživatele, takže komu se nelíbí toto omezení, ví, komu je třeba si stěžovat. Zároveň se s tím vyřešil problém, že párová HTML značka otevřená v perexu a uzavřená za značkou break způsobila změnu formátování zbytku stránky ve výpisu blogu.
U zápise se nově zobrazí datum, kdy jej autor naposledy upravil, je-li tato hodnota jiná, než datum publikování.
Dokončil jsem i jeden rest - indexování faq. Už je tedy najdete, když budete prohledávat abíčko. Jako velice relevantní zdroj dat jsem jim nastavil větší boost factor, ale hodnota se bude muset časem odladit. Zároveň jsem zakázal indexování článků Událo se, jde jen o shrnutí jiných údajů, hodnota ve výsledcích hledání je tudíž nulová. U těchto článků se začaly používat textová URL místo číselných.
Na závěr bych vás rád informoval, že vyšla další testovací verze živé distribuce ABC Linux 2005. Hledejte v adresáři /download. Michal určitě napíše více.
Tiskni
Sdílej:
proc v Mozille (1.4) vidim v te uplne horni liste "unixshop" a "stickfish" v jednom radku a ostatni odkazy az v druhem radku pod tema dvema?Mohl bys mi prosím poslat screenshot?
Ani dnes sem nezapomel kliknout na reklamu.Vím, že jsem se vyjádřil v tom smyslu, že blokováním reklamy čtenáři Abíčku škodí, ale neměl jsem v úmyslu to obrátit do opačného extrému. Já sice oceňuji, že jsi ochoten portálu pomoci tím, že klikneš na reklamu, ale vše je třeba brát v rozumných mezích; pokud tě reklama nezajímá, není důvod na ni klikat. Už jen to, že se započítá její zobrazení v prohlížeči, nám pomůže.