Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Máme tu další víkendovou spršku změn. Novou funkcí je možnost odložit publikaci rozepsaných zápisů v blogu.
Kdybych nebyl líný, prohledal bych diskuse u blogů a našel, kdo tuto funkci žádal. Ve zkratce jde o možnost uložit si rozepsaný zápis, aniž by byl publikován. Zobrazí se pouze vám, odkaz na něj je v menu ve vašem v blogu. Zápis můžete libovolně editovat (či smazat) a až budete s jeho podobou spokojeni, prostě zvolíte tačítko Publikuj. Časem by se asi hodilo možnost určit čas, kdy jej má systém sám zveřejnit, jako to máme u článků a plánujeme u zpráviček.
Další menší změnou je jiný způsob výpisu aktuálních zápisů na titulní stránce. Díky dvousloupcovému formátování jsme mohli zdvojnásobit počet zápisů, po čemž hodně lidí volalo. Obětí se stalo jméno blogu, které jsem přesunul do tooltipu. Podle mně to tolik vadit nebude, většinou vás zajímá, co je nového a tak si jen přejetím myší ověříte autora nového zápisu. To je vlastně další změna, před tím jste viděli jen jméno blogu, teď je zde uvedena i přezdívka či jméno autora. Takže už nemusíte hádat, komu daný blog patří.
Velkou změnou je striktní kontrola validity a bezpečnosti HTML. Důvodem byl páteční incident uraženého uživatele, takže komu se nelíbí toto omezení, ví, komu je třeba si stěžovat. Zároveň se s tím vyřešil problém, že párová HTML značka otevřená v perexu a uzavřená za značkou break způsobila změnu formátování zbytku stránky ve výpisu blogu.
U zápise se nově zobrazí datum, kdy jej autor naposledy upravil, je-li tato hodnota jiná, než datum publikování.
Dokončil jsem i jeden rest - indexování faq. Už je tedy najdete, když budete prohledávat abíčko. Jako velice relevantní zdroj dat jsem jim nastavil větší boost factor, ale hodnota se bude muset časem odladit. Zároveň jsem zakázal indexování článků Událo se, jde jen o shrnutí jiných údajů, hodnota ve výsledcích hledání je tudíž nulová. U těchto článků se začaly používat textová URL místo číselných.
Na závěr bych vás rád informoval, že vyšla další testovací verze živé distribuce ABC Linux 2005. Hledejte v adresáři /download. Michal určitě napíše více.
Tiskni
Sdílej:
proc v Mozille (1.4) vidim v te uplne horni liste "unixshop" a "stickfish" v jednom radku a ostatni odkazy az v druhem radku pod tema dvema?Mohl bys mi prosím poslat screenshot?
Ani dnes sem nezapomel kliknout na reklamu.Vím, že jsem se vyjádřil v tom smyslu, že blokováním reklamy čtenáři Abíčku škodí, ale neměl jsem v úmyslu to obrátit do opačného extrému. Já sice oceňuji, že jsi ochoten portálu pomoci tím, že klikneš na reklamu, ale vše je třeba brát v rozumných mezích; pokud tě reklama nezajímá, není důvod na ni klikat. Už jen to, že se započítá její zobrazení v prohlížeči, nám pomůže.