Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Máme tu další víkendovou spršku změn. Novou funkcí je možnost odložit publikaci rozepsaných zápisů v blogu.
Kdybych nebyl líný, prohledal bych diskuse u blogů a našel, kdo tuto funkci žádal. Ve zkratce jde o možnost uložit si rozepsaný zápis, aniž by byl publikován. Zobrazí se pouze vám, odkaz na něj je v menu ve vašem v blogu. Zápis můžete libovolně editovat (či smazat) a až budete s jeho podobou spokojeni, prostě zvolíte tačítko Publikuj. Časem by se asi hodilo možnost určit čas, kdy jej má systém sám zveřejnit, jako to máme u článků a plánujeme u zpráviček.
Další menší změnou je jiný způsob výpisu aktuálních zápisů na titulní stránce. Díky dvousloupcovému formátování jsme mohli zdvojnásobit počet zápisů, po čemž hodně lidí volalo. Obětí se stalo jméno blogu, které jsem přesunul do tooltipu. Podle mně to tolik vadit nebude, většinou vás zajímá, co je nového a tak si jen přejetím myší ověříte autora nového zápisu. To je vlastně další změna, před tím jste viděli jen jméno blogu, teď je zde uvedena i přezdívka či jméno autora. Takže už nemusíte hádat, komu daný blog patří.
Velkou změnou je striktní kontrola validity a bezpečnosti HTML. Důvodem byl páteční incident uraženého uživatele, takže komu se nelíbí toto omezení, ví, komu je třeba si stěžovat. Zároveň se s tím vyřešil problém, že párová HTML značka otevřená v perexu a uzavřená za značkou break způsobila změnu formátování zbytku stránky ve výpisu blogu.
U zápise se nově zobrazí datum, kdy jej autor naposledy upravil, je-li tato hodnota jiná, než datum publikování.
Dokončil jsem i jeden rest - indexování faq. Už je tedy najdete, když budete prohledávat abíčko. Jako velice relevantní zdroj dat jsem jim nastavil větší boost factor, ale hodnota se bude muset časem odladit. Zároveň jsem zakázal indexování článků Událo se, jde jen o shrnutí jiných údajů, hodnota ve výsledcích hledání je tudíž nulová. U těchto článků se začaly používat textová URL místo číselných.
Na závěr bych vás rád informoval, že vyšla další testovací verze živé distribuce ABC Linux 2005. Hledejte v adresáři /download. Michal určitě napíše více.
Tiskni
Sdílej:
proc v Mozille (1.4) vidim v te uplne horni liste "unixshop" a "stickfish" v jednom radku a ostatni odkazy az v druhem radku pod tema dvema?Mohl bys mi prosím poslat screenshot?
Ani dnes sem nezapomel kliknout na reklamu.Vím, že jsem se vyjádřil v tom smyslu, že blokováním reklamy čtenáři Abíčku škodí, ale neměl jsem v úmyslu to obrátit do opačného extrému. Já sice oceňuji, že jsi ochoten portálu pomoci tím, že klikneš na reklamu, ale vše je třeba brát v rozumných mezích; pokud tě reklama nezajímá, není důvod na ni klikat. Už jen to, že se započítá její zobrazení v prohlížeči, nám pomůže.